İNTERNET SANSÜR YASASI GEÇTİ

ARTIK ÖZGÜR İFADE YOK!

inter

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ – Anayasa Madde 26-

(1) Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hürriyetine sahiptir. Bu hürriyet, resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir alma ya da verme serbestliğini de kapsar. Bu fıkra hükmü, radyo, televizyon, sinema veya benzeri yollarla yapılan yayınların izin sistemine bağlanmasına engel değildir.
(2) Herkes, bilim ve sanatı serbestçe öğrenme ve öğretme, açıklama, yayma ve bu alanlarda her türlü araştırma hakkına sahiptir.
(3) Bu hak ve hürriyetlerin kullanılması; millî güvenliğin, kamu düzeninin, genel sağlığın, genel ahlâkın, başkalarının şöhret veya haklarının, özel veya aile hayatının korunması, suçların önlenmesi, devlet sırrı olarak usûlünce belirtilmiş bilgilerin açıklanmaması, yargının bağımsızlık ve tarafsızlığının sağlanması, savaş kışkırtıcılığının engellenmesi, her türlü ayrımcılık, düşmanlık veya kin ve nefret savunuculuğunun önlenmesi amaçlarıyla sınırlanabilir.

Anayasanın 26. maddesi kapsamında sürdürdüğümüz yayım hayatımız, meclisten geçirilen internet yasası cumhurbaşkanı tarafından onaylandığı takdirde artık tehlikede. Gerçi yasada belirtilen katalog suçlar bizi kapsamasa da eminiz ki bize kadar uzanacaktır. Mahkeme kararı olmadan TİB marifetiyle sayfalar kapattırılabilecek, paylaşımları engelleyebilecekler artık. Amaç, engel olamadıkları aleyhlerindeki muhalefeti bu şekilde susturmak. Öncelikli  olarak siyasi yazı, video ve görselleri engelleyecekler. Yaydıkları korku ile bilhassa Facebook ve Twitter’da aleyhlerine yazılıp çizilmesini frenlemiş olacaklar.

Katalog Suçlar 

Katalog suçlar 5651 sayılı yasanın 8. maddesinde sayılıyor.  Bunlar TCK’da da yer alıyor :     1- intihara yönlendirme, 2- çocukların cinsel istismarı, 3- uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımını kolaylaştırma, 4- sağlık için tehlikeli madde temini, 5- müstehcenlik, 6- fuhuş 7- kumar oynanması için yer ve imkân sağlama.  Ayrıca Atatürk Aleyhinde İşlenen Suçlar Hakkında Kanun’da yer alan suçlar da 8. maddede “katalog suçlar” arasında sayılıyor.

10 Maddede İnternet Sansürü

1. Anahtar kelimelerle “uygunsuz içerik” belirlenip sayfa kaldırılabilecek.

2- Sansür, URL adresi tabanlı yapılabilecek.

3. Yer sağlayıcı yurt dışındaysa bile erişim engellenebilecek. DNS değiştirerek bir siteye girilemeyecek.

4. Hâkimler, 24 saat içinde sansür kararı verebilecek. “Zararlı” içerik çıkarılmazsa, 500-1.000 TL arasında günlük para cezası kesilecek.

5. Hosting firmaları her kullanıcının izini sürebilecek. Her kullanıcının internetteki faaliyeti kayda alınarak 1-2 yıl saklanacak.

6. TİB başkanına internet sitesi erişim engelleme yetkisi verilecek.

7. Birliğe gönderilecek olan “erişimin engellenmesi kararı” 4 saat içinde uygulanmak zorunda olacak.

8. Erişim Sağlayıcı firmalar, kullanıcıların hangi sitelere girdiğini kaydedip 2 yıl boyunca saklayacak.

9. Bilgisayar ve akıllı telefonlardan internete bağlanan 34 milyon kullanıcı tek tek fişlenecek.

10. İnternetteki içerikler sayfa bazında da engellenebilecek.

