NOEL ve YILBAŞI FARKI

noellNoel, Hristiyan dünyasında çoğunluğun İsa’nın doğum günü olarak kabul ettiği ve kutladığı gündür.  Gregoryen takvimini kullandıkları için 25 Aralık’a denk gelir. Doğu Ortodokslarının bir kısmı ile Ermeniler, Jülyen takvimine uyarak Noel’i 6 Ocak’ta kutlarlar. Rum Ortodokslar da 25 Aralık’ı kabul eder.

  1. yüzyıla kadar Hristiyanlarda Noel kutlaması yoktu. O tarihe kadar Pagan toplumlarında 25 Aralık “Yeniden Doğuş” bayramı olarak kutlanmaktaydı. Binlerce yıldan beri kutlanmakta olan bu bayram, Hristiyanlığa geçmiş olan toplumlarda da etkinliğini sürdürmekteydi. 4. Yüzyıla doğru gücünü yavaş yavaş artırmaya başlayan kilise, 25 Aralık’ın İsa’nın doğum gününe denk geldiğini söyleyerek, bu günün dini bir bayram olarak kutlanması için çalışmalar yaptı. Ve zaman içinde Hristiyanlar arasında yayılıp Christmas olarak kutlanır oldu.

Eski  topluluklar,  takvimde  ay  senesini  kullanıyorlardı.  Güneş  yılı  ilk  defa  eski  Mısırlılar  tarafından  kullanılmıştır.  Mısır’ın  bu  ilk  güneş  takvimi,  M.Ö.  45  tarihinde,  Roma  diktatörü  Jül  Sezar  tarafından  revize edilmiş,  böylece  “Julien  Takvimi”   doğmuştu.  Julien takviminde yılın ilk ayı mart, son ayı ise şubattı.  Bu  takvim  Milattan  sonra  1582  yılında  Astronom  Chistopher  Clavius  tarafından  bazı  küçük  değişikliklerle  yeniden  düzenlendiği  için  Papa  13.  Gregorius  tarafından  ıslah  edildi.  Böylece,  Gregorien  takvimi adıyla yeni bir takvim meydana  çıktı. 25 Mart olan yılbaşı ise 1752 tarihinde 1 Ocak olarak değiştirildi.

Ne  var  ki,  bu  takvimin  başlangıcına,  yani  1  Ocak’a,  Hıristiyanlar  bir kesimi karşı  çıktı.  Zira,  onlara  göre  1  Ocak’taki  yılbaşı  kutlamaları,  24  Aralık  gecesi  yapılacak  İsa’nın  doğum  günü  kutlamalarını  gölgede  bırakacaktı. Başta Ruslar olmak üzere Ortodoksların ve Ermenilerin bir kısmı  Gregoryen takvimini reddettiler ve 13 günlük farktan dolayı Gregoryen takviminde 6 Ocak’a denk gelen günde Noel’i kutlamayı sürdürdüler. Bu fark artık zaman nedeniyle her 128 yılda 1 günlük fark oluşmasından kaynaklanır. 2100 yılında fark 14 güne çıkacağından bu Ortodoks Hristiyanların Noel’i 7 Ocak olacaktır. Esasen İsa’nın  ne 6  Ocak’ta ne de 24  Aralık’ta  doğduğu kesin  değildir.  Milat’tan  4  sene  önce  doğduğunu  ileri  sürenler  de  vardır.

Kiliseler,  uzun  süre  yılbaşı  kutlamalarına  karşı  çıkmalarına  rağmen,  sonunda  olayı  kabullenmek  ve  hoşgörüyle  yaklaşmak  gereğini  duydular.  Zira,  31  Aralık/1  Ocak  gecesi  yapılan  kutlamaların  dini  bir  yönü  yoktu.  Hristiyanların  direncine  ve  mecbur  kalarak  kabullenmelerine  karşın  İslamın  bir  kesimi  yılbaşını  Hristiyan  bayramı  olarak  nitelendirmeyi  sürdürmektedir. Bu hem bir aldanmadan kaynaklanmaktadır, hem de bir karşı propaganda amacından…  Aldanmanın nedeni, tarih yakınlığından ve Hristiyan ülkelerde Noel kutlamalarının yılbaşına kadar uzatılmasından, Noel izinleriyle yılbaşı izinlerinin birleştirilmesinden kaynaklanmaktadır.

About pante

Araştırmacı sosyal medya editörü...
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to NOEL ve YILBAŞI FARKI

  1. Poyraz Türk dedi ki:

    Bu siteyi 4 yıldır takip ediyorum, bir ara yasaklıydı. VPN ile giriyordum. Facebook’ta Bilimsel Felsefe diye bir sayfa vardı hala duruyor mu bilmiyorum ama okuldan bir arkadaşım o sayfa sayesinde doğru yolu bulup ateist oldu. 🙂 Şimdi bu yazıyı görmek beni çok ama çok mutlu etti. Bu sayfa hiç kapanmasın, mükemmel bilgiler var. Muhteşemsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s