GANİMETLER – Kırmızı Kadife Kumaş

gg

Muhammed, ilk başta “Ganimetlerin tümü Allah’a ve peygambere aittir” diyor ve ganimetlere el koyuyordu. (Enfal 1). Müslümanlar buna karşı çıkıp ganimetten pay istediler. İtirazlar üzerine  ayet geldiğini söyleyip , ganimetlerin 1/5’inin Allah’a ve kendisine ait olduğunu, gerisinin paylaştırılacağını açıkladı. (Enfal 41)
Kimbilir, ayet gelene kadar ne tartışmalar, ne pazarlıklar olmuştur?

Ganimetlerin tamamını kendine ve Allah’a ait olarak görürken 4/5’ünün elden çıkması herhalde Muhammed’in hoşuna gitmemiştir.

Acaba kendi malı, kendi hakkı gördüğü bu ganimetleri paylaştırırken içinden aşırdığı, çaldığı olmuş mudur?
Bir peygamber hırsızlık yapabilir mi?
Başkalarının hakkını, devlet-millet malını kendi zimmetine geçirebilir mi?
Böyle bir olasılık mümkün müdür?

Bir başbakanın, bir cumhurbaşkanının basın açıklamasında durup dururken hırsızlık, yolsuzluk yapmadığını açıklamaya çalışması normal midir?
Eğer bu konuda bir suçlamayla karşı karşıyaysa normaldir.
Örneğin Turgut özal, hakkındaki iddia ve suçlamalar üzerine böyle bir açıklama yapmış ve bir yolsuzluk yaptıysa bunun hesabını öbür dünyada Allah’a vereceğini söylemişti.

Şimdi aşağıdaki ayete bakalım:

Ali İmran/ 161. Bir peygamber için emanete hıyanet olur şey değildir. Kim böyle bir aşırma ve ihanette bulunursa, aşırdığını kıyamet günü boynuna yüklenerek getirir. Sonra da herkese kazandığının karşılığı tastamam ödenir, onlar da haksızlığa uğramamış olurlar.

Bu ayeti okuyunca “Ben hesabımı Ahiret günü Allah’a veririm” diyenleri hatırlıyor insan. Muhammed de ayette aynen böyle diyor.
“Ganimetten aşırma yaptıysam, kıyamet günü aşırdıklarımı boynumda taşıyıp getiririm, herkes de hakkını alır.” diyor dolaylı olarak. Ortada hiçbir şey yokken böyle bir ayete gerek duyulması mümkün değildir.
Bu ayetin evrensel bir niteliği de yoktur kesinlikle.
Ya Muhammed hakkında ya da bir peygamber hakkında bir iddiada bulunulmuştur. Yani tarihidir, o dönemle ilgili bir konuya mahsustur.

Tabi ki bu ayetin varlığı, Muhammed’in bir aşırma yaptığı anlamı taşımaz. Ama bu tür bir olasılığı akla getirir.
Ayette, hesabın ahiret günü sorulacağı açıklaması ise denetimin önüne set koymaktır.
Yolsuzluk, toplumların en büyük sorunlarından biri iken, denetimsizliği hakim kılıcı ve hesabı Allah’a havale edici çözüm çözüm değildir. Doğrusu, sayımdır, kayıttır, denetimdir.

Halbuki maddi konularla direk olarak peygamberin ilgilenmesi yerine bir komisyona görev verilse ve bu komisyon da denetlenseydi o döneme göre çok daha uygun bir çözüm olur ve sorun yaşanmaz, evrensel olduğu iddia edilen Kur’an’da böyle bir ayete gerek kalmaz, çelişki olmazdı.

Bu ayetin yazılmasına sebep olarak iki olay görülür, biri kayıp kırmızı kadife kumaş, diğeri de 1 kese altın. Bunlar nedeniyle mi yoksa bilmediğimiz başka bir olay nedeniyle mi yazıldığını kesin olarak bilemiyoruz. Bilinen sadece bu iki olay.

527 – İbnu Abbas (r.a.): “Hiçbir peygambere ganimete ve millet malına hıyanet yaraşmaz” (Al-i Imran, 161) ayeti, Bedir savaşı sırasında kaybolan kırmızı renkli bir kadife parçası hakkında nazil olmuştu.
Cemaatten bazısı “Belki de Hz. Peygamber almıştır” demişti ki bunun uzerine yukarıdaki ayet nazil oldu.”

Ebu Davud, el-Huruf ve’l-Kiraat 1,(3971); Tirmizi, Tefsir, Al-i Imran (3012).