NOT:

Gelişmelere göre gerek duyduğum takdirde güvenlik açısından siteyi erişime kapatabilirim. Topyekün kapatılmaktansa bilgilerin korunması açısından geçici kapatılması uygun olabilir. O nedenle yararlı olabileceğini düşündüğünüz yazıları alıp kaydetmenizi öneririm.

Reklamlar
Bu yazı Politika içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

19 Responses to İNTERNET SANSÜR YASASI GEÇTİ

 1. ismailkenzo dedi ki:

  Yasaklar insanların kişiliklerinin gelişmesini engeller,cani ruhlu insanların işine yarar,kötülük her zaman yasaklar sayesinde başarılı olmuştur.

  • kuantum-agnostik dedi ki:

   yasaklar olmasa o cani ruhlar senin annene kızkardeşine dahi saldırır. kötülük sadece eğitimsizlikten oluşur…

   aşağıdaki yorumundada ahlaksız dinciler diye hakarette bulunmuşsun. sen dinlere inanmıyorsun diye ahlaksız değilsen , dincide inancı gereği ahlaksız olamaz. dinin ayrıntılarını bilmediği için yada göremedikleri için ahlaksız olamaz. ancak eğitimsiz olmuş olur.

   evrensel insan hakları dahilinde özgür olma hakkına sahibiz. dinciler ben düştüm sizde düşün mantığında değillerdir.!!!! aşağıda bu yorumuda yapmışsın. dinciler yaratıcıya uygun bir kul olma ve yaşam biçimini uygulama emrini yerine getirme derdindelerdir. cehennem korkusu ve cennet ödülü veya allah a kavuşmak nedenlerinden böyle davranırlar..

 2. denden dedi ki:

  ben sizin yerinizde olsam, makalelerin altına cevap yazan, ahkam kesen yobazları engeller, mesajlarını silerdim. Özgürlükleri yok etmeye iman etmiş insanlara müsamaha gösterilmemesi gerekir. yoksa işte böyle tepene çıkar tepinirler. hiç kimse bana toptancılık yapıyorsun demesin. dincilerin hepsi aynıdır. bazıları çok sinsi olduğu için köprüyü geçene kadar maskeyle yaşar. yukarıda da söylediğim gibi,özgürlükleri yok etmek, bunların inançlarının temel kaidesidir, zaten foyaları ortaya çıktı.

  • kuantum-agnostik dedi ki:

   chatte kız tavlama yasağı değil bu 🙂 öfkelenmeyin bu kadar.. gerçek hayatta donunu toplayamayanların sanalda klavye zeusu olmasını engellemekten ibaret.

   özgürlükleri yoketmeye iman edenleri seninde yasaklama istemen , onlardan bir farkın olmadığını gösteriyor. yasakçı zihniyete bulduğun çözüm bumudur? sinsi, işine çıkarlı, sahtecilik yapanlar diye sen saldırırsan? onlarda sana tşkr edecek değiller herhalde.

   edebini takınsın herkes. sanala kalite getirirsin umarım bu yasalar.

 3. Dişi enerji dedi ki:

  bu ülke yavaş yavaş çok kötü yerlere gidiyor.

 4. Furkan dedi ki:

  Oldukça Hızlı oluyor kardeş. oldukça hızlı ! 😦 Yazıklar Olsun Böylelerine…

 5. ismailkenzo dedi ki:

  Dinciler ahlaksızlıklarını meşrulaştırmak için insanları her türlü absurd masallara kişileri inandırmaya çalışırlar,kısacası eroinman gibi ben düştüm sizde düşün mücadelesi verir.

