TÜRKÇE NAMAZ

Bir Türkçe Namaz Örneği:

namFarzedelim ki evde sabah namazının iki rekat farzını kılıyoruz.

Ayakta kıble yönünde durulur, eller yana sarkık ve ayaklar aynı hizada biraz açık şekilde niyet edilir.
” Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının farzını kılmaya” denir ve eller öne açık, başparmaklar kulak memelerine değecek şekilde “Allah uludur” diyerek tekbir getirilir. Erkeklerde eller göbek hizasında, bayanlarda göğüs hizasında bağlanır.


Önce süphaneke okunur.
Allah’ım seni tenzih ve hamdinle tesbih ederim. Senin azametin çok yücedir ve senden başka hiçbir ilâh yoktur.

Sonra euzü besmele çekilir:

Kovulmuş şeytanın kötülüğünden Allah’a sığınırım.
Rahmân ve rahîm olan Allah’ın adıyla. Ve fatiha okunur:

Hamd âlemlerin Rabbi Allah’a mahsustur. O, rahmândır ve rahîmdir.
Ceza gününün mâlikidir. Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız. Bize dogru yolu göster.
Kendilerine lütuf ve ikramda bulunduğun kimselerin yolunu; gazaba uğramışların ve sapmışların yolunu değil!

Sonra bir namaz suresi okunur. Örneğin Tebbet:

Ebu Leheb’in iki eli kurusun! Kurudu da.
Malı ve kazandıkları ona fayda vermedi.
O, alevli bir ateşte yanacak.
Odun taşıyıcı olarak karısı da.
Ve boynunda hurma lifinden bükülmüş bir ip olduğu halde.

dedikten sonra “Allah uludur” diyerek bel tam bükük olacak şekilde eğilinir.
Üç kez “Seni bütün noksanlıklardan tenzih ederim yüce rabbim” diye tekrarlanır.
Sonra rukudan doğrulurken “Allah kendine hamd edenleri duyar” denir ve ayakta
“Hamd yalnız rabbedir” denip tekrar “Allah uludur” denerek secdeye kapanılır.
Secdede üç kez “Yüce rabbim noksan sıfatlardan seni tenzih ederim” diye tekrarlanır.
“Allah uludur” diyerek ayağa kalkıp elleri bağlayarak 2. rekata başlanır.

2. Rekatta;
Tekrar fatihayı okuduktan sonra değişik bir namaz suresi okunur. Örneğin Kevser suresi.

Biz sana kevseri verdik, o halde sen de Rabbin için namaz kıl, kurban kes. Asıl zürriyetsiz olan, sana buğzedenin kendisidir.

Sonra 1. rekattaki ruku ve secde aynı sözlerle tekrarlanır.
Secdeden sonra dizler üzerinde oturulurken önce ettehiyyatü okunur.

Dil ile, beden ve mal ile yapılan bütün ibadetler Allah’a dır.
Ey Peygamber! Allah’ın selâmı, rahmet ve bereketleri senin üzerine olsun. Selâm bizim üzerimize ve Allah’ın bütün iyi kulları üzerine olsun. Şahitlik ederim ki, Allah’tan başka tanrı yoktur. Yine şahitlik ederim ki, Muhammed, O’nun kulu ve resulüdür.

Sonra salli ve barik duaları okunur.

Salli:

Allahım! Muhammed’e ve Muhammed’in ailesine salat et (hürmet eyle; şerefini yücelt, destek ver). İbrahim’e ve İbrahim’in ailesine ettiğin gibi. Şüphesiz övülmeye lâyık yalnız sensin.

Barik:

Allahım! Muhammed’e ve Muhammed’in ailesine bereket (zenginlik) ver. İbrahim’e ve İbrahim’in ailesine verdiğin gibi. Şüphesiz övülmeye lâyık yalnız sensin.

Sonra da Rabbena duası;

Allahım! Bize dünyada iyilik ve güzellik, ahirette de iyilik, güzellik ver. Bizi ateş azabından koru.

Sonra önce sağa, sonra sola dönülüp selam verilir;
“Allah’ın rahmeti ve selamı üzerinize olsun” diyerek.

Daha sonra da “Ey Allahım! Selâm sensin. Ve selâm sendendir. Ey celâl, azâmet ve ikram sahibi olan Allah! sen ne yücesin” diyerek namaz tamamlanır.

Not: “Namazda Kur’an’dan her sure ya da ayet okunabilir” derlerse de bu doğru değildir.
Örneğin Fatihadan sonra Ahzap suresi 50. ayetini okuyalım:

Ey peygamber! Biz bilhassa sana şunları helâl kıldık: Mehirlerini vermiş olduğun eşlerini, Allah’ın sana ganimet olarak ihsan buyurduklarından sahip olduğun cariyeleri, amcalarının kızlarından, halalarının kızlarından, dayılarının kızlarından, teyzelerinin kızlarından seninle beraber hicret etmiş olanları, bir de mümin bir kadın kendini peygambere hibe ederse, peygamber nikâh etmek istediği takdirde, onu başka müminlere değil de sadece sana mahsus olmak üzere helâl kıldık. Onlara eşleri ve cariyeleri hakkında neyi farz kıldığımızı biliyoruz. Bunlar sana hiçbir darlık olmaması içindir. Allah, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

Gördüğünüz gibi hiç uygun düşmedi. Bunun gibi uygun olmayan birçok sure ve ayetle doludur Kur’an.
Ama anlamadığınız yabancı dilde namaz kılarsanız Allah’ın huzurunda ne söylediğinizi de bilemezsiniz.
Türkçe namazın en büyük faydası da budur.
Örnekte dikkati çekmesi için verdiğimiz Tebbet ve Kevser suresi de uygun olmayan surelerdendir. Ama dünyada hergün milyonlarca kez bu sureler tekrarlanıp durur. En saçması da ölmüş gitmiş olan Muhammed ve ali’sine hala nimet, bereket, zenginlik istenmesidir.

