DİĞER DİNLERDE NAMAZ

bud

Kur’an’da secde ve ruku vardır ama namaz yoktur. Namaz Farsça bir kelimedir ve Kur’an’daki karşılığının salat olduğu öne sürülür. Ancak salat ve türevleri olan sallu, salli kelimelerinin kimi ayetlerde namaz olması mümkün değildir. Bu çelişkiyi İslamcılar “Her salat kelimesi namaz anlamına gelmez” diye gidermeye çalışır ama hangi salat-sallu’nun namaz, hangisinin destek-saygı vs. anlamlar taşıdığında kendileri de anlaşamaz. Salat, salavat konusunda geniş açıklama ve örneklere şu yazımızda yer vermiştik:

https://panteidar.wordpress.com/2009/11/29/salat-salavat/

Günümüzdeki namazın Emeviler döneminde Halife Mervan zamanında son biçimlemesinin yapıldığı bilinmektedir. Ama öncesinde ne aşamalardan geçtiği bilinmez. Ancak namaz surelerinin, salavatların, rukuye-secdeye varırken ve rukude-secdede söylenenlerin, tespih çekme ve diğer bir takım ritüellerin Muhammed’den sonraki aşamalarda edinildiği ve uydurma hadislerle desteklendiği kuvvetle muhtemeldir.

İslam’dan önce namaz:

İslam’dan önce namaz benzeri ritüellerin Musevi ve Hristiyanlarda da olduğu biliniyor. Kureyşli putperestlerin de namaz kıldıkları Kur’an’da ifade edilir. Kimi rivayetlerde günde 3 vakit, kimi rivayetlerde günde 5 vakit namaz kılarlarmış. Bu konuda İlahiyatçı Abdülaziz Bayındır’ın açıklamalarını izleyebilirsiniz:

Zerdüşt Dininde Namaz (geh):

Zerdüşt Dini İslam’dan yaklaşık 2500 yıl öncesine dayanır. Zerdüştlerde aynı İslam’daki gibi namaz öncesi abdest vardır. Namaz-geh çağrısı zil çalarak yapılır. Örtünerek namaz kılarlar. Müslümanların Kur’an’dan sure okumaları gibi onlar da kitapları olan Avesta’dan sureler okurlar. Vakitleri:

Sabah/ Havaan
Öğlen/ Rapithwan
İkindi/ Uziren
Akşam/ Aiwisuthrem
Yatsı/ Ushaen.

İslam’la benzeşen sadece namaz değildir. Oruç, Sinvat(Sırat) köprüsü, Miraç, cennet ve cehennem Zerdüştlerde de mevcuttur.

Bu benzerliklerden dolayı İslamcılar Zerdüşt’ün peygamber olabileceğini öne sürer. Hatta kimileri Zerdüşt’ün İbrahim peygamber olduğunu iddia eder. Zerdüşt, dinler tarihinde en önemli şahsiyetlerden biridir. Adem, Nuh, İbrahim, Musa, İsa, Muhammed ve Buda’dan sonra en çok bilinen-konuşulan isimdir ki Allah’ın gönderdiğine inanılan hiçbir kitapta ne ismi geçer ne de kitabı. Peygamber olduğu düşünülmüş olsaydı, herhalde İlyas’tan, İsmail’den, Yunus’tan, Eyüp’ten ya da Salih’ten daha fazla bahsedilmeye uygun isimdi. İbrahim ise, Zerdüşt diye bilinenin İbrahim olduğu belirtilmeliydi.  Belli ki bu yakıştırma, ortaya çıkan büyük benzerliklerin yarattığı kuşkuyu gidermeye yöneliktir.

Budist ve Hindularda Namaz:

Pek bilinmez ama Budist ve Hindularda da namaz kılınır. Onlar da namaz öncesi abdest alırlar. Hinduizm’in 3500, Budizm’in 2500 yıllık dinler olduğundan namaza İslam’dan önce sahip oldukları kesindir. Hindular güneş doğarken yaptıkları bu ritüele namaskara derler. Onlarında kutsal tapınaklara haccı ve bu hacda yaptıkları say ve tavafları vardır.

Musevilerde Namaz:

Musevilerde namaz 3 vakittir. Sabah: Şahrit, öğlen: Minha,  akşam: Arvit. Namaz öncesinde abdest alır, namazda 1o emir’i, Tevrat’tan bölümleri okurlar. Namazın kılınabilmesi için 13 yaşından büyük en az 10 kişilik cemaat olmalıdır. Kadınlar sayılmazlar ve zorunlu tutulmazlar. Namaz sırasında başlarına kipa denilen takke giyerler.