 6. kerim kuran dedi ki:

  bismillahirrahmanirrahim
  (Ey Resûlüm!) De ki: «Allah hakkında bizimle
  mücadele mi ediyorsunuz? Halbuki O, bizim de
  Rabbimizdir, sizin de Rabbinizdir. Ve bizim
  amellerimiz bize aittir, sizin amelleriniz de size aittir.
  Ve bizler ancak O’na muhlis kullarız.»
  (bakara -139)
  kurani kerim bile insanlari sadece uyarin onlarin yaptiklari onlara sizin yaptiklariniz size aittir der .amacim inlsanlarin gunah islemesini istemek degil sadece islam dininin bir kisitlama ve engelleme dini olmadigini soylemektir.insan irade sahibidir.iyi ya da kotuyu akliyla anlar ama insanlara sunu yapacaksiniz bunu yapacaksiniz demek insan iradesine hakarettir..

  • kuantum-agnostik dedi ki:

   islam dini kısıtlama ve engelleme dinidir… uzun uzun yazmaya gerek yok.. bu ayetle çelişen birsürü ayet var . kafirleri öldürün vs..

   • bilal dedi ki:

    BAKARA-139.AYETLE ÇELİŞEN HİÇ BİR AYET YOKTUR:!!!
    ‘’ Kafirleri öldürün vs ‘’.şeklindeki bütün ayetlerin hükmü müslümanlara saldıran ve müslümanları ortadan kaldırmaya çalışan, barış antlaşmasını bozup ihanet eden kafirlere yöneliktir.Yani bu tür ayetlerin tümü müdafaa savaşıyla alakalıdır.Bu tür ayetlerin hükmü bütün kafirlere yönelik değil,sadece barış anlatmasını bozan ve müslümanlara saldıran müşriklere yöneliktir…’’ Ayrıca ‘’ KAFİRLERİ ÖLDÜRÜN ‘’ şeklindeki ifade de yanlıştır.TEVBE -5.ayette ‘’ KAFİRLERİ ÖLDÜRÜN ‘’ şekilnde bir genelleme asla söz konusu değil ..Bu vb.ayetlerin hükmü sacece saldırgan ve barış antlaşmasın ı bozan belli bir guruba yöneliktir….Ayetin doğru meali aşağıda verildiği gibidir..
    TEVBE- 5 .ayet şöyledir: ‘’ O halde Haram aylar çıkınca (ültimatom süresi bitince) artık o müşrikleri (yani barış ve saldırmazlık antlaşmasını bozup ihanet eden saldırganları ) bulduğunuz yerde siz de öldürün.Onları TUTUKLAYIN,HAPSEDİN ve gözetleme yerinde onları bekleyin ’’şeklindedir.Bu nedenle bu tür ayetlerin hiç biri BAKARA-139. ayetle asla çelişmez,bilakis bütün ayetler birbiriyle tam uyumludur….. ‘’Konuyla ilgili daha önceki açıklamalarım aşağıdadır..
    TEVBE-5.AYETTEKİ SAVAŞIN NEDENLERİ ? 1-Söz konusu müşrikler,barıştan yana yaptıkları anlaşmayı tek taraflı bozup verdikleri söze sadık kalmamışlardı… 2-Müslümanlara her türlü zulmu yaparak,nicelerini de dinden döndürmek için her türlü şiddet ve işkenceyi uyguluyorlardı. 3-Müslümanlara din,vicdan ve inanç hürriyetini tanımıyarak,onları yurtlarından tehcir ettirerek sığınmacı durumuna düşürmüşlerdi.4-Hz.Muhammed’i ortadan kaldırmak için sinsi planları uygulamktan geri durmuyordular..5-Yurdunu,evini,barkını,mal,mülk ve tüm servetlerini terk etmek zorunda kalıp Habeşisten’a ve Medine’ye sığınan hz.Muhammed ve arkadaşlarını buralarda da rahat ve huzur içinde bırakmayıp devamlı surette Medine deki yahudi kabilelerle gizli görüşmlerde bulunmaktan,sinsi planları hazırlmaktan ve müslümanları yok etmekten geri kalmamışlardı. 6-Müslümanlar her şeylerini onlara bırakarak Mekke den 450 km.mesafede bulunan Medine’ye göç ettikleri halde yine müşrikler her fırsatta Medine’ye saldırıları düzenlemekten hiç geri kalmıyordular 7-Bütün savaşlar Mekke ve çevresinde değil,Medine ve çevresinde meydana gelmiştir Bu nedemektir ? Demek ki saldıran taraf daima Mekkeli müşrikler olmuştur. 