Peygamber bir gün ikindi namazını kıldı ve acele ile kalkarak şöyle buyurdu:

” Yanımda kalan Bir Miktar külçe altını hatırladım. Beni bağlamasından hoşlanmadığım için taksim edilmesi bana emredildi.”

Doğru eve giderek, evdeki paraları aramaya başladı. Ama bir türlü bulamıyordu. Ayşe altınları yoksullara dağıttığını söyledi.

Külçe altınların yoksullara dağıtılması ve peygamberin bundan hiç haberinin olmaması… Çok ilginç?!!

Ukbe 273 Buhari

Ganimet konusunda çok sorunlar ve olaylar yaşanmış, öyle ki ganimetlerin adil dağıtılmadığı konusunda peygamberlerine kırıcı sözler söyleyenler, hatta üzerine yürüyüp sıkıştıranlar olmuştur. Bu olaylardan biri de Cirane Olayı’dır. Huneyn gazvesinde Müslüman olmalarına rağmen Hevazinlilerin mallarına el konmuş, insanları esir alınmıştır. Elde edilen ganimetlerin dağıtımında yeni Müslüman olanlara kalplerini ısındırmak maksadıyla diğerlerinden daha fazla pay verilmesi ortalığı karıştırmış, Ensar kabilesi kendilerine az pay verilmesini protesto edip Muhammed’i haksızlıkla suçlamıştır. Muhammed, bir sonraki savaşta elde edilen ganimetlerden fazla pay dağıtacağı sözü vererek ortalığı yatıştırabilmiştir.

http://www.filozof.net/Turkce/islam-tarihi/11869-cirane-olayi-nedir-tarihcesi-hakkkinda-bilgi.html

About pante

Araştırmacı sosyal medya editörü...
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

6 Responses to GANİMETLER – Kırmızı Kadife Kumaş

 1. Turan Sır dedi ki:

  Bilgi bir nokta idi. Cahiller onu çoğalttı.
  https://t.co/4lfOnk8EBg

  • Muhammed Ali dedi ki:

   Atomda bir zerre Patlaylnca Netronlar Protonlar bir sehri havaya uycuruyor zerreyi küre yapmak kimya,Fizik matamatik geometri Cebir bilgisi Labarotuar deneyi gerekir,Cahiller kendini sözle aklLLl sanlr inancslz Ebücehil=CahiLdir,Haddi asmlstlr,Kardesim Avrupada 7 dil bilen Elotranik mühendisi bana Hocam derken müslüman olmus bunu video ile isbatlarlm Avrupada yabancl dille iki akademide egitim yaptlm Almanlardan aLkls almlslm,daha cok sey varda bizim cahillerde cahilligini kapatmak icin aka kara derler,Hz Ali ilim kaplsl ben diyor euzu besmelede bir noktaylm beni su cahilligini bilmiyenlerle muhatap etmeyin her kesin kendine göre ilmi vardlr kisi kendini aynada görür cahil der kebdisidir.aynadaki yanslyan,

 2. Muhammed Ali dedi ki:

  Kardeslerim bütün insanlarl seven karlncayl incinmek istemiyen ben.ALLAHIMA-CC-liye Rasuluna.s.a.s.ye iftira atlLlirsa ölümüne kabullenmem megerki bana deyin ben aciz garip bir kulup zaylf yaratlLmlslm Dinimle oynayanlar cezaLarlnl cok yaklnda bulurlar.Adam araba kullanlyor.besmele cek diyorlar.ALLAH ayaglmaml karlsack diyor, sonra baylr asagi gaz pedaLl bosanlyor ödü koparak ölüyor El Fatiha ALLAHA -CC-liye Sevgili Rasuluna söz edenlerin hayalaine Azrail gelirse bir hoca efendiyi araylp tövbeden gelsin.

  • karaca dedi ki:

   Muhammed Ali yazınızda o kadar çok imla.kelime hatası varki okumaya değer bile vermedim yazdıklarınızı kontrol edip yayınlayın okumaya değer olsun türkçeyi düzgün kullanın
   sizden alıntı buyrun okuyun.

   Kardeslerim bütün insanlarl seven karlncayl incinmek istemiyen ben.ALLAHIMA-CC-liye Rasuluna.s.a.s.ye iftira atlLlirsa ölümüne kabullenmem megerki bana deyin ben aciz garip bir kulup zaylf yaratlLmlslm Dinimle oynayanlar cezaLarlnl cok yaklnda bulurlar.Adam araba kullanlyor.besmele cek diyorlar.ALLAH ayaglmaml karlsack diyor, sonra baylr asagi gaz pedaLl bosanlyor ödü koparak ölüyor El Fatiha ALLAHA -CC-liye Sevgili Rasuluna söz edenlerin hayalaine Azrail gelirse bir hoca efendiyi araylp tövbeden gelsin.