 

About pante

Araştırmacı sosyal medya editörü...
Bu yazı Din içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

28 Responses to DİĞER DİNLERDE NAMAZ

 1. elevation dedi ki:

  İslam dini milattan sonra ortaya çıkan dinlerden olduğu için uyduruk bir dindir. Her ne kadar 7.yüzyılda olsa sonuçta M.S kapsamındadır. 🙂 Bu da onu tarihsel dinlerden yani İsevilik, Musevilik, Hinduizm, Budizm gibi dinlerden ayrı kapsama koyar. Kur’an da açıkça bir uydurukluk sezilir. 🙂 Yani Adnan Oktar’ın yaratılış atlası gibi bir kitaptur.. Bu nedenle her zaman derim, İslamı fazla ciddiye almayın, komik duruma düşersiniz. Mizahi yönle eleştirin gitsin. Böyle davranınca müslümanlar daha reaksiyoner olurlar. Ciddiye alarak eleştirince kendilerini haklı sanıp rahatlıyorlar. Çünkü eleştirdiğiniz şey ciddi bir şey olmayınca karşıdakiler kendilerini bir şey sanarlar. Bende bu blogta Bilal, Kadir vb. gibi müslümanlarla resmen dalga geçmek amacıyla yazıyorum. Başka bir amacım yok. ADSL bağlantı, her an internete erişim için olanak sağladığından, gerçek hayatta fırsat buldukça mutlaka interneti ziyaret ederim. İnternette de bu bloğu 🙂

  • kartelago dedi ki:

   Bir dine inanmamak ya da inanmak kişinin iradesine, kendi kararına bağlı.Yani bir dine inanmamak sana kalmış dostum,ama elinde kanıt olmadan bu kadar asılsız,basit yorumlar yaparak islamiyete inanan,onu benimsemiş insanları hiçe sayıp saygısızca dinlerine uyduruk demek haddin değil bilesin 😉

  • serap dedi ki:

   Allahın varlığı konusundaki inancının yalnızca seni ilgilendiriyor olması gibi musevi, budist, müslüman hangi inançtan olursa olsun inanıyor olmalırı da yalnız kendilerini ilgilendirir, seni değil.. inancın özünü anlayan biri zaten bunun bireysel bir yöneliş olduğunun farkındalığıyla kimsenin inancına saldırı ya da yorumda bulunmaz. inanıp inanmamaya karar vermek için önce inansın ne olduğunu sorgulaman gerekir. bunu henüz yapmadığın yazından anlaşıldığına göre kendini tekrar sorgulamanı tavsiye ederim.
   islamin m.s. gelmesi ve bu sebeple ciddiye alınmaması gerektiği iddian ise oldukça gülünç. milat dediğin sınırı belirleyenin de bizler olduğunu ve zamana dair tüm betimlemelerin insan idrakine sığması için yina insanlar tarafından düzenlendiğini biliyorsundur sanırım. ve bu düzenlemelerin hiçbiri zamanın kendisini bizzat tanımlayamaz. durum bu iken m.ö. ciddiye alın m.s. ciddiye almayın gibi bir saçmalığı herhalde söylediğin gibi çok içkili olduğun ve şuurunu kaybettiğin bir anda yazdın.
   ciddiyet meselesine gelince; inanan bir insanı tüm insanlık dışlasa bile emin ol o inancına sahip çıkmaya devam edecektir. senin ciddiye almanla daha fazla inanmaz, ciddiye almamanla inancı sarsılmaz. inanmak yolu açar kanıt bilgiyi getirir. bugün bilimin her geçen gün inanç dediğimiz olguyu bilme noktasına çeviren kanıtları ortaya çıkardığı harika bir dönemdeyiz. bu ilerlemeler inancı her geçen gün destekliyorken, sen inanmıyorsun diye Allah’ın büyük gücünün yansımasıyla hazzı bulan hangi inanç sahibi seninle ilgilenir. durumuna üzülmekle beraber aslında hiçbiri seni önemsemez emin ol.
   dünya varolduğundan beri senin gibi inkarcılar hep oldu, daima olacak.. hiç te sorun değil, daha doğrusu inananı ilgilendiren bir sorun değil
   Allaha ulaşmanın birden fazla yolu olabilir. saf ve esas mesajı sakladığı sürece tüm dinler zaten Ona ait. inancının güzelliğiyle hayattaki tüm ağır kayıplarına rağmen mutluluğu yaratıcı sayesinde daima yaşayan bir müslüman olarak, sana ilk tavsiyem herhangi bir dini seçmen değil, yaratıcıyı görmen. umarım bu mutluluğu yaşayabilirisin..ön yargılarından arındığında YALNIZ Kuranın Allahın saf mesajı olduğunu ve başka hiçbir test edilemeyen kaynağa başvurmadan yalnız onu okuduğunda mucizenin en büyüğüne kendin tanık olacaksın,
   iyilikler dilerim..