8- Müslümanları Medine de yok etmek için her türlü sinsi plan ve saldırı hazırlığında bulunup,yaptıkları antlaşmayı bozmuş olan müşriklere 4 ay ÜLTİMATOM verileriliyor.. Bu da her iki tarafça kutsal sayılan ‘’ Haram ‘’ aylarda yapılır..Bu durum üzerine nazil olan TEVBE suresinin ilk ayetleriyle yaptıkları BARIŞ ve SALDIRMAZLIK ANTLAŞMASINI bozan müşrik guruplarına 4.ay ÜLTİMATOM veriliyor. 4.ayette ‘’الا الذين عاهذتم من المشكين الخ ‘’ Ancak kendileriyle antlaşma yapmanızdan sonra şartları eksiltmeksizin tamamen yerine getiren ve sizin aleyhinizde kimseye destek vermeyen müşrikler ( yapılan antlaşmaya sadık kalanlar ) bu hükmün dışındadırlar..Bunlarla sözleşme müddeti tamamlanıncaya kadar anlaşma şartlarına riayet edin.Şüphesiz Allah kendisine karşı gelemkten (ahdini bozmaktan) sakınanları sever..TEVBE-5: O halde Haram aylar çıkınca (ültimatom süresi bitince) artık o müşrikleri (yani barış ve saldırmazlık antlaşmasını bozup ihanet eden saldırganları ) bulduğunuz yerde siz de öldürün.Onları TUTUKLAYIN,HAPSEDİN ve gözetleme yerinde onları bekleyin ’’şeklindedir. a) Burada‘’فا قتلوا ‘’ fiili her ne kadar normal şartlarda öldürün anlaamına gelse de,burada hemen ardından ‘’فخذوهم ‘’ onları tutuklayın ve hapesdin ‘’ ifadesiyle ,onları ‘’ öldürün ‘’yerine ‘’ vuruşun ‘’ demek daha isabetli olur ve ayrıca bundan gaye de onları öldürmek değil,onları barışa zorlamak ve yaptıkları ihanetten vazgeçirmye çalışmaktır.Yoksa onları tutuklayın ve hapsedin denilmezdi.Hepsini öldürün denilecekti.. b) 6.ayet de buna açıkça vurgu yapıyor.Yani saldırmaktan vazgeçip sığınma talebinde bulunanların emniyete alınması isteniyor ve onlara asla zarar verilmeyecek,daha sonra serbest bırakılacaklardır..Tevbe- 6.ayet şöyledir: ‘’Eğer müşriklerden biri senden sığınma hakkı isterse,sen de ona güvence ver,ta ki Allah’ın mesajını dinlesin,düşünsün.Sonra şayet inanmazsa onu,kendisi güvenlikte hissedeceği yere (evine) ulaştır..’’ deniliyor…İşte müslümanları yurtlarından çıkarıp,Medine de onları yok etmeye çalışan, saldırılar düzenleyen,yaptıkları barış antlaşmasına uymayıp tek taraflı barış antlaşmasını bozan ve barış yapmayan belli bir gurup müşriklere böyle ültimatom veriliyor.Zaten 1.ayette de sadece kendileriyle barış antlaşması yapıldığı halde,bu barış antlaşmasını bozan söz konusu müşrik gurubuna vurgu yapılmıştır,bunun dışında kalan müşrikler bu hükmün dışındadırlar….
    İşte görüldüğü gibi a) TEVBE suresi 5.ayetin hükmü genel olmayıp,sadece barış antlaşmasını bozan ,saldıran ve bu sözleş meye ihanet eden guruba yöneliktir…b) Saldırmaktan vazgeçip sığınma talebinde bulunanlara hiç dokunulmayacak ve bunlara güvence verilecektir.. c) İnançlarına asla baskı yapılmayacaktır.. d) Günül rızasıyla islamı beğenmeyenlerin kendi lerini güvenlikte hissedecekleri yere (evine,vatanına) gönderilecektir. e) Antlaşmayı bozup saldıranlara yönelik bu tür ceza landırma inançlarını değiştirmek veya onları müslümanlığa zorlamak için değildir….Tevbe-5.ayetinin de,ondan önceki ve sonraki ayetlerle birlikte değerlendirildiği zaman görülecektir ki,burada da hiç bir sorun yoktur.Bu ayetin hükmü,sadece barış antlaşmasını bozup saldıran belli bir müşrik gurubu içindir.Burada 5.ayetten önceki ve sonraki bütün ayetleri de birlikte değerlendirmek gerekir.
    Özetle, BAKARA-139.ayetle çelişen hiç bir ayet yoktur.!!! Saygılarımla…

