Atatürk ve Ermeni Tehciri

Mustafa Kemal Paşa daha Anadolu’ya geçmeden bu konuda bir duruş sergilemişti. Fethi Okyar’la birlikte çıkardığı Minber gazetesinin 9 Kasım 1918 tarihini taşıyan sayısında şu satırları okuyoruz:

Birkaç kişinin zihniyetinden çıkan bu hata, asırlardan beri aynı vatan üstünde kapı komşu geçinmiş, hayat-ı içtimaiye, siyasiye, iktisadiye velhasıl umumiyede ikmal ve itmam etmiş [birbirini tamamlamış] iki unsurun samimiyetlerini bulandırmaktan başka bir netice tevlid edemezdi [doğuramazdı] ve nitekim etmedi. Dünyada her milletten müfrit insanlar çıkabilir; şüphesiz Ermenilikten de bu kabil insanlar çıkmamış değillerdi. Fakat acaba bir hizbi kalile [küçük bir hizip] kızıp bütün bir milleti kırmak sevdasında bulunmak, o hazin efradından daha müfrit hayalata kapılmak değil midir?

Günümüzde bunları söylemek bir insanın “ihanet”le suçlanması için yetiyor.

Ulusal Kurtuluş Savaşı sırasında da Mustafa Kemal Paşa, Ankara’da Meclis’in açılmasının ertesi günü, Meclis’te genel politikasını açıklarken Ermeni tehciri hakkında, “alçaklık” anlamına gelen  “fazahat” sözcüğünü kullanmıştır.

http://gazetevatanemek.com/index.php/vatan-emek-analizler/3754-taner-timur-atatuerk-ermeni-tehcirini-qalcaklkq-olarak-tanmlad.html

Atatürk’ü karalamak için Ermeni felaketinin tarihini 1922’lere çekmeye çabalayanlar var. Ermeni tehciri konusunda en sıkı suçlayıcılardan biri olan Tamer Akçam bile tersini belirtiyor ve Atatürk’ü aklıyor. Taraf’taki ropörtajından verelim:

http://www.taraf.com.tr/nese-duzel/makale-taner-akcam-ermeni-olayinda-ataturk-u-izleyelim.htm

Atatürk’ün tehcir konusundaki genel görüşü:

Atatürk, 26 Şubat 1921′de Amerikalı gazeteci Clanence K. Streit’in sorusu üzerine, Ermeni tehcirine ilişkin şu tarihi gerçekleri dile getirdi:gazeteci

“Düşmanca ithamda bulunanların sürdükleri büyük mübalağalar dışında Ermenilerin tehciri meselesi aslında şuna inhisar etmektedir. Rus Ordusu 1915′de bize karşı büyük taarruzunu başlattığı bir sırada o zaman Çarlığın hizmetinde bulunan Taşnak Komitesi, askeri birliklerimizin gerisinde bulunan Ermeni ahalisini isyan ettirmişti. Düşmanın sayı ve malzeme üstünlüğü karşısında çekilmeye mecbur kaldığımız için kendimizi daima iki ateş arasında kalmış gibi görüyorduk. İkmal ve yaralı konvoylarımız acımasız bir şekilde katlediliyor, gerimizdeki köprüler ve yollar tahrip ediliyor ve Türk köylerinde terör hüküm sürdürülüyordu. Bu cinayetleri işleten saflarına eli silah tutabilen bütün Ermenileri katan çeteler, silah, cephane ve iaşe ikmallerini, bazı büyük devletlerin daha sulh zamanından itibaren kendilerine kapitülasyonların bahşettiği dokunulmazlıklardan istifade ve bu maksada matuf olarak büyük stoklar husule getirmeye muvaffak oldukları Ermeni köylerinde yapıyorlardı.”

Büyük Önder Atatürk, Ermeni tehciri ve Ermeni çetelerinin yaptıkları katliamlar konusundaki görüşlerini de şu sözlerle dile getirmişti:

 ”İngilizlerin sulh zamanında ve harp sahasından uzak olarak İrlanda’ya reva gördüğü muameleye hemen hemen kayıtsız bir şekilde bakan dünya efkarı, Ermeni ahalinin tehciri hususunda almaya mecbur kaldığımız karar için bize karşı haklı bir ithamda bulunamaz.” “Bize karşı yapılmış olan iftiraların aksine, tehcir edilmiş olanlar hayattadır ve bunlardan ekserisi şayet İtilaf Devletleri bizi tekrar harp etmeye zorlamasa idi evlerine dönmüş olurlardı.” “Gerek umumi harp sırasında gerek mütarekeden sonra Ermeniler ve Rumlar tarafından Müslüman ahaliye yapılan mezalim üzerinde durmak uzun bir hikaye olur.” “Brest Litovks Muahedesi’nin akdini müteakip Rusların şark vilayetlerimizi tahliyeye başladıkları sırada Ermeni çetelerinin yapmış oldukları katliam ve tahribat kafi derecede herkesin malumudur.”

About pante

Araştırmacı sosyal medya editörü...
Bu yazı Tarih içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Atatürk ve Ermeni Tehciri

  1. haydar dedi ki:

    maval okumanıza gerek yok bu allahsız zalım ermenıler bunca katlıam yaptılar sılahlanıp ınsanlarımızı katlettıler cıddı bır araştırma yapılmadı günümüze kadar toplu mezarlarla dolu hain alcak bir millet bunu kanıtladılar 1 dünya savaşında halka karşı silahlı mücadeleye girdiler şirin görünmenize gerek yok türkiyedeki türk mılletın ezelı düşmanlarıdır 1 dünya savaşında 11 devletle savaşıldı 10 milyon insan öldü bu içerdeki hainleride sayarsa daha çok düşmanlarla savaştık ülke bol miktarda hainler yetiştirmektedir günümüzdede böyle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s