   • Gengizhan dedi ki:

    O zaman kurandan 2tane eyes oku varsa tabi yeni Basilian kuranlarda bu ayetler cikarilmis internet den veya Eskii Basilian kuranlarda bulursun Nebe suresi 33 ahzap suresi 50. Birde gilganlar var yani genc parlak erkeklere bak onada derki onlarimi etrefinizda sacilmis birer inci gibi dir sey orda ibnelikde varmi Nebe suresi 33derki memeleri tazecik yeni yesermis kucuk memeli Kizlar. Ya Ben buyuk memeli seviyorsam ne olacak ?

  • Gencer dedi ki:

   Sana katılıyorum.Kuran’daki sureler ayetlerin bir çoğu saçmalıktan ibarettir.Hiç bir şeyden haberi olmayan bilgisizler tarafından yazılmıştır.43 yaşıma kadar resmen kandırılmışım.Ama Allah’a yani Yüce Yaratıcıya kesinlikle inanıyorum.
   Mülk 5 :Mülk 5. Andolsun biz, en yakın göğü (dünya semasını) kandillerle donattık. Onları şeytanlara atılan taşlar yaptık ve onlara alevli ateş azabını hazırladık.
   Bu nedir abi.Bilim Öldü fen can çekişiyor.
   Hud 35 :Ey Muhammed!) Yoksa “Onu (Kur’an’ı) kendisi uydurdu” mu diyorlar? De ki: “Eğer onu uydurmuşsam, suçum bana âittir. Ben de sizin işlemekte olduğunuz suçlardan uzağım.”Yani uydurduğunu inkar etmiyor.Bu arada De ki sanki bu sözü Allah söylüyormuş sanılsın diye konula bir ön ektir.Orjinalinde yoktur.

 2. Yavuz dedi ki:

  @elevation
  Sizinki inanmamak değil aksine inkardır. Sorumsuz bir hayat yaşamanın verdiği hazzı tercih etmeniz sonucu içinde olduğunuz durumdur. Günümüz Müslümanlarının birçoğunun sizden farkı uygulama yapmadan redettmesidir, siz ise Dinin kendisini reddetmektesiniz.

  Aslında sizin bu boş bulduğunuz meydanda gezmenizdeki en büyük unsur, bilimsel ve akılcı yaklaşımız değil, cahil cühela ve ne dediğini bilmeyen kendi Kitabından haberi olmayan, dini rivayetlerle yaşayan ve birçoğu gelenek tesiri ile yanlış çevirilmiş mealllerden faydalanan, her gördüğüne mucize yakıştırması yapan, kısaca sözsel olarak sizden farkı olsada, uygulamada sizden farkı olmayan inkarcılardır.

  Kısaca, siz aslında sizden olan fakat kimliğini yanlış tanımlamış insanlarla dalga geçersiniz ancak. 3 tane Discovery Channel belgeseli izleyip evren hakkında atıp tutmakta üstünüze yoktur genelde. Anlamadığınız ise şudur, bilim geliştikçe kendisini reddeder ve hatalarını düzeltir, bugun sahip olduğunuz ve hakikat sandığınız bilgiler yarın yeni keşiflerle haklılığını ya tamamen yada kısmen kaybedecektir.

  Bekleyin… bizde bekleyenlerdeniz…!

  • elevation dedi ki:

   “uygulamada sizden farkı olmayan inkarcılardır.”

   Uygulamada da benden farklı olan kişiler onlar. Çünkü ben Domuz eti yiyebiliyor, istediğim kadar şarap, votka ve bira içebiliyor, cinsel abdest almadan yaşıyorum. Bu da beni onlardan ayıran uygulamalardan bazılarıdır. Kısacası ben Fransızım ( zaten türkte değilim gerçi :)) onlar Müslümanlar, konu bu kadar basit.