 7. kuantum-agnostik dedi ki:

  uygunsuz içerik maddesinin kapsamı nedir? araştırmama göre kişisel haklara ve özel hayata saldırı gibi … buna göre bu sitedeki kapanma nedeni örnek verirsek şu şekilde olur;

  muhammedin cinselliği karıları , sübyancı arablar, yobaz müslo , kuran rezaleti, ırkçı isa, islamın yüz karaları gibi söylemler.

  yasayla birlikte dönüşümleride şöyle olacaktır ve siteler kapanmayacaktır.

  hz muhammedin aile hayatı, arab toplumundaki evlilik yaşı, Müslümanın penceresi, kurandaki düşünceler, hz isanın bakış açısı, islamda kötü bilinenler gibi…

  atatürke dinci küfredemeyeceği gibi peygamberede ateist küfredemeyecek. bu çok daha seviyeli bir sanal platform sunar kanımca…

  hükümet açısındanda evet kendileri içinde kullanacaklardır elbet. adam başbakan olmuş, şantiyede ki amele karıkız peşinde sanalda mouse unu sallarken , başbakanın yedi sülalesine küfrediyor karısına kızına. başbakanın karısına dansöz elbisesi yapıp youtube de oynattılar. bu chpli başbakanda olsa mhplide olsa zaten etik değil. sanaldayım diye herkes kendini kaybetmeyi bıraksın. insanlık dışı bu eylemler durdurulsun. insan gibi muhalefet olmayı öğrenelim önce… gelecek nesil daha aydınlık ve medeni olsun hiçolmazsa..

  zaten saldırı ile sadece tepkime alınır. biraz psikoloji okursanız görüşlerinizi -ben- diliyle ifade etmek karşıya mesajınızı iletecektir.aşırı sağ ve sol kesim hep saldırgan tavır içersinde .

  chp sıkmabaş diye dalga geçti yıllarca yasakladı türbanlılara demediğini bırakmadı ne oldu?

  halk cumhurbaşkanlığına kadar çıkardı aşağıladıkları kadın biçimini.

  yok dahada yasakçı bi zihniyete bürünürse bu hükümette, halk başa geçirdiği gibi nerede durduracağını da çok iyi bilir…. TÜRK HALKI ÖZGÜRLÜĞÜNÜN SAVUNUCUSU OLACAKTIR HERZAMAN…