Asıl saçmalık ise namazın ibadet sanılmasıdır. Namaz, bir ibadet değil, bir yalvarma-yakarma, istekte bulunma ritüelidir. İnsanın kendisi içindir, Allah için, dünya için, insanlık için değildir. Görev değildir yani. Kur’an’a göre görev; insanın yaratılma sebebi olan halifeliktir. Bu konu  “Kur’an’da İbadetin Doğru Anlamı” başlıklı yazımda izah edilmiştir.

Serdar Kaangil

About pante

Araştırmacı sosyal medya editörü...
Bu yazı Din içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

43 Responses to TÜRKÇE NAMAZ

 1. Geri bildirim: Türkçe Namaz:Bir Türkçe Namaz Örneği | Ateist Cevap

 2. SETH dedi ki:

  güzel bir araştırma olmuş.
  huşu içinde ibadet edenler şokta.. oysa onlar cennete portal açacak kutsal kelimeleri söylediklerini sanıyorlardı.

  ne yaptın müdür? yıktın perdeyi eyledin viran…

  (iyi yaptın iyi 😉 )

  SETH

 3. fatih dedi ki:

  tam 5 yıldır türkçe namaz kılıyorum. ve 8 yıldır türkçe kuran okuyorum. yemin ederimki böyle manevi hale , ağlayarak namaz kılmaya. kurandaki istediğim sureden okumayı hiç bu kadar lezzetli bulmamıştım.Bazen secdeden tam bir saat kalkmayarak allahtan bir sıkıntımı gidermesini yalvara yalvara isterim. mutlaka ALLAH LA ne konuştuğunuzu bilmelisiniz. namazda ayakta iken Fatiha dan sonra komle NİSA suresini okurum , bazende imran ailesini, bazen dişi deveden bazı sureleri , bazen de deprem,zelzele(zilzal) okurum. bazen annem bana kızar bu nasıl namaz kılmak diye çok geç kılıyormuşum. keşke bilselerdi.onlara anlatsamda beni dikkate almıyorlar.üzülüyorum onlar için. ne yaptıklarını bilmez şekilde namaz kılıyorlar.

  • kello dedi ki:

   sen sanki ne yaptığını biliyonda zavallı senii

   • Seyyid dedi ki:

    Niyetin bozgunculuk cikarmak degilmi? Ah biri ciksada bi tartissa benimle diye kendini kemiriyorsundur eminim. Once kendine bir ceki duzen ver kardes. Buna insanlarin inanci her ne olursa olsun alcak gonulluluk ile yaklasarak baslayabilirsin.

   • bilal dedi ki:

    Kello ! , Senin gibi düşünmeyen herkese yobaz ve örümcek kafalı diyorsun ! Galiba çok
    bilgili,kültürlü ve medeni bir insana benziyorsun.!. !. !. Senin çok bilgili ve medeni bir insan
    olduğun besbelli.! Bu tür sözcükleri kullanmanla,nasıl bir kafa ve beyine sahip olduğun
    ortada. Artık daha bir şey demiyeceğim !. Allah akıl ve fikir versin.

   • sevginin ışığı dedi ki:

    Arkadaşlar, lütfen kello’ya kızmayalım… Besbelli ki arkadaş dürüst inançlı bir müslüman. Kendince inanmış. Belki yıllardır Tebbet suresini okur dururken, ailesi için Allah’tan rahmet diliyordu. Belki kevser suresini okur dururdu da bir yandan çocuklarının mürivetini hayal ederdi… Yazı uyandırmıştır kendisini, ilk tepkisini vermiş gözlerini açınca… Hani insan bir kabustan uyanınca, ilk önce bir küfür salar ya onun gibi 🙂

  • Öğrenci dedi ki:

   Taa çocukluğumdan beri Arapça ibadet bana garip gelmiştir. Annem bilmediği bir dilde namaz kılar, anlamına dair en ufak bir fikri yoktur. Bizim evde veya başka bir evde Arapça mevlitler, Kur’anlar okunur. Hiç kimse ne söylendiğini bilmez, anlamaz öylece dinlerdik. Namaza nerdeyse 20 sene önce başladım, herkes Arapça kıldığı için ben de öyle yapıyordum. Ama yine hep aklımda ‘Neden Türkçe değil’ sorusu vardı. Derken yıllar geçti, 2 yıl önce kararımı verdim. Evet, dedim. Türkçe namaz kılacağım ve iki günde bütün gerekli olan sureleri ezberledim ve Türkçe namaz kılmaya başladım. Anlamını bilmediğim sözler birden anlamlı oldu. Namaz artık bir bilinmeyen olmaktan çıkmıştı. Meğer, Allah’a ne kadar güzel övgüler yağdırıyormuşuz, kendimize ve insanlığa ne kadar güzel dualar ediyormuşuz da farkında değilmişiz. Süreleri Türkçe okuyunca tabi içeriğini de merak etmeye başlıyorsun. Sûrelerin tefsirlerini okudum, sonra Peygamberimizin hayatıyla ilgili birçok farklı kitap okudum. Sonra tabiki Kur’an-I Kerim’in tefsirini de okumaya başladım, hala okuyorum ve artık herşeyi gerçek kaynağından öğreniyorum. Namazı Türkçe kılmaya başlamasaydım, belki hiçbir şeyi merak etmeyecektim, hiç araştırma yapmayacaktım. Kulaktan dolma bilgilerle yetinecektim. Bu sürecin beni olumlu yönde etkilediğini düşünüyorum ve iyi ki Türkçe namaz kılmaya başlamışım, Allah’ıma sonsuz şükürler beni bu aydınlanma sürecine soktuğu için. Daha da öğrenecek çok şey var tabiki, insan okudukça hiçbir şey bilmediğini farkediyor. Bu arada anneme en azından Kur’an-ı Kerim’in Türkçe meâlini okutmayı başardım 🙂 Tek Türkçe namaz kılan ben miyim acaba diye düşünürken bu sayfayı buldum ve sizin yazınızı gördüm. Çok sevindim.

 4. salih dedi ki:

  yukarıdakı yorumları ve nefis (!) araştırmayı okudum da. ben de müslüman olarak görevimi yapmış olmak icin yazdım. degerli arkadaşlarımız kendılerını kandırmasınlar kuran lafzının dışında herhangı bır şeyle ibadet yapılmaz. yapılırsa o namaz degıl başka bır şey olur. benden söylemesi. kendimizi kandırmayalım….

  • nazif dedi ki:

   Arkadaşa katılıyorum..namaz arapça kılınır.. yalnız ayet ayet anlamlarını da öğrenirseniz arapcasını okurken türkçe mealinide aklınızdan geçirirsiniz ve namazını kılarsınız.. Türkçe namaz olmaz.. isteyene yardımcı olaiblirim namaz duaları ve ayetlerinin ayet ayet anlamları var gönderebilirim mail atmanız yeterli.. nzfkc@hotmail.com

   • İsmail Mızrak dedi ki:

    Neden olmayacağını da izah etseydiniz, Salih ve Nazif kardeş, Dini otorite gibi konuşmuşsunuz maaşallah.

  • sevginin ışığı dedi ki:

   Tamam namazın anlamını, yukarıda yorum yazanlar güzel açıklıyorlar da, şunu bir türlü anlayamıyorum. Allah arap vatandaşı mıdır? Kendisi sadece arapça mı bilmektedir… Eğer durum bunun aksi ise, o kendine inananların en içten dualarını istemez mi? En içten dua da kusura bakmayın ancak ana dil ile yapılır… *Bir insan sevdiği kadın ile arapça konuşmuyorsa, çiçeklere baktığında arapça vav ne güzel demiyorsa, birine kızıp öfkelendiğinde arapça küfürler etmiyorsa, bildiği en güzel fıkra ve şakalar arapça değil ise… KUSURA BAKMAYIN o insanın arapça ettiği duaların hiç bir samimiyeti olamaz…
   En içten olduğunuz anları düşünün. O sırada diliniz hangi dilde konuşuyor, düşünceleriniz hangi dilde akıyor? Onun karnındayken anneniz sizinle hangi dilde konuşuyordu. Annenizin beyin frekansları hangi dilde atmaktadır? Çocukken ilk kavganızda ettiğiniz küfür hangi dildendi? İnglizce ”Fuck you” mu dediniz? Hayır mı? LÜTFEN kendimizi kandırmayalım… SAMİMİ olalım.. önce kendimize… Kendine samimi olmayana Allah da olsa yardım etmez…
   Sevgiler

 5. kemalcemal dedi ki:

  Namaz Allah’a tazarru (alçalarak, daha da alçalarak) ile yalvarma, şükretme, dua etme, yakarma olduğu için namaz kılarken söylediğimiz sözler önem arzetmektedir. O nedenle namazda ne dediğimizi, ne okuğumuzu bilmemiz gerekir. Namazda okunan ayetlerin de Allah’a şükretmeyi, teşekküt etmeyi, yakarmayı, hamdetmeyi, Allahı ululamayı anlatan ayet ve cümleler olması gerekmektedir. Yoksa, bu türden olmayan bir ayetin okunması abes olacaktır. Namzaın asıl ruhu da budur…

  • sevginin ışığı dedi ki:

   Tamam namazın anlamını, yukarıda yorum yazanlar güzel açıklıyorlar da, şunu bir türlü anlayamıyorum. Allah arap vatandaşı mıdır? Kendisi sadece arapça mı bilmektedir… Eğer durum bunun aksi ise, o kendine inananların en içten dualarını istemez mi? En içten dua da kusura bakmayın ancak ana dil ile yapılır… *Bir insan sevdiği kadın ile arapça konuşmuyorsa, çiçeklere baktığında arapça vav ne güzel demiyorsa, birine kızıp öfkelendiğinde arapça küfürler etmiyorsa, bildiği en güzel fıkra ve şakalar arapça değil ise… KUSURA BAKMAYIN o insanın arapça ettiği duaların hiç bir samimiyeti olamaz…
   En içten olduğunuz anları düşünün. O sırada diliniz hangi dilde konuşuyor, düşünceleriniz hangi dilde akıyor? Onun karnındayken anneniz sizinle hangi dilde konuşuyordu. Annenizin beyin frekansları hangi dilde atmaktadır? Çocukken ilk kavganızda ettiğiniz küfür hangi dildendi? İnglizce ”Fuck you” mu dediniz? Hayır mı? LÜTFEN kendimizi kandırmayalım… SAMİMİ olalım.. önce kendimize… Kendine samimi olmayana Allah da olsa yardım etmez…
   Sevgiler

   • Mehmet dedi ki:

    Kardeşim bende cok arastirdim dediklerini olay surdan kaynaklaniyor arapca cok koklu cogu filin atasi sayiliyor bazi ayet veya sureler dil degisken oldugu icin az da olsa anlam kaymasina ugrayabiliyor yani diyorum arapca kilinmasinin sebebi surelerin orjinalligini korumak ayrica simdiki arapca ile de eski zamanda kullanilan arapca arasinda cok buyuk farklar vardir

 6. sinem dedi ki:

  sadece sabah namazını değilde tüm namazları yazıp bilgilendirseniz bizde ona göre kılsak?

  • pante dedi ki:

   Tüm namazlar diye bir farklılık yok aslında. Kur’an’da da yok. Ama mezhepler kendilerine göre rekat sayıları oluşturmuşlar. Diğer vakit namazlarını siz kendinize göre oluşturabilirsiniz. Tek fark, seçtiğiniz surelerin doğru meallerini kullanmak olacak, diğer kıyam, ruku, secde hareketlerinde aynı sözleri tekrarlayacaksınız.

 7. dünya insanı dedi ki:

  namazın ibadet sanılmasıdır. Namaz, bir ibadet değil, bir yalvarma-yakarma, istekte bulunma ritüelidir. İnsanın kendisi içindir, Allah için, dünya için, insanlık için değildir. Görev değildir yani. Kur’an’a göre görev; insanın yaratılma sebebi olan halifeliktir. Bu konu “Kur’an’da İbadetin Doğru Anlamı” başlıklı yazımda izah edilmiştir.KESİNLİKLE DOĞRU OLAN BU YORUM ANALİZDİR.. İBADET BAMBAŞKA Bİ RŞEYDİR.. AÇ BİR HAYVANI DOYURMAK, BİR ÇOCUĞU MUTLU ETMEK İBADETTİR..

 8. Gencer dedi ki:

  Tebbet suresi hakikaten çok gereksizmiş.

 9. bildirici dedi ki:

  Kardeşlerim,
  Namaz Tanrının istediği zamana bağlı gerçekleştirilen bir rütüeldir. Dua ve Tanrıyı anmadır. Destek ve dayanışma anlamında da kullanılmıştır. Fakat günün vakitlerinin geçtiği ayetlerde kastedilen ibadet anlamındadır. Temel 3 hareketten oluşur:kıyam,ruku ve secde. Belirli bir metriği yoktur. Tanrıdan yardım istemenin yollarından birisidir. İnsanın konuştuğu dilde olması çok doğaldır. Tanrı İbrahim,Musa ve İsa’dan namaz kılmasını istediğinde onların arapça ibadet etmesini beklemiyordu.
  Saygılarımla,

 10. CC dedi ki:

  Benim merak ettiğim bir konuda Sure isimleri.
  Sure isimlerini kim koydu acaba? Allah mı? Bu konuda bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.

  • İsmail Mızrak dedi ki:

   Sureler sonradan oluşturulmuştur, isimleri de içinde geçen önemli olaylardan esinlenerek sonradan konmuştur.

 11. ensar(topluluk) dedi ki:

  slm

 12. ensar(topluluk) dedi ki:

  arkadaşlar yazılarınız teker teker okudum size öncelikle bu konuda herkesin biribiriyle saygı çerçevesinde konuşmalarınız biribirinizi kırmadan yorum yapmanız gerçekten taktire şayen olarak görüyorum ben de arkadaşlarla dün yani perşmbe günü namaz hakkında konuştuk arkadaşım namazların türkçe kılınmasını istiyorum daha iyi anlayacağını düşündüğünü söyledi bende elimdemden geldiği kadar anlatmaya çalıştım işe geldim ve mescide indim gelen cami imamına soru sordum; turkçe namaz kılınırmı tek cevabı peygamberni tanıyormusun evet kitabını tanıyormusun evet islamın hakikatine iman ediyormusun evet dedim.. ozaman gerçekte de namazı türkçe değil yazıldığı şekilde kılmak daha doğrudur. onun için arkadaşlar kuran ı kerim açıp sayfa sayfa bakınız emin olun daha ii bilgi edineceksiniz bizim bu düşüncelerimiz ALLAH göstermesin çok felaketlere yol açabilir müslumanım dinim islamdir. herkes çok şey der çokça yorumlar atılır siz sadece kuran a bakınız hakikat ordadır. sıkılmadan bakınız ozaman ruhunuzun ne kadar rahatlayacağnı göreceksizi. teşkkürler hayırlı cumalar……

 13. serdar dedi ki:

  merhaba ;
  tüm yazıları okudum, bende Türkçe mi arapça mı namaz daha iyi ikilemi yaşayanlardanım. sonuçta ibadetimi anladığım dilde yapmanın doğru olduğuna karar verdim .kur’an okuyan kimselere ne anlattığını sorduğumda çoğu zaman cevap alamadım . kur’anı okuyup anlamayacaksak hayatımıza nasıl adapte edebiliriz nasıl bir ders çıkarabiliriz ..sonuçta niyetim önemli, söylediğim cümlelerin anlamı önemli. unutmayalım ki ameller niyete göredir. ister Türkçe ister arapça ne söylediğimizi bildiğimiz sürece sorun olacağını sanmıyorum. illa da böyledir demek doğru değil bence ve sorumluluğu vardır. Şekil bellidir ,hangi dilde olursa olsun Allah hepimizin ibadetini kabul etsin inşallah…

  • Gencer dedi ki:

   Bravo Serdar seni düşüncelerinden dolayı tebrik ediyorum.Kimse kimsenin ibadetine ve inancına asla karışmamalı ancak bir ibadeti uygularken de onun söylediklerinin ne anlama geldiğini bilmek kesinlikle çok önemlidir.
   Benim fikrimi yazdıklarıma bakarsan anlarsın ben dinlerin karşısında olan birisiyim ancak herkesin benim gibi düşünmesini istemem de mümkün değildir.
   Fakat herkesten isteyeceğim şeyde okuduğunuz ve inandığınız şeyleri anlayarak inanmanız yönündedir.

   Saygılar kardeşim.

   • Huseyin dedi ki:

    Ben iki sene once namazlarimi kilmaya basladim cami evime yakin oldugu icin camiye gidiyordum.oradaki insanlari gozlemledim hickimse tek kelime arapca bilmedigi halde camide imamda muezzinde tek kelime turkce konusmuyor surelerde dualarda arapca neden diye sorgulamaya basladim bu dusuncemi kimseyede acamiyordum cunki insanlar din hakkinda hurafede olsa konusmak istemiyor.bir sene kadar once camiyi birakip evimde turkce namazimi kilmaya ve kuranin turkce mealini okumaya basladim ve bu bana daha dogru geliyor ve daha huzurluyum.

 14. Barbaros Berber dedi ki:

  Ana Dilde İbadet olmaz diyenlere;
  1) Ana Dilde İbadet olmayacağına dair;Kur’anda bir tek;Allah kelamı var mı ? Yok.
  2) Ana Dilde İbadet olmayacağına dair.Peygamberin bir tek Hadisi var mı ? Yok
  O zaman neyi tartışıyoruz ?
  İslam Dini,Evrensel bir Din ,onu Arapçaya hapsetmek,ancak,İslamiyet in frenlenmesine neden olur.Nitekim;1400 Yıldır Müslümanların sayısı, Hristiyanların sayısının çok çok altında kalmıştır.
  Anlaşılsın diyerek gönderilen Din, anlaşılmasın diye çalışılıyor. Sonuç;IŞİD,Taliban,AdnanHocacılar…Din İstismarcıları olarak hayat buluyor…
  Namaz Müslümanın Miracıdır.Kişinin,Allah la monolog şeklinde tek taraflı konuşmasını kapsar.Konuşmanın içeriği; 1)Allah’ı Yüceltmek ve Övgüler sunmaktır. 2)Yalnız ona kulluk edileceğini ve Yalnız ondan yardım isteneceğine dair,Allah’a söz vermektir. 3) Allah’dan isteklerde bulunmaktır.Bu bilinçte, Namaz kılabilmek için,kişinin ağzından çıkan sözü,Aklın anlaması,Yüreğin hissetmesi gerekir…İngiliz,Alman,Türk,Japon,Çinli… Bilmediği,anlamadığı bir dilde,nasıl konsantre olacak? Ağzından çıkan sözleri,Beyni nasıl algılayacak?
  Müslümanlar,İslamiyetin evrensel bir Din olduğuna gerçekten inanıyorsa,bu Dinin doğru düzgün anlaşılmasının ve hayata geçirilmesinin önündeki en büyük köstek olan; Arapça İbadet,şartını kaldırmaları gerekir.Korkunun nedeni ne ?Hacı,hoca takımının maddi,manevi sömürü kaybımı?
  Samimi Müslüman,bunun cevabını vermekle sorumludur.

  • Özgür dedi ki:

   Bu yorumunuza katılıyorum.

  • küfür etmek zayıfların .bir şeye gücü yetmemesinin kabul edilmesidir. dedi ki:

   çok doğru söylemişssin barbaros kardeş

  • toro dedi ki:

   Sevgili dostlar,

   Yanılıyorsunuz! Hakkında konuştuğunuz kaynak(!), onunla bir tanrıya(!) ibadet etmesini istediklerinin bu ibadeti ANA DİLDE yapması gerektiğini açık bir dille zikreder! Ama bu anadil muhataplarının anadilidir ve kaynakta(!) muhatapların kim olduğu da açıkça bellidir!