   “3 tane Discovery Channel belgeseli izleyip evren hakkında atıp tutmakta üstünüze yoktur genelde”

   Hiç belgesel izlemem, yazdıklarım daima okuduklarımdan edindiklerimdir. Ama belgesel bile olsa bu o bilginin yanlış olduğunu göstermez.

 3. Kemal Derinsu dedi ki:

  Neresinden tutsan elinde kalıyor bu yazı. Yaratıcı farklı kavimlere de aynı ibadetleri emretmiş. Zaten İslam Ademin de dini. O yüzden Muhammed Aleyhisselam zaten yeni bir getirmedi. Adeta üstü örtülmüş bir dini yeniden rayına oturttu. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunca böyle oluyor demek ki…
  Aslında dinlerin birbirine benzemesi kadar doğal bir şey yok. Benzemeseydi yaratıcının küşü ve kavimlere özel kurallar getirdiği ortaya çıkardı. Haa bu arada yahudilikte ya da İslam’da din diye addedilen gelenekleri iyi ayırt etkmek lazım.

  Aslolan tevhid inancıdır. Geri kalan kurallar zamandan zamana mekandan mekana değişikşik gösterebilir.
  Yaratıcının biricik ve saygıya layık olduğu evrensel bir gerçektir.

 4. sevginin ışığı dedi ki:

  Yorum yazan arkadaşlar önce diğer kutsal sayılan kitapları, en azından vedaları ve yeni ahit’i okusunlar da ondan sonra yorum yapsınlar bari…

 5. pars dedi ki:

  Hz Adem as’dan beri namaz vardır zerdüştler puta müslümanlar ALLAH CC secde eder.ateistciklerede verilmiş vakit vardır iyi dalga geçsinler öbür tarafta daha iyi yansınlar diye 🙂

 6. Latif BATI dedi ki:

  “Sizin dininiz size, bizim dinimiz de bize”. Yaşasın inkarcılar için cehennem! Sizi okuduktan sonra cehennemin ne kadar gerekli oldğunu daha iyi anladım. Demek ki cehennem de gereksiz değilmiş. Yaşasın cehennem!

  • Latif BATI dedi ki:

   “Sizin dininiz size, bizim dinimiz de bize”. Yaşasın inkarcılar için cehennem! Sizi okuduktan sonra cehennemin ne kadar gerekli oldğunu daha iyi anladım. Demek ki cehennem de gereksiz değilmiş. Yaşasın cehennem!

   • Latif BATI dedi ki:

    Şu resimdeki kişinin yüzünde ne meymenet var ki yazdığı yazılarda ne meymenet olsun? Yazıları da kendi yüzü gibi. Tam uymuş biribirine!!!!!!!!!!!!!!!

 7. Latif BATI dedi ki:

  Biraz önce yazdığım mesajı niçin silip yayınlmadınız? Sizi iki yüzlüler sizi!!!!!!!!!!!!! İşinize gelmedi değil mi??????????? .

 8. Gencer dedi ki:

  Bilimsel veriler sonucunda insan yaradılışının yüzbinlerce yıl önce olduğu ortada iken.İnsanlığın bir erkek ve onun kaburga kemiğinden çıkmış bir kadından yaklaşık 6 bin yılda 6 milyar insan olabileceğine aklı başında hangi insan inanır.Orhun yazıtları bile orta asya da 10.000 yıl önceye dayanan yazıtlardır.Yani Adem ve Havva’dan çok çok önceye dayanır.Tarık Suresi 1 den 7.ayete kadar okuyun bakalım İnsan bir sudan (meni,sperm) türemiştir diyor ve o su belden ve kaburga kemiğinden çıkıyormuş.Yok artık bunada inanacak değilim değilmi bu kadar Salak olmamı kimse benden beklemesin. Enfal 1 de Savaştan kazanılan ganimetlerin tüm Allah ve resulüne aittir diyor (afedersiniz Allah ganimeti ne yapacak zaten her şey onun değilmi?)Sonra isyan çıkınca Enfal 41 de ganimetlerin 5 te 1 i iniyor.(Allah’la birisi pazarlıkmı yaptı acaba?) Buraya hakaret vari cevap yazacağınıza bu ayetlerde gerçekten böylemi yazıyor diye insan bir Kuranı açar ve okur ondan sonra kalkar o ayeti savunursun.Yok Kuranı sorgulamak bize kalmaz diyorsanız o sizin bileceğiniz iş.Ben sorgularım arkadaş bunun için de kimseden izin alamam kusura bakmayın.Her kese teşekkür ederim 43 yaşıma kadar sazandım şimdi insan oldum.Bu yanlışlıkları ortaya çıkarana Yüce Allah razı olsun.Elbetteki ALLAH var (bence) ama artık İncil,Tevrat,Kuran’a inanmıyorum.

