JOHN LENNON

NEDEN ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ?

john-lennon-imagine-

Tam adı John Winston Ono Lennon’dır. 9 Ekim 1940’da İngiltere’nin Liverpool kentinde dünyaya gelen John Lennon lise yıllarında tanıştığı Paul McCartney ve George Harrison’un müzik grubuna katıldı. Grup daha sonra Lennon’ın önerisiyle “The Silver Beetles” adını aldı. 1960’da ise adı  “The Beatles” olarak değiştirildi. 1961’de gruba Ringo Starr da katıldı. The Beatles’ın yapıtları dünyayı sarstı. Müzik eleştirmenleri tarafından yüzyılın en güzel şarkıları olarak nitelendi. Ödül üstüne ödül kazandılar. Hem milyonların sevgilisi olmak hem de şarkılarında politik mesajlar vermek birilerinin hoşuna gitmeyecekti elbet.

Amerika’daki bir ropörtajında John Lennon o olay yaratacak sözü söyledi: “Beatles şu anda İsa’dan daha popüler.” Her ne kadar espri olsun diye söylemişse de bu söz elbette dokunduğu konu dolayısıyla toplumun büyük bir kesiminin tepkisiyle karşılaştı. Amerika’da büyük sorun yaratan bu açıklama sonrasında fanatik Hristiyanlar tarafından Beatles plakları yakılmaya başlandı. Protestolar ve tehditler ard arda geldi. Bunun üzerine John Lennon bir açıklama yapmak ve özür dilemek zorunda kaldı.

“Eğer televizyon İsa’dan daha popüler deseydim muhtemelen yakamı kurtaracaktım. Ben, İsa’dan daha iyiyiz, mükemmeliz demiyorum veya karşılaştırmıyorum. Sadece söylediğim şekilde söyledim; ama yanlış bir ifadeydi ya da yanlış algılandı. Hepsi bu, bunun için üzgünüm din karşıtı bir söylem değildi. Hala bu kadar yanlış ne yapmış olduğumu tam olarak anlamıyorum. Size ne demek istediğimi anlatmaya çalıştım ama benden mutlaka bir özür bekliyorsanız ve bu sizi mutlu edecekse özür dilerim.” dedi ve Vatikan özrünün kabul edildiğini belirtti.

John Lennon 1969’da Japon asıllı Yoko Ono ile evlendi. 1970 sonunda ise Beatles’dan ayrıldığını açıkladı ve The Beatles dağıldı. Lennon bundan sonra altısı Yoko Ono’yla olmak üzere on bir albüm yaptı ki şarkılarından biri dillerden düşmeyen İmagine idi.

John Lennon kariyerinde yeniden yükselmeye başladığı bir dönemde, Beatles hayranı olduğunu iddia eden ve akli dengesi yerinde olmadığı öne sürülen, ama çocukluğunda üstün zekalı teşhisi konulan Mark David Chapman tarafından, 8 aralık 1980′de New York’ta kaldığı otelin önünde öldürüldü.

Lennon, Nixon yönetimi sırasında ulusal tehlike olarak hedef gösterilmiş ve sınırdışı edilmek istenmişti. Çünkü Lennon, insanları yazdığı ve bestelediği parçalarıyla; katıldığı televizyon programlarında cesur, özgür açıklamalarıyla; peşinde dolanan kameralara verdiği zekice cevaplarıyla ve yaratıcı eylemleriyle her daim barışa çağırıyor, Vietnam Savaşı’nı sorgulatıyordu. Bunu o kadar başarılı yapıyordu ki kitleleri mıknatıs gibi kendine çekiyordu.

Yıllarca süren araştırmalardan sonra “John Lennon’u kim öldürdü?” kitabını yazan İngiliz hukukçu ve gazeteci Fenton Bressler, kimi tanıklıklara ve belgelere dayanarak şu iddiada bulundu:
Katil Mark David Chapman, hayalkırıklığına uğramış eski bir fanatik hayran değil; beynine kumanda edilen bir tetikçidir.”

Ona göre, 1971′den, “Imagine”den itibaren, “Beatles sonrası ” Lennon, siyasi angajmanlarıyla “derin ABD”yİ ürkütmüş, aşırı sağın hedefi olmuş, 1980 Öncesi dört yıllık Demokrat Carter döneminde devletin onu kuşatması zayıflamış, ama Reagan’ın seçimleri kazanmasıyla yeniden tahtaya konmuştu…

Ve Beyrut gibi Özel bir yerde belli bir süre geçirmiş “katil”in, askeri eğitimli silah tutuşuyla ardı ardına çektiği tetiğinin arkasında, “sağın rövanşı” ve onların kadim “Lennon problemi” vardı.

Vurulmadan Önce, aynı gün, Lennon’un son sözlerinden biri şu olmuştu:

“Ölmediğim sürece devam edeceğim.”

Devam edeceklerinden biri, epeydir kimliğinin asli parçası olan “siyasi tavır”dı.
Gündelik hayatı şiddetle de dolu olan bir adamın, dünyadaki şiddete karşı “barış” mücadelesi.

Saplantılı ölçüde Lennon hayranı olduğunu söyleyen Chapman, polise verdiği ilk ifadede, “Kendi isteğimle yaptım” demiş, bu ifadesini de asla geri almamıştı. İngiliz yazar Phil Strongman, suikast üzerine yaptığı araştırmayı yazdığı yeni kitabında, Lennon’ı öldüren Chapman’ın, CIA tarafından kullanılan bir maşa olduğunu iddia ediyor. Yazara göre, Beatles’ın ünlü figürüne aşırı derecede hayran olduğunu söyleyen katilin elinde, bir tek Lennon 45’liği bile yok. Ayrıca soğukkanlılığı ve profesyonelliği de, saplantılı bir çılgının işini andırmıyor.
Phil Strongman, kitabında bir adım daha ileri giderek, Lennon’ın vücuduna sıkılan beş kurşunun, Chapman tarafından atıldığını bile sorguluyor. Zira cinayet anında Chapman, Lennon’ın sağ tarafında resmediliyor. Oysa otopsi raporuna bakıldığında, kurşunların hepsinin, sanatçının sol yanına isabet ettiği görülüyor. Yazar Strongman’a göre, “Bu bir mucize”.

http://www.dailymail.co.uk/news/article-1335479/Was-John-Lennons-murderer-Mark-Chapman-CIA-hitman-Thirty-years-theres-extraordinary-new-theory.html

About pante

Araştırmacı sosyal medya editörü...
Bu yazı Edebiyat-Müzik içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

12 Responses to JOHN LENNON

 1. ismailkenzo dedi ki:

  O zamanlar isa mesihi ölüme mahkum eden zihniyet,bu zamanlarda da Lennonu hedef seçmişlerdir,bu süreç kıyamete kadar sürecektir.

 2. sanalmanik dedi ki:

  “imagine al the people”
  imecınladım sanrıım- imecınladım; mı bilmiyorum ama düşündüm bunu, ne kadar kurgu-gerçek; ne kadar hayal ettim edebildim; sınırlar olamdan-inanarak ya da innamayarak bie açık-berrak görerek-düşünerek bilmiyorum;
  çatışmalar olmadan çekilmez bu insanlık-monoton olur-zevksizm iolur bilmiyorum; olduğu gibi ; olduğu gibi;
  olduğu gibi imejın(imagine)

 3. Cenk dedi ki:

  Isa’yı büyücü diye ağaca çakan imparatorluğun devamındaki ülke şu anda hıristiyan 🙂 adamı ağaca çaktık ama bari şu hani inanmadığımız dinini uygulayalım mı dediler?

  isa bile bu işten vaz geçmeye çalıştı havarileri bırakmadı mesihsin sen dediler ve adam katledildi..

  insanlar tam olarak ne yaptıklarını bilmiyor sanırım.

 4. cevap dedi ki:

  Bakin insallah verdigim yazi girer. İsa meselesini anlatmistik. Tabandan yayiliyor hiristiyanlik hemde dogru sekilde. O putperest roma o insanlarida öldüruyor. İzmitte barbara var. 15 yada 16 yaşlarinda bir kiz, hiristiyan oluyor. Yil 237. Putperest babasi götürüyor bunu şehir meydanina baltayi vurdugu gibi ölduruyor. Hava yagmurlu. Bir yildirim düşmesiyle kendide cezasini buluyor ölüp gidiyor, insanlar goruyorlar bu işin Allahtan oldugunu.yiginla hiristiyan olmaya basliyorlar.
  Namazda vardi ilk hiristiyanlarda. Roma bozdu. Dini bozduktan Allahi 3 ledikten sonra hiristiyan olsa ne olacak

  • Cenk dedi ki:

   nerden uyduruyorsunuz bunları bilmem ki?

   açıp wikipedia dan isayı okuyun öğrenin hıristiyanlık nasıl oluştu ve yayıldı ve isa ile ilgili national geografic daki belgeseli izleyin

   yok kızı kesmişler filan masallarla zaten bu hale geldiniz devekuşu modundan çıkın artık insanlarıda kandırmayın.

 5. isimsiz dedi ki:

  Herseyi inkar bilerek inancsizlar boyle olur. Acik delilleri göreceksin inkar edeceksin.. Ac metdan larusu barbara maddesine bak. Ateizmin agnostizmin deizmin kendini kandirarak ilan ettigi zaferidir inkar.

 6. yaziyoruz girmiyor dedi ki:

  Yazsak ne girmiyorki kendi sitenizde kendinizi ustun gosteriyor kendiniz calip kendiniz oynuyorsunuz

 7. ole olsun dedi ki:

  Ole olsun

 8. Leyla dedi ki:

  Bilimsel Felsefe facebook sayfasında beni engelledi niz sizi takip ediyorum lütfen engeli kaldırın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s