 8. Gencer dedi ki:

  Ben küfüre hakarete ve sınırsız çirkin saldırıya sonuna kadar karşıyım.Geçmişte kim ne yapmışsa yapmış yaşamayan birilerine hakaret etmek zaten insanlıkla bağdaşmaz.Benim tek amacım insanların gerçek doğruya erişmesi konusunda kendimce fikirlerimi sunmaktır.Eğer saygısızca ve küfür içerikli konuşursam zaten inandırıcılığımıda yitiririm.Doğam gereği ağzıma küfür almayan birisiyim.
  İnsanlarımızın doğruya ulaşması en büyük temennimdir.Biz Türkler orta asya kültürümüze dönersek insanlık adına çok büyük bir adım atmış oluruz.
  Ancak buda Müslümanlığı bırakmaktan geçiyor ki buda neredeyse imkansız gibi bir şey.Hatta İmkansızın bile ötesinde.Müslümanlık damarlarımıza hatta iliklerimize kadar işlemiş durumda.
  İsimlerimizin % 80 inden fazlası Arapça.Kadınlarımız Ayşe Fatma Hatice Erkeklerimiz Ahmet,Hasan Hüseyin Ömer İbrahim Süleyman Abdullah vs.vs.vs.

  Araplar Türklere 700 lü yıllarda öyle bir tecavüz etmiş ki Araplık iliğimize kadar geçmiş durumda.
  Sadece İnternette Türkler Nasıl Mslüman oldu diye arama yaptırıp bilgilensek biraz olsun Arap toplumunun ne iğrenç bir toplum olduğunu anlayabiliriz.
  Çok büyük bir Tuzak içinde bilinçsizce yaşayıp gidiyoruz.

  Saygılarımla

  • kuantum-agnostik dedi ki:

   Hindistan olsaydı burası ineği reddetmek için mücadele edecektik :)objektif ve evrensel bakmak gerekir. bir an için ülkelerden ve inançlardan soyutlayın kendinizi ve öyle bakın dininize. ya kızıldereli olarak doğsaydım? yazılımasından 700 yıl sonra kızılderelilere ancak incil ulaşmış. bu dönemdekiler nasıl yargılanacak?

   saf temiz bir akılla yaratıcıya ulaşılma sınavıdır bu. dünya bir rüyadır ve acılarda sadece görüntü.. gelişme sürecidir. …..niçin? ise kocaman bir sır..

 9. bilal dedi ki:

  ” Talas Muharebesi – Vikipedi ” adresine girebilirsiniz.!!!

  Türkler Talas savaşında müslüman araplar sayesinde islamla tanışarak gönülden müslüman olmaya başlamışlardır.Bu savaşta müslüman Araplar ve Türkler müttefik idiler.Nasıl olur da müslüman araplar müttefiklerine tecavüz edip onları zorla müslüman yapmışlar.?? Aslında bu sözünüzle farkına varmadan Türklere büyük hakaret yapıyorsunuz.Çünkü,yorumunuzdan çıkan sonuca göre Türkler korkak oldukları için müslümanlara boyun eğmek suretiyle istemeyerek müslüman olmuşlardır.İşte Türklere en büyük hakareti siz yapıyorsunuz.Zira Türkler müslüman araplardan hoşgörü dini olan islamiyetle tanışarak gönülden müslüman olmuşlardır…Bu konu Özgür ve tarafsız olan ‘’ Vikipedi ‘’ de şöyle anlatılıyor….!!!!!!!!!!!!
  ..
  Talas Muharebesi ya da Talas Meydan Muharebesi, 751 yılında bugünkü Kırgızistan sınırları civarında Abbâsîler ve müttefiki olan Karluklar ile Çinliler arasında yapılan muharebedir. Parçalanan Türgişlerin “Kara Türgişler” gurubu 742 de Çinlilerin desteğiyle Tumoça komutasında bağımsızlıklarını korudular. Taşkent (Keş)’teki bu Kara Türgişlerin sonraki hükümdarı Bahadır Tudun [kaynak belirtilmeli], Çinli komutan Kao Siyen Çe (ya da Gao Hsien-çı) tarafından öldürüldü (751).
  Bütün mallarına el konuldu. Şehir yağma edildi. Çinli komutan hükümdara söz verdiği halde, onu komplo ile öldürtmüştü. Bu olaydan sonra kaçmayı başaran hükümdarın oğlu Araplardan yardım istedi.
  Bu gelişmeden bir yıl önce Emevîler yıkılarak (750), yerlerine Abbasiler gelmişti. Ebu Hasan 745 yılında Emevîlerin Horasan valisi Nasr Selçuk Seyyar’ı yenerek Horasan’dan çıkartmıştı. Bu olay Emevîlerden memnun olmayan Müslümanlar için bir kıvılcım oldu.
  Taşkent’in yardım istediği sırada Horasan valisi olan Ebu Oğuzhan, Arap liderleri gibi düşünmedi ve komutanı Ziya bin Salih’i gönderdi.
  Çin ordusundaki Karluklar ve Yağmalar muharebe sırasında taraf değiştirerek Arapların tarafına geçmiş ve Çinlilere arkadan saldırmışlardır.