 9. hayal yolcusu dedi ki:

  Namazın sadece islamiyette olduğunu zannettiğimiz doğrudur yalnız sizlerin sınırlandırdığınız islamiyetin sadece peygamberimiz Hazreti Muhammed’den sonra var olduğudur. Oysa inandığımız kutsal kitabımız bize daha önceki elçilerin de müslüman olduklarını söyler. Ve yine inandığımız kutsal kitabımız her elçiye gelen islamiyetin daha sonra yine ne acıdır ki halkın ileri gelen “imamları” tarafından az bir menfaat karşılığında değiştirildiğinden bahseder. Yani aslında bir çok din önce temiz bir şekilde gelmiş ve daha sonra bozulmuştur.

  Aslında bu gönderdiğiniz inandığımız kutsal kitabımız için güzel bir delildir. Bu yüzden size teşekkür etmem gerekiyor.

  Bu yorumu sadece sizin okumanız için gönderiyorum. Paylaşıp paylaşmamak sizin elinizdedir. Yalnız kendi kendinize şunu sorunuz: Gerçekten doğruyu mu arıyorsunuz yoksa sadece kendinizi haklı mı çıkarmaya çalışıyorsunuz?

 10. Turan Sır dedi ki:

  HAYATIN MERKEZİ

  Bilgi bir nokta idi, cahiller onu çoğalttı.
  Düşünen herkese…

  VAROLUŞ

  Ezeli ve ebedi (başlangıcı ve sonu olmayan), varlığı kendinden olan Allah, bilinmeyi dilemiş; zamanı, evreni, melek, cin ve insanı yaratmıştır. Allah’ın yaratması; varlığı, yoklukta bırakmamak içindir ve tercihini yaratmaktan yana kullanmasının bir sonucudur. Bu ise Rahman ve Rahim isminin bir tecellisi olsa gerek. Allah; evreni, melek, cin ve insanı kendi ihtiyacı olduğu için, yani yaratmadığı takdirde kendi varlığını devam ettiremeyeceği için yaratmış değildir. Bu ihsanlar, her daim yaratmalar ve lütuflar olmasaydı, Allah’ın bu sıfatları belkide tecelli etmemiş olacaktı. Ama varlığı her daim hiç bir şeye ihtiyaç duymadan devam edecekti. Allah’ın varlığını kavrayabilecek potansiyelle yaratılan bilinçli varlıkların yaratılış sırası; önce melek, sonra cin, sonra insan şeklinde olmuştur. İnsanlar bir tür olarak yeryüzünün çeşitli bölgelerinde eşzamanlı olarak çok sayıda yaratılmışlardır. Bu üç varlığın dışında varolan, evrendeki canlı ve cansız diğer bütün varlıklar, Allah’ın evrende varettiği eşyanın tabiatına (doğadaki yasalarına-kurallarına) uygun olarak hareket ederler, ancak bilinçli ve sorumlu varlıklar değillerdir. Yani bilinçli ve sorumlu olarak üç tür mevcuttur. Melek, cin, insan… Yaratılışta, insan türüne saygı göstermeyi reddeten, cin türünün kafir olanı yani şeytandır. İnsanın yaratılışından sonra şeytanlaşma temayülü insan türünde de oluşmuştur. Şeytan; kafir cin ve insandır. (114:6) Şeytan ayrı bir tür değil, (kafir) gerçeği örten özellikler gösteren cin ve insanın bu durumunu devam ettirdiği süre içindeki halidir. Şeytan diye ayrı ontolojik bir varlık türü yoktur. Şeytanlık bir sıfattır. Kötülüğü temsil eder. Vesvese ve kötü düşüncedir. İnsan ve cin özgür iradesiyle yaşar ve ölür. Yaşam boyu tercihleriyle ilgili cennet ya da cehenneme muhataptır. Evrende bulunan; insan, cin, hayvanlar ve bitkiler dahil bütün canlılar ölümlüdür. Ahirette bütün canlılar tekrar, dünyadaki bedenleri ile diriltilecek ve hesaplaşma olacaktır. Adaletli olan Allah; insan, cin, hayvanlar ve bitkilerden, canlı ve cansız bütün varlıklardan; yaşamları boyunca birbirlerine hakkı geçenlerin haklarını Ahirette teslim edecektir. Melekler ve kafir olarak ölen insan ve cin dışındaki bütün canlılar, bir daha ölmemek üzere cennette, dünyadaki bedenleri ile sonsuz yaşayacaktır. Ancak kafir (gerçeği örten) insanlar ve cinler ise, hayatları boyunca yapmadıkları iyiliklerin ve yaptıkları kötülüklerin bir sonucu olarak Allah’ın takdir ettiği uzun bir süre cehennemde azap gördükten sonra yokolmayı istemedikleri halde Allah onları ikinci bir ölümle/yokoluşla cezalandıracaktır. Kötülük (cehennem) biter, sonludur. Güzellik (cennet) süreklidir, sonsuzdur.