 3. Sebo dedi ki:

  Dünya ve kainati en ince ayrintisina kadar yaratan yaraticinin ganimetlerin 1/5 ri benim demesi inandirici gelmiyor.ayetlerin inisi mekkedeki olaylar ve hz peygamberin yasantisi üzerine inmis ve tevrat ve incilden benzerlikler var.dinleri arastirdigimizda Allahin amacinin kötü topluklari helak etmesi Nuh tufani lut hadisesi cezalandirmasi.Ve 10 Emir .Tevrat:1- Allah’tan başka ilâhların olmayacak. 2-Kendin için oyma put yapmayacaksın. 3-Allah’ın ismini boş yere anmayacaksın.
  4. Cumartesi günü hiçbir iş yapmayacaksın. 5. Babana ve anana hürmet edeceksin.
  6. Adam öldürmeyeceksin. 7. Zina etmeyeceksin. 8. Çalmayacaksın. 9. Yalan şahitliği
  yapmayacaksın. .10.Komşunun evine tamah etmeyeceksin, komşunun karısına, yahut kölesine, yahut cariyesine, yahut öküzüne, yahut eşeğine, yahut komşunun hiçbir şeyine tamah etmeyeceksin.tevratin emirlerine göre Hz muhammet 4 6 7 8 10 ayetlere uymamis mekkede cumartesi calisilmis veya Allah 4 siradaki ayeti sadece Musa ve hlkinami uygulamis? 6 nolu ayette adam öldürmeyeceksin yaziyor.ganimet olaylarinda kervanlara saldiriliyor ve insanlar öldürülüyor 7-8-10 ayette kadinlar ile yatiliyor.
  Nisa 24 ayet Kocalı kadınlarla evlenmek de haram; ancak sahibi olduğunuz cariyeler müstesna.
  Ebu Said el Hudrî anlatıyor:
  Peygamberle birlikte Benû Mustalık Gazası’na çıktık. Ve Arap tutsaklarından tutsaklar elde ettik. O sırada kadınlar iştahımızı çekti. Bekârlık çok güç gelmişti bize o günlerde. Ve azil yapmak istedik. İstiyorduk azil yapmayı Ancak, Peygamber aramızdayken ona sormadan nasıl azil yapacağız?’ dedik ve gidip peygambere sorduk. Peygamber de azil yapmakta sizin için bir sakınca yoktur. (Yapabilirsiniz de. Yapmaya bilirsiniz de.) Ama bilin ki, kıyamet gününe değin meydana gelecek bir yavru, ne olursa olsun meydana gelir.” (Bkz. Buhari, e’s-Sahih, Kitabu’l-Itk/13; Tecrîd, hadis no: 1596; Müslim, e’s-Sahih, Kitabu’n-Nikâh/127, hadis no: 1438; Ebu Davud, Sünen, Kitabu’n-Nikâh/49, hadis no: 2170.)
  Talmud Yahudi medeni kanunu, tören kuralları ve efsanelerini kapsayan dini metinlerdir.Yahudiler yanında Tevrat kadar önemi vardır. Onun da vahiy ve ilham mahsulü olduğu kabul edilir.”O adamki kızkardeşi ile beraber yatıp, kendilerini cinsi zevklere bırakırlar ve kız kardeşi bunu şikayet etmez, bunda bir kabahat yoktur. Fakat kızkardeş şikayette bulunursa bu işi tekrarlamaması bu adama bildirilir”. “O şahıs ki daha annesi yaşlı değildir ve babası ölmüştür ve validesi yabancı erkeklerin koynuna girmek istemez ve kendi oğlu ile yatmak ister ve keza oğluda validesi ile yatmak isterse, böyle bir vaziyette eğer bu işler zor kullanılmadan yapılıyorsa, bize düşen bir vazife yoktur ki oğul evlenme yaşına gelip de başka bir kızla evlenmek talebinde bulunur ve validesi buna mani olmak isterse, oğul kendi karısının cinsi arzularını hem de annesinin cinsi arzularını tatmin etmeli; ta ki validesi başka bir erkek buluncaya kadar.” Kethobuoth 76 a,Bu sözler kainatin yaraticisi Allah olamaz akil ile bagdasmiyor ,Ben din kitaplarindan beklentim sadece iyilik ve cehennemin korkularin olmadigi sadece Allahi sevme Allahtan korkmama güzellik ve akil mantik ile uyusan kitap olmasini isterdim, slm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s