TANRIYA DİLEKÇE

dua_eden_kucuk_kiz_cocuguEy Tanrım ;
Varsan ve sesimi duyuyorsan; sana Tanrım diye seslenmekle hata ettiysem beni bağışla. Gerçi kusur bende değil bize senin ismini çok farklı bildirenlerde. “Allah” mı demeliydim yoksa “Yahve” mi? Tao mu demeliydim yoksa Eloha mı? Her kitabında ismin farklı. Tabi o kitapların senden olduğu da şüpheli. Şaşkınlığımı hoşgör Tanrım..

Tanrım sen neredesin? Buna akıl erdiremedim. Kutsal kitapların hem “O her yerde” diyor, hem de “Gökte”. Bu nasıl oluyor Tanrım? Gök diye herkes yukarı bakıyor. Ama Evrende yukarısı neresi, aşağısı neresi ona da akıl erdiremedim. Türkiye’den yukarı bakınca ile, Yeni Zelanda’dan yukarı bakınca uzay koordinatları çok farklı olmuyor mu Tanrım? Yoksa bize mi yanlış öğrettiler?
Yoksa onlar yeri uçsuz bucaksız düz bir toprak, göğü-uzayı da yerin üstünde bir kubbe mi sanıyorlardı?

Ey Tanrım ;
İsrailoğullarına sayısız peygamber gönderdin. Bildiğimiz peygamberlerin Muhammed hariç nerdeyse tamamı Yahudi. Kur’an’da ise her kavme bir peygamber gönderildiği yazılı. Ama biz bilmiyoruz. Türk peygamber, Hint peygamber, Rus , Alman, Japon, Çinli peygamber geldiyse onları neden bilmiyoruz Tanrım? Bu haksızlık değil mi? Neden sadece Yahudi peygamberler tanınıyor?

Niçin peygamberlerin getirdiği hükümler hep farklı. Birisine göre domuz, şarap haram. Diğerinde helal. Kimisinde sünnet var. Kimisinde yok. Kimisi Kudüs’ü kıble ediniyor. Kimisi Kabe’yi. Kimisinde zina eden taşlanıyor. Kimisinde kırbaçlanıyor. Birisi cumartesi kutsal gün diyor. Diğeri cuma. Öbürü pazar. Birinde ezan okunur, diğerinde çanlar çalar. Tapınakların niçin farklı her yerde? Kiminde secde edilir, kiminde oturarak dinlenir. Kiminde ise dönülür, oynanır. Birisi “Üzeyr Tanrı’nın oğlu” diyor. Diğeri İsa. Öbürü de “Yaratmasaydım Muhammed’i yaratmazdım alemi” dediğini yazıyor. Bunların hangisi doğru?
Neden kimi peygamber dünya nimetlerinden uzak durmuş, hiç evlenmemiş de, kimisi ise harem kurmuş, saltanat oluşturmuş? Hem neden babadan oğula peygamberlik verdin? Kendisi peygamber oğlu, torunu, torununun torunu da peygamber. Yok muydu başka düzgün insan? Yoksa neden yaratmadın da kafamızı böyle karıştırdın?

Madem bunları gönderen sensin, bunlara ayrı dinler niye kurduttun? Neden hepsi birbirine düşman? Neden sonradan gelenler öncekileri kabul ediyor da, öncekiler sonradan gelenleri kabul etmiyor? Niçin yüzyıllardır aralarında savaşıyorlar? Hangisi kutsal toprak? Kudüs mü? Yoksa Mekke mi?

Madem hesap günü var, mizan var, hesap ortaya çıkmadan kabir azabı neden? Yoksa yalan mı?
Ya cennet cehennem? Huriler, gılmanlar doğru mu?
Peki ya ebedi cehennem? Doğru mu gözlerini, kulaklarını perdeleyip, kalplerini mühürlediğin ve isteselerde inanamıyacak durumda olan insanları sonsuza kadar ateşte yakacağın?