  Hayatı kurgulayan Allah, tabiki Mutlak Tercih hakkına sahiptir. Neden? Niçin? soruları O’nu bulmaya yönelik olmalı, benlikleri, nefisleri tatmin etmeye yönelik değil. Çünkü cin ve insanın, Allah’a ulaşmadan varlığını anlamlandırması mümkün değildir. Varoluşu Yaratıcıya bağlı. Sonuç olarak diyebiliriz ki; Yaratılış, Allah’ın bir ihtiyacından kaynaklanmıyor, belki Allah’ın sıfatlarının tecelli etmesinden kaynaklanıyor. Mutlak hikmeti ve herşeyin en doğrusunu şüphesiz Allah bilir. İlk ve son, iç ve dış Allah’tır ve Allah her şeyi bilir. (Allah alimdir)’’ (Hadid-3). “Allah gökleri ve yeri altı günde (altı zamanda-aşamada-evrede) yarattı. Sonra Allah, arşa istiva etti (arşı istila etti-kapsadı)” (Araf-54). Şu ayetle her şeyi kapladığını teyit etti. “Allah her şeyi muhittir (ihate etmiştir, kaplamıştır)” (Fussilet-54) . “(Sonra her şeyi yok edecek, Zatı baki kalacaktır) “(Kasas-88). Allahın zatı, alemlerden (Her şeyden, evrenden yaratıklardan ganidir, müstağnidir). Allah evren olmadan da vardır ve alidir-aşkındır. Allah sameddir. Varolmada ve varlığını devam ettirmede hiçbir şeye muhtaç değildir. Fakat yarattıkları evren ve içindekiler, var olmada ve varlığını devam ettirmede Allah’ın zatına muhtaçtırlar. Allah, ilk varın kendisi, son varın kendisi, dış varın kendisi ve iç varın kendisi olduğunu buyurmakta. (Zahir-batın Allah’tır) Sonra kendisinin, evreni yaratıp, kapsadığını ve evreni aşkın olup, sonsuz olduğunu vurgulamakta. Evvel- ahir ilk ve son Allah’tır. Her şeyi bilen Rab olduğunu ve her şeyi donattığını, eğittiğini, yönettiğini buyurmaktadır. Allah’ın dışındaki bütün varlıklar evrende zamana bağımlıdır. Zaman ise canlılığı tüketir. Ahirette ise cehennem yine zamana bağımlıdır ve sonludur. Ancak, zamana değil, Allah’ın varlığına bağımlı olan cennet sürekli ve sonsuzdur…

  Allah; kendi kudretinde, gizli iken bilinmeyi dileyip, zamanı, evreni, alemleri ve içindeki her şeyi yarattığını, daha dünyanın ötesinde gökleri olduğunu orada da soyut-gaybi nesneler olduğunu (melek-cin) gayb-gizli alemlerin de bulunduğunu, canlılığı/ruhu gayb aleminden insana, cine, kendi ruhundan vererek, onu bilmekli, düşünen, akleden, anlayışlı kıldığını bu suretle cinle ve insanla diyaloğu, zati ve sıfati ilişkisi bulunduğunu beyan etmektedir. Allah kendi kudretinde gizli iken, kendinden başka hiç kimse yok iken ve kendini kendinden başka bilen de yok iken, zatından zatına tecelli edip, önce arşı, arşın nurundan melek ve cin türünü yarattığını sonra, sırası ile örnekler alemini, güneşi, gezegenleri, yıldızları, sonra cisimler alemi olan yerküreyi güneşin hararetinin yoğunlaşması sonucu yarattığını, sonrada insan türünü yaratıp, Zati Nuru olan ruhunu/nefsini/canını verdiğini açıklamıştır. İnsan ve cinin ruhu/nefsi/canı/kişiliği; kendi bedeninden ayrı bir varlık değildir ve bedeniyle birlikte gelişir, olgunlaşır, tekamül eder. İnsan ve cin bedeniyle birlikte vardır. Uyanıkken ve uyurken hayal aleminde dolaşan ise insan ve cin beyninin ürünü olan düşüncedir. İnsan ve cin kainattaki/evrendeki/dünyadaki bedeniyle ahirette tekrar diriltilecektir. Allah; herşeyi kapladığını, aştığını, melekle-cinle-insanla konuştuğunu, kelam ettiğini, okumayı, yazmayı, dilleri öğrettiğini açıklamıştır… En büyük öğretici Allah’tır. Allah’ın kainatı ve içindekileri yaratma amacı ise kendisini göstermektir.