   Dolayısıyla farklı dilleri konuşan hiç bir halk üstelikte ilgili tebliği(!) kendine peygamber diyenden DOĞRUDAN almamış hiç bir halk bu kaynağın ve onun tanrısının muhatabı değildir!

   Yorum yaparken duygusal davranıp eleştirdiklerinizin peşinden gidiyor ve elinizdeki kaynağı kendi beklentilerinize göre yani kendinize göre yeniden yorumluyorsunuz!

 15. halis dedi ki:

  Arkadaşlar, Kur’an da geçen salat sadece namaz anlamına gelmiyor. Çoğu yerde yüzde 90 nı dayanışma anlamına geliyor. Örnek Cuma salatları yani Cuma dayanışmalarıdır. Ahali toplanıp sorunlar konuşulup ve çözümler üretilmiştir. Yaradan biz insanlara akıl vermiş. Yapılan her şeyi mantığımız kabül etmelidir, yoksa zerre kadar değeri yoktur.
  Namazda okunan, Yaradanın bize göndermiş olduğu sureleri kendisine okumamızı hangi mantık kabül eder. Bence namaz yaradanla kişi arasında olmalı ve mantık kabül etmelidir.
  Bence illede araplar gibi kılmak zorunlu değildir.
  Herkes anadilinde Yaradanına içini dökebilir ve manevi yardım isteyebilir.

 16. Özgür dedi ki:

  Allah’ı göremiyorsak: O’na körüzdür, yani Rabbimizi göremeyiz…
  Allah’ı duyamıyorsak: O’na sağırızdır yani Rabbimizi duyamayız…
  Ama Allah’ı hissedebiliyorsak, ona hislerimizde ulaşabiliriz ancak

  Hisler, gönül açıklığı ile olur… Duygusuz insanın Allah’la ne işi olur, onun işi şeytanladır.
  Şeytan ayrıntılarda gizlidir, ve o ayrıntıları kapatmakta ustadır. Nede olsa doğru yola oturup, yoldan çıkartmak için çalışacağına yemin etmiş birşeyden daha ne beklenebilir.

  En büyük ve tek düşmanımız şeytanın, çok büyük bir tuzağıdır: ALLAHTAN KORKUTMAK.
  Evet Allahtan korkacağız ama O’na ibadet etmekten, kendimizi anlatmaktan, dua edip kendi başımıza elde edemeyeceğimiz ne varsa Ondan istemekten. Hemde kendimizi ciddi ciddi kendi dilimizle anlatarak. Arapçayı da anlamaya çalışarak. Meal araştırmaları yaparak, DÜŞÜNEREK. Anlamaya çalışarak, bana ne emredilmiş, ben bu emre nasıl uyarım denilir sonra Allahtan yardım istenir. İyice düşünerek bilemediğimiz yerleri Rabbimize sorarak öğrenmek en güzeli ve keyiflisi. Rabbimiz cevabı buldurunca insan daha bir mutlu oluyor. Çok şükür. Allah’a güvenmek gerek, çünkü güvende olmak için güvenmek gerek bizi güvene ulaştıracak O Yüceler Yücesi Zat’a.
  Allah’ın kurallarını uyanlara korku yoktur denmiştir, Ben yalnızca Allahtan korkan bir korkusuz olmak için dua ediyorum Rabbime ve BİR ve TEK olan Rabbimize dua ederken kardeşlerimide unutmuyorum. Rabbimiz Allah’ın selameti ve rahmeti hepimizin üzerine olsun inşaAllah.

  • Özgür dedi ki:

   “Evet Allahtan korkacağız ama ………… ne varsa ondan istemekten ” den sonra DEĞİL kelimesini yazmayız unutmuşum bilginiz olsun

  • bir kul dedi ki:

   Özgür

   Ben yalnızca Allahtan korkan bir korkusuz olmak için dua ediyorum Rabbime ve BİR ve TEK olan Rabbimize dua ederken kardeşlerimide unutmuyorum. Rabbimiz Allah’ın selameti ve rahmeti hepimizin üzerine olsun inşaAllah. DEMİŞSİN
   ALLAH RAZI OLSUN

   ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN
   GÜZEL BİR AÇIKLAMA OLMUŞ

  • bir kul dedi ki:

   BU AYETLERİN YANİ KURAN IN YAZARI RABBİMİZ ALLAHTIR

   BİR BEŞER SÖZÜ DEGİLDİR

   1400 sene önce elcisine vahyedilmiş elciside onu yazdırtmış kitap haline getirmiştir

   Ateistlerle yada digerleriyle sohbet ettiğinizde eğer güçlü deliller sunarsanız konuşmanın sonunda şöyle bir soruyla karşılaşırsınız;

   Tamam bir yaratıcı olduğunu kabul edelim. Peki bu yaratıcının Allah olduğunu nereden biliyoruz. Zeus veya Uçan Spagetti Canavarı olmadığı ne malum?

   Bu tabi ki çok mantıklı bir sorudur. Çünkü bilim bize Allah’ın varlığını değil bir Yaratıcının varlığını gösterir. O Yaratıcının Allah olduğu sonucu ise Kuran’dan çıkmaktadır. Bilim adamları laboratuvarda DNA’yı inceler, bilgiyi görür ve bu bilginin mutasyonların ürünü olamayacağını anlar. Çıkardıkları sonuç : Akıl sahibi bir Yaratıcının kesin varlığıdır. Peki bu Akıl sahibi varlık kimdir? Bu sorunun cevabını öğrenmek için bu iddiayı taşıyan kitapların incelenmesi gerekir. Tevrat ve İncil’e baktığımızda birçok çelişki ve insan eklemesi olduğu hemen gözümüze çarpar. Özellikle bilimin ilerlemesiyle insanların eklediği bölümler iyice göze çarpar hale gelmiştir. En son olarak Kuran’a baktığımızda Kuran’ın ikinci bir nüshasının olmadığını fark ederiz. Ayetleri incelediğimizde ise bu kitabın bir insan sözü olamayacağı netleşir. Nasıl mı?

   1- Kuran’da insanın anne karnında rahme asılıp oradaki kan akışıyla beslendiği geçer. (Alak Suresi, 1-2)

   2- Kuran’da insanın anne karnındaki organ gelişimlerinin sırası bildirilir. (Mü’minun Suresi, 78)

   3- Kuran’da bal toplayan arıların dişi olduğu bildirilmiştir. (Nahl Suresi, 68-69)

   4- Kuran’da kıyamet günü parmak uçlarının dahi yaratılacağı söylenerek insanın en ince detayının parmak izi olduğuna dikkat çekilmiştir. (Kıyamet Suresi, 4)

   5- Kuran’da göğe yükseldikçe oksijenin azaldığına dikkat çekilmiştir. (Enam Suresi, 125)

   6- Kuran’da atmosferin Dünya’yı koruduğuna dikkat çekilmiştir. (Enbiya Suresi, 32)

   7- Kuran’da Dünya’nın yuvarlak olduğu net bir şekilde bildirilmiştir. (Zümer Suresi, 5)

   8- Kuran’da gökyüzünün katmanlardan oluştuğu ve her birinin bir görevi olduğu bildirilmiştir. (Bakara Suresi, 29)

   9- Kuran’da cinsiyetin sperm hücresine bağlı olduğu belirtilmiştir. (Necm Suresi, 45-46)

   10- Kuran’da önce kemiklerin sonra kasların yaratıldığı belirtilmiştir. (Müminun Suresi, 14)

   11- Kuran’da anne karnındaki safhaların sayısının 3 olduğu belirtilmiştir. (Zümer Suresi, 6)

   12- Kuran’da insanın bir ölçü ile yaratıldığı bildirilmiştir. (Abese Suresi, 18-20)

   13- Kuran’da fosilleşmede demirin etkili olduğu belirtilmiştir. (İsra Suresi, 49-51)

   14- Kuran’da Perslere yenilen Bizans’ın birkaç sene sonra Persleri yeneceği bildirilmiştir ve bu olay 7 sene sonra aynı şekilde gerçekleşmiştir. (Rum Suresi, 1-4)

   15- Kuran’da Mekke’nin fethedileceği bildirilmiş ve aynen gerçekleşmiştir. (Fetih Suresi, 27)

   16- Kuran’da üstün bir güç kullanılarak uzaya çıkılabileceği bildirilmiştir. (Rahman Suresi, 33)

   17- Kuran’da insanların o an bilmediği bineklerin de yaratılacağı bildirilmiştir. (Nahl Suresi, 8)

   18- Kuran’da evrenin yoktan var edildiği bildirilmiştir. (Enam Suresi, 101)

   19- Kuran’da evrenin genişlediği bildirilmiştir. (Zariyat Suresi, 47)

   20- Kuran’da evrenin tüm parçacıklarının ilk başta bir arada olduğu bildirilmiştir. (Enbiya Suresi, 30)

   21- Kuran’da yeryüzünün de katmanlardan oluştuğu bildirilmiştir. (Talak Suresi, 12)

   22- Kuran’da dağların depremleri engelleme özelliği olduğu bildirilmiştir. (Enbiya Suresi, 31)

   23- Bilim adamlarının “fine tunning” yani “hassas ayar” olarak isimlendirdikleri denge Kuran’da detaylı olarak bildirilmiştir. (Mülk Suresi, 3-4)

   24- Kuran’da bilimsel ismiyle “Big Cruch” yani “Büyük Çöküş” net bir şekilde bildirilmiştir. (Enbiya Suresi, 104)

   25- Kuran’da demirin gökten indiği ve insanlar için faydaları olduğu bildirilmiştir. Bilim adamlarının araştırmalarına göre demir gökten inmektedir ve solunum sisteminde görev aldığı için olmazsa yaşamın biteceği bir madendir. (Hadid Suresi, 25)

   26- Kuran’da Güneş ve Ay’ın yapılarının farklı olduğu bildirilmiştir. (Nuh Suresi, 16)

   27- Kuran’da gök cisimlerinin yörüngeleri olduğu bildirilmiştir. (Zariyat Suresi, 7)

   28- Kuran’da Güneş’in de bir yıldız olduğu net bir şekilde bildirilmiştir. (Yunus Suresi,5) (Mülk Suresi,5)