Kime inanalım, kime güvenelim ey Tanrım?
Eğer bu din ve mezheplerden herhangi biri doğruysa, bu doğru olan din veya mezhebi keşfedemiyenlerin hali ne olacak? Bunun günahı vebali o doğruyu keşfedemiyenler mi?
Bunca çelişki arasında, sen insan olsaydın doğruyu bulabilir miydin ey yüce Tanrım?
Sen kalbi mühürlü bir insan olsaydın ebedi cehennemi haklı bulabilir miydin?

Tanrım senden dileğimdir;
Bugüne kadar çelişkiler içinde bıraktığın gelmiş geçmiş tüm insanları yargılayacaksan eğer inançlarından dolayı değil, amellerinden dolayı yargıla. İnançlarından dolayı yargılamayı düşünüyorsan eğer, geçmişte yaşamış olanları değil, bundan sonra yaşayacak insanları mühürsüz, perdesiz yaratarak ve onlara kesin delillerle, çok dil bilen, birçok konuda ihtisas sahibi, insanları her konuda aydınlatacak ve gelecekteki insanlara da kalıcı kanıtlar bırakacak, inanılır, güvenilir, bilgeliğiyle, erdemiyle örnek bir elçi gönder. Öyle 10-15 eşi, bir yığın cariyesi ve kölesi de olmasın ama. Kimseyi öldürtüp, katletmesin. Bir öyle bir böyle konuşup yazmasın. Ama en iyisi hiç gönderme. İnansın, inanmasın; insanları sadece iyiliğine, kötülüğüne, yaptığı işlere göre değerlendir. 

Dünyadaki adaletsizlik, zulüm, vahşet sona ersin. Sevgi , dostluk, barış, huzur ve mutluluk egemen olsun. Bu dilekçeme cevap gelmezse, ben yine bana verdiğin akıl doğrultusunda gideceğim. Senden başkasına eyvallah etmeyeceğim. Ne Yahudi-Arap kuzenlerinin, ne de insanı Tanrı ya da Tanrı’nın oğlu edinenlerin yolunda gitmeyeceğim. Dünyada sevgiyi, adaleti, barışı şiar edineceğim. Verdiğin bir ömürlük dünya ise kabullenmekten gayrı çaremiz yok. Varsa eğer ölüm sonrası ister dondur ister yak. Elimden, beynimden gelen bu. Tek yapabileceğim, seni reddetmeyeceğim. Reddedenleri ise asla kötü addetmeyeceğim. Kusurum varsa sen bağışla Tanrım!!

Serdar Kaangil

About pante

Araştırmacı sosyal medya editörü...
Bu yazı Edebiyat-Müzik içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

13 Responses to TANRIYA DİLEKÇE

 1. okuyucu dedi ki:

  PARMAKLARINA SAGLIK,COK GÜZEL VE DÜSÜNDÜRÜCÜ YAZILAR.DILEGININ YERINE GELMESI ICIN BENDE BIR “AMIN..AMEN” DIYEYIM.

 2. yusuf a. dedi ki:

  açıklayamadığınız soruların cevabını bulabilmek için varlık birliği felsefesini öğrenmeye çalışın.dinlerin şeriatları,ritüelleri önemli değil.zaten peygamberlerin öğretileri din adamları sınıfı tarafından değiştirildi,saptırıldı.bu zerdüştün başına da geldi,musa,isa ve muhammedin de…

 3. sevginin ışığı dedi ki:

  İnançlar içerisindeki ayırıcı noktalara gözlerinizi verirseniz, yukarıdaki gibi komik bir yazı çıkar ortaya… Ama gözlerinizi ortak olana çevirirseniz, hiç de karışık bir şey olmadığını görürsünüz… Tek tanrılı bütün inançların, temeli de tekdir:
  ”Egonun/ nefsinin/ fiziki duyularının gösterdiklerinin/ yanılsama olan mayanın/ şeytanın/ şehvetin/ kalpten soyut aklının/ zihninin sesinin (bunların hepsi aynı şey) vs vs vs…. isteklerini dinleme, tekliği ara, bütün varlığını, ruhunu, bedenini, kalbini, aklını, varını yoğunu ona teslim et….