  Sonuçları
  Bu muharebe ile birlikte matbaa ilk defa Çin dışına çıkmıştır. Bunun yanı sıra barut, kâğıt ve pusulayı da Araplar öğrenmişlerdir. Bu önemli buluşlar Avrupa’ya ise Avrupa ülkelerinin İslam dünyasına karşı düzenlediği Haçlı Seferleri ile geçmiştir. Bu bakımdan da Talas Savaşı’nın Dünya Tarihi için çok önemli bir yeri vardır.Türk Tarihi için de önemi büyüktür.Türkler bu savaşta Müslümanlığı yakından tanıma fırsatı bulmuştur ve çoğu tarih kaynaklarında Türklerin Müslümanlığın kabul etmesi konusunda başlangıç noktasını oluşturur. ‘’ alıntı ‘’

  KAYNAK : Vikipedi, özgür ansiklopedi ” Başlık: Talas Muharebesi -Vikipedi

  Yani Türklerde müslümanlık Talas savaşından sonra başlamıtır.Türker islam konusunda hiç bir baskıaya uğramadan gönülden islamiyeti seçmişlerdir….Çünkü Türklerdeki islamiyet Emevler döneminde değil,Abbasiler döneminde başlamıştır.Ki o zaman müslüman Abbasiler ile Türkler mütetfik idiler.Bunlar müslüman Abbasilerden hoşgörü olan islamiyetle tanışarak müslüman olmaya başladılar… Saygılar….

  • kuantum-agnostik dedi ki:

   leküm diynüküm veliye din 🙂

  • rammsteinn dedi ki:

   bilal bey
   tarafsız wiki den bahsediyorsunuz. şimdi türkiyedeki hangi tv kanalına yazılı basına sorsanız hepsi kendisi için “tarafsız,özgür” der. ama madalyonun diğer yanı var. örneğin bu sitedeki konuştuğumuz onca muallak ayeti hangi tv kanalı yayınlayabilir? bu kadar çelişkili ayeti hangi basın kim ortaya dökebilir. bunu yapacak olan kendini batırır. iflas eder. o tv kanalının binası yakılır yıkılır. onun için bu toplum baskısı varken kimse buna cesaret edemiyor.
   bunun en basit örneği siyasilerdir. onlar bu toplumun yansımasıdır. bakın Avustralya’da başbakan ateist olduğunu açıklayabiliyor. türkiyede bu olsa ne olurdu acaba?
   turan dursunun başına gelenler,sivasta olanlar ortada. ama size göre islam “saygı,sevgi” dini. keşke herkez sizin gibi saygılı olsa ama maalesef bu dinin çok çok çok az bir kısmını temsil ediyorsunuz. kaldiki sizin inandığınız din ile arabistandaki din arasında uçurumlar var.

 10. berat dedi ki:

  sansür sınırlı internettemi yoksa sınırsızdamı

  • pante dedi ki:

   Sınırlı-sınırsız farketmiyor, tümünde…

   • kuantum-agnostik dedi ki:

    youtube da kapanmış 😀 heran bu siteye gelebilir pante 😀 k tünelden geliriz artık 😀 müdavimler bu sitenin adresini kaydetsin derim ben hatta gerekli dosyaları da 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s