   Burada bir kısmına değindiğim bu bilgilerin detaylarını ve daha fazlasını aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

   http://akingozukan.com/kategori/kuran-mucizeleri/

   Burada bildirilen bilimsel bilgilerin çoğu geçtiğimiz yüzyıl bulunmuş bilgilerdir. Geçmiş uygarlıklarda da bu bilgilere ait bir iz yoktur. İncil ve Tevrat’taki insan eklemesi çoğu yanlış bilgi, Kuran’da düzeltilmiştir. Bu bilgilerin tek bir tanesi bile Kuran’ın insan sözü olamayacağını gösterirken, onlarcası bu bilginin doğruluğunu kesin olarak kanıtlar. Bazı insanların bu mucizeleri görememesinin sebebi ise İslam adı altında yaşanan müşrik sistemdir. Kuran, insanlara en üst seviye akıl, kalite, modernlik, bilim ve kadın sevgisini emreder. Müslüman olduğunu iddia eden kişilerin yaptığı yanlışlar Kuran’ı bağlamaz. Detaylı bilgi için aşağıdaki makalelerimi okuyabilirsiniz.

   HZ. MUHAMMED KESİN OLARAK PEYGAMBERDİR

   http://akingozukan.com/hz-muhammed-sav-kesin-olarak-peygamberdir/

   PSİKOPATLIK BİR KARAKTERDİR, DİNLERİ VE İDEOLOJİLERİ KULLANIR

   http://akingozukan.com/psikopatlik-bir-karakterdir-dinleri-ve-ideolojileri-kullanir/

   KURAN’DA KADIN YARIM İNSAN MI?

   http://akingozukan.com/kuranda-kadin-yarim-insan-mi-2/

 17. bir kul dedi ki:

  AYETLER PAYLAŞIMI

  İSRA 17/46 Âhirete inanmayanlar Kur’ân’ı anlarlar diye kalplerine örtüler ve kulaklarına da ağırlık koyduk. Çünkü, Kur’ân’da Rabbini yalnız andığın zaman, onlar canları sıkılarak arkalarını dönerler.
  İSRA 17/47 Seni dinlerlerken niye dinlediklerini de, gizli toplantılarında haksızlık yapanların, “Siz ancak büyülenmiş bir adama uyuyorsunuz” dediklerini de biliyoruz.
  İSRA 17/48 Baksana, senin için ne türlü benzetmeyi yaptılar! Bu yüzden öylesine saptılar ki, artık doğru yolu bulamayacaklardır
  İSRA 17/49 Bir de onlar dediler ki: “Sahi biz, bir kemik yığını ve kokuşmuş bir toprak olmuş iken, yepyeni bir yaratılış ile diritileceğiz, öyle mi?”
  İSRA 17/ (50-51) De ki: “İster taş olun, ister demir. İsterse aklınıza imkansız gibi görünen herhangi bir yaratık!” Diyecekler ki: “Bizi hayata kim döndürecek?” De ki: “Sizi ilk defa yaratan.” Bunun üzerine onlar sana alaylı bir tarzda başlarını sallayacak ve “Ne zamanmış o?” diyecekler. De ki: “Yakın olsa gerek.”

 18. yakin tarihin marifetleri dedi ki:

  Ezan tanri uludur tanri uludur yoktur tanridan baska tapacak
  Buradan cikan anlam ne. Tapacaksa allah insana tapsin.
  Sabetayci oyunlari millet camiye namaza gitmesin diye. Sirati mustakim yolunun unutturulmasi. Bosmus camiler hep. Satilan camiler samanlik olanlar harabeler. Kapatilan imamhatipler. Kuran okunan yerlere yapilan zaptiye baskinlari, atilan dayaklar.Toplatilip yakilan orjinal kuranlar. İsbirlikci denerek asilan islam alimleri. Yasaklanan din dersleri. Horlanan imamlar. Sapka kanununda yahudi isadami para kazanamayacak diye sapka gavur isi diyenlerin asilmasi kimisininde hapse atilmasi. Birileri acikca islami yikmaya ugrasmis.

 19. Halil İbrahim dedi ki:

  Burasi cok guzel bi site. Yanliz dindar insanlarin ve islami dogru sekilde savunanlarin engellendigi cok belli oluyor. Site yonetimi cok daha seffaf olmali. Sitede taraf tutuldugu cok belli.

  • pante dedi ki:

   Nasıl engelleniyor? Ne gördün, ne biliyorsun da daha ilk mesajında İslamcıların engellendiğini söylüyorsun? O dediğin İslami sitelerde olur, burada ya da ateist sitelerde değil. Karalama amacındaysan eğer beyhude uğraşırsın. İşte o zaman engellenirsin. Kurallar açıktır: Küfür-hakaret, ırkçı*nefret söylemleri, kanıtsız iftiralar ve konular yerine siteyi, admini hedef alan yorumlar. Dolayısıyla ilk ihtarı aldın. tekrarlarsan engel neymiş görürsün.

 20. Halil İbrahim dedi ki:

  panter yenilince engelliyon. adamlar findik kabugu doldurmayan inkar yazilar koyuyo hemen geciyo.dinin kesin mucuzelerini beklettigini kabullenmek istemedigini yazmislar iste. beni engellesen ne olur ben bu islerin meraklisi degilim tesadfen gordum birdaha zaten isim olmaz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s