  Bazı inanışlarda bu teklik dışarıda bir tanrı gibi düşünülür, uzayın bir köşesinde yaşayan büyük bir kral gibi, bazılarında da insanın ve yaşayan her şeyin içerisinde… Bazıları da kendisinin yaratandan ayrılamayacağını görmüşlerdir…

  Gayrı olanı değil, ortak olanı aramanız dileğimle… Buluşma yeri orasıdır… Bırakın insanlar putperestliklerine devam etsinler (kabe, arapça, şu kitap bu kitap falan filan)

  • Gökhan dedi ki:

   Teklik ve teslim et. bu ikisinde çok büyük şeyler yatıyor. söylemesi yazması bu kadar kolayken yaşaması ne kadar meşakkatli . yaşayanı bulmalı

 4. Gencer dedi ki:

  Eline diline sağlık Serdar;
  Aynen benim de duygularım ve düşüncelerim bu yöndedir.Eğer tüm insanlık bu yolda yürümeye başlarsa Dünyayı Mutluluk ve Sevgi Kaplar.Açlık Çekişme Savaş biter.
  Ama ne yazık ki bitmemesi birileri için çok daha kazançlı olmaktadır.
  Tüm insanlığın doğru yolu bulması dileği ile.
  Saygılar.

 5. yasir dedi ki:

  ————PANTE DİYOR Kİ———————–
  Ey Tanrım ;
  İsrailoğullarına sayısız peygamber gönderdin. Bildiğimiz peygamberlerin Muhammed hariç nerdeyse tamamı Yahudi. Kur’an’da ise her kavme bir peygamber gönderildiği yazılı. Ama biz bilmiyoruz. Türk peygamber, Hint peygamber, Rus , Alman, Japon, Çinli peygamber geldiyse onları neden bilmiyoruz Tanrım? Bu haksızlık değil mi? Neden sadece Yahudi peygamberler tanınıyor?
  ————–ALINTI———————–

  İşte böyle odlumu, böyle olur….
  Deveye sormuşlar boynun neden eğri, demiş nerem doğru…
  Sayısız peygamberin, Muhammet hariçi hepsi israiloğlu öyle yani he…
  İbrahim peygamber İsrailoğlu öylemi, ishak peygamber israiloğlu öylemi…
  Lut peygamberde İsrailoğlu dersin sen şimdi…Şuayp Peygamber sakın yapma pante…
  Biraz tarih ve Kronolaji araştırmaşı gerekiyor…
  Hadi bu yanlışlarını geçtim deeee…
  Musa peygamber israiloğluları içinden çıkmıştır ama Başta mısır kavmi ve Fravunu uyarmak için yola çıkmıştır şimdi Musa peygamber sadece İsrailoğlularına mı gönderilmiş oluyor…Musa Peygamber Fravunu uyarmak İsrailoğlu kavminide o topraklardan çıkarmak için gitti, Fravun iman etseydi günümüz tarihi bile farklı olabilirdi…
  Kuran’ın hanği ayetinde Tevrat veya İncil sadece israiloğlularına gittiği geçmekte…
  Bütün resuller ve kitaplar bütün insanlığa gelmiştir lakin bir çoğu kendi kavmini dahi aşamadığı için günümüzde öyle sanılmaktadır…
  Acaba İsrailoğlu peygamberlerini say desem, ama demiyorum…

 6. airtraffic20111@hotmail.com dedi ki:

  sevgili varlık
  çok bilinen bir şeydir hani şu hikaye. gözleri görmeyen 5 ya da 6 insanı tek tek bir filin yanına getirip, birbirlerinden habersiz ona dokunarak tanımlama yapmalarını istediklerinde çıkan sonuç.hepsi farklı şeyler anlatır. ama sonuçta fil fildir ve fil vardır.

 7. kuantum-agnostik dedi ki:

  TANRI OLMAK ÇOK KEYİFLİ OLSA GEREK,

  köydeki hayrettin amca ineğim ölmesin dilekçesi, amerikada julıa terfi dilekçesi, afrikada köfte ekmek dilekçesi vs derken hepsine birden , ne haliniz varsa görün yasası dayatılmış çoktan.bu mahkeme işleri süründürür insanı 🙂 kendi işini kendin gör. gemisini kurtaran kaptan dünyası..

  kemal sunalın davacı adlı filmi geliyor akla 🙂 hepimiz oradaki karakterler gibiyiz hahahahaaaaa

 8. ali yılymaz dedi ki:

  ağzına sağlık tam düşüncelerimi söylemişsiniz.tanrıyı redetmeden ama bütün hurafeleri redederek güzel bir yazı olmuş,tebrikler.

 9. MaMaLi dedi ki:

  Sevgili Enerji!Sana,böyle hitap etmem,senin kusurun,allah san allah lığını bil,beni ve benim gibi düşünenleri ikna et.Yoksa seninle,hiç bir sorunum yok ha bu cümlemide senden korktuğum,için,yazmıyorum,sadece,yeterli kanıt olmadığı için,minicik bir olasılıkda olsa,bulunduğun makama hürmeten yazdım)oysa bal gibi sorunum var!kimsin sen?neden böyle ısrarla saklanıyorsun?neden,insancıklarına,kendini,test ettirip,somutlaştırmıyorda,aşşağıda,senin adını,kullanarak,ben onun oğluyum,ben onun elçisiyim diyen,cahil,uçkuruna düşkün,mal mülk delisin,çok muhterem zatları,aramıza,yerleştiriyorsun?yok ben böyle dangalaklık yapmam bu sizin hüsnü kuruntunuz diyorsan!tüm evrenin sahibi olarak gök yüzüne,iki satır,bir şeyler yazmakda aklına gelmedimi?))(yazarsan ne olur arapça yazma,kimse o dilden bir tezek anlamıyor)bu aşşağıda bulunan karınca beyleri,bizler,allah cılık,öğretme ayağı ile,bizi kendilerine köle yaptılar,senin adını kullanarak,hatunları sıra,sıra,becerdiler))senin adını kullanarak,seninle ortak,olduğunu söylediler))Sevgili Enerji!sen bu toplanan,deve,ipek,gümüş,hurmalık gibi,malı mülkü,eşyayı ne yapacaksın merak ettim?))sen doğmamış,doğrulmamış,isen,bu kadar,ganimetle,senin orda kumarhanemi var?))böyle kötü bir alışkanlığın varsa!değil ganimet canımız sana feda olsun))İnan çok zor durumdayım,varmısın yokmusun bir türlü çözemedim,nere gideyim ben,cami,havra,kilise,tapınak,şaşırdım))ama ben yinede garantiye aldım işi))hepsine sıra,sıra gittim))ölünce iş sağlam olsun diye))birde kara bücürler var senden geçinen))yaşamı oruca çevirdi,bu zındıklar))odalarında,müridlerinin,karılarına kızlarına derin nefesleri,ile,üfleyip duruyorlar))sen bunlara hiç müdahele bile etmedin))sen ne menem bir tanrısın dır ki ben sana onun için Enerji diyorum işte))güçsüz,kararsız,yap bozcu,iftiracı,küfreden,beddua eden,çaresiz,bir tanrı olurmu?))şimdilik bu kadar,evvel selam eder ellerinden hürmetle öper,yardımcı,teknik adamların,azrail,cebrail,mikeal,isirafil ve rakip teknik adam şeytanına,selamlar gönderir,mutlu ve saadet dolu müminlerine hayırlı işkenceler dilerim.

 10. karaca dedi ki:

  x sene önce hiç yok olan adam bu günün tarihi olan 10-12-2014 tarihinde x yaşına gelmiş x zaman sonra da toprağa karışacak olana bak
  arkadaşına mektup yazmış,yoktan var edene şükretmemiş,sanki kendi kendini var etmiş,yaratıcısını kumarhane işleten biri sanmış,daha neler göreceğiz bakalım

 11. ekrem dedi ki:

  şimdi diyorum ki, ben tanrı olsam ve gücüm yetse herkesi imtihansız ve KPSS siz cennete gönderirdim işte ekrem merhameti, Allah merhameti değil !

 12. Sah Kara dedi ki:

  Serdar bey, Muhammed ‘de yahudidir. İbrahim’in cariyesi Hacer’in torunu olur , kendisi de ben
  İbrahim’in soyundanım diyor. Bu konuyu araştırıp yazınızda düzeltme yaparmısınız. Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s