  “Yaratan rabbinin adıyla oku! O, insanı alaktan yaratmıştır. Oku! Yazmayı öğreten rabbin sonsuz kerem sahibidir. O, insana bilmediklerini öğretendir.” (Alak, 96/1-5)

  İnsan ve cin, doğrudan bir etkileşim içerisinde kalmadan, O’nun yaratmasındaki kemâli, sıfatlarındaki nihayetsizliği ve nihayetsiz güzelliği, Zât’ındaki tarifi mümkün olmayan coşkuları kavrayabilmek için; bu kavrayışındaki anlamları ‘özgürce tasdik’, ‘coşkularıyla ifade’, ‘gıyabında, sözlü olarak ilan’ ve ‘görmedikleri Rablerinin huzuruna, görürcesine bir yakınlık içerisinde sunmak’; nihayet, ‘O’nun kavranmaktan da yüce olduğunu kavramak’ üzere yaratılmıştır. Yani, varoluşunun gayesi, yarattığı varlıkları seven, bu sevgisini ikramlarla ortaya koyan, bu sevgisini ve özenini, bin bir ihsan ve rahmet yansımalarıyla ispat eden Allah’a karşı; ibadetleriyle bu sevgiye layık olduğunu ispat etmesi, ubudiyetiyle bu sevgiyi geliştirmesi ve O’na yakınlaşmaya çalışmasıdır. Bu çabanın son basamağındaki engel, Yaratıcısına ulaşan yolda yıkması gereken son duvar, kendi benliğidir. İnsan ve cin, ilahî bir ikramla bu engeli de aştıktan sonra, meleklerin ulaşmasının mümkün olmadığı noktaya varmış, onların aşmaları mümkün olmayan bir engeli de aşıp, melekleri insanın üstün özelliklerini kabul eder hale getirten o hakikate râm olacaktır ve Allah’a ulaşacaktır… Yani insan ve cin, böylece melek gibi ölümsüz hale gelebilecektir…
  DİN = KURAN = HAYAT

  Allah inanç sahiplerini inananlar olarak isimlendirmiştir. İnananlara birden fazla din değil, tek bir din göndermiştir. Bütün Peygamberler hep aynı dini tebliğ etmiştir. İnsanlar ve cinler, inananlar ve inanmayanlar olarak sadece iki sınıfa ayrılır. Allah’ın gönderdiği dini hükümler hep aynıdır. İnananlar kendilerine gönderilen dine ve kitaplara gönderildikleri dönemlerde çeşitli isimler vermişlerdir. Bu isimlerin bir bağlayıcılığı yoktur. Hepsi aynı şeyi ifade eder. Allah’ın dini ve Allah’ın kitabı tektir. Din Kuran demektir, Kuran din demektir.

  Kutsal kitapların kelime kelime aynı olması değil, aynı emir ve yasakların bulunması esastır. Bugün Kuran’da bulunmayıp Tevrat, İncil vb. kitaplarda yer alan emir ve yasakların bir bağlayıcılığı yoktur. Bu kitaplara bu emir ve yasaklar sonradan inanırları tarafından eklenmiş ya da daha önce bu kitaplarda bulunan hükümler sonradan çıkarılmıştır. Tahrif edilmiştir. Zaten Kuran son olarak bu tahribatı düzeltmek için yeniden gönderilmiştir. İlk gönderilen Tevrat ve İncil gibi kitaplar da ilk hali itibariyle Kuran’dır.

  Peygamberlerin ilk gönderildikleri dönemlerde insanlar Haniflik, Hıristiyanlık, İsevilik, Musevilik, Muhammedilik, İslamiyet, Müslümanlık gibi sıfatlar kullanmışlar ve kullanmaya devam etmektedirler. Allah’ın, insanların ve cinlerin içlerinden kendisine inananları tanımlaması “inananlar” ve emir ve yasakları tanımlaması da “Kuran” (okunan, okunacak ayet) şeklindedir. Zaten bütün dinlerin emir ve yasakları Kuran’da mevcuttur. Kuran, bütün emir ve yasakların bir arada bulunduğu (toplanmış, kitaplaşmış) şeklidir. Kuran’da bulunmayan emir ve yasaklar diğer kutsal kitaplara sonradan tahrif edilerek girmiştir. İslam (müslümanlık) yeni bir din değildir. Allah’ın inananlara gönderdiği tek bir din vardır. Bu dinin adını, inanırlarının çeşitli isimlerle adlandırmış olmalarının bir önemi yoktur. İyi bir Hıristiyan, ya da iyi bir Musevi olmak isteyenler, erdemli olmak, Allaha ulaşmak isteyenler Kuran’a uymak suretiyle inananlardan olurlar. Emirler (ibadetler) vardır. Yasaklar (kötülükler) vardır. Allah koruyan (rahman) ve bağışlayan (rahim) olandır. Emirlerle sevap, yasaklarla günah yüklenir cin ve insan…

  Muhammed Peygamberin vefatından kısa süre sonra cahiliyye devrinin kabileciliğini ve putperestliğini hortlatan münafıklar, birçok Müslümanı öldürmüşler ve Emevilerin başlattığı sapkınca halifelikle birlikte İslam’ın mesajını tahrif etmek ve onu ortaçağ Arap kültürüne dönüştürmek için maaşlı din adamlarını seferber etmişlerdir. İslam dininin tek ve biricik kaynağı olan Kuran’ın anlaşılmaz, detaysız ve yetersiz olduğunu ileri süren müşrik din adamları, yalnız Allah’a özgülenmesi gereken dini; Allah + Peygamber + sahabe + tabiin + mezhep imamları + mezhepte müçtehitler + eski alimler ve şeyhler + daha sonra gelen alimcikler ve şeyhciklerden oluşan bir anonim şirketin ortaya koyduğu bir beşerî din çorbası haline dönüştürdüler. (Lütfen şu sure ve ayetlere bakınız: 7:29; 9:31; 16:52;39:2,11,14; 40:14,65; 42:21; 98:5). Zamanımıza kadar etkileri süren bu felaketli dönemde Kuran’ın yeterli olmadığı inancı yaygınlaşmış ve ciltlerle hadis ve fıkıh kitapları uydurulmuştur. Bu “mişna”ları kabul etmeyenler sapık ve mürted (dinden dönenler) olarak damgalanmışlar ve hatta işkenceler altında katledilmişlerdir. Ebu Hanife, hadis uydurukçularının gazabına uğrayan ve Emevi ve Abbasi zalimlerinin işkencehanelerinde çile çeken mazlumlardan sadece birisidir. Oldukça şiddetli bir devlet terörünün estiği o günlerde Kuran’a rağmen bambaşka dinler oluşturulmuştur. Kuran’daki kavramların anlamını kaydırmak için seferber olunmuştur.

  Peygamberin okuma yazma bilmediği yalanından, onun insanların gözlerini kızgın çivilerle oyup çölde ölüme terkettiği iftirasına kadar… Taşla öldürme iftiralarından, Kuran’da nasih-mensuh ayetler bulunduğu şeklindeki melanete kadar… Aç bir keçinin yiyerek Kuran’dan çıkardığı taşlama ayetinden, halktan korktuğu için onu Kuran’a sokamayan hazrete kadar… Mezhepçiliğin kutsanmasından, şefaat mitolojilerine kadar… Hacerül esved denilen işaret taşının putlaştırılmasından, peygamber mezarının ziyaretinin faziletlerine kadar… Peygamberin sünnetli doğduğu yada sonradan sünnet olduğu yalanlarından, Peygamberin 30 erkeğin cinsel gücüne sahip oluşu hikayesine ve sahabenin savaş dönüşü kadınlarına koşarken orgazm oldukları uydurmalarına kadar… Aişe annemizin 53 yaşındaki Peygamberle evlenirken 19 yaşında bir ergen olduğu halde, 9 yaşında olduğu yalanından, Peygamberin bir gecede 9 kadınla cinsel ilişkide bulunduğu uydurmasına kadar… Peygamberin Medine’de bir Yahudi tarafından büyülendikten sonra haftalarca şaşkın şaşkın dolaşmasından, açlıktan ötürü zırhını bir Yahudi’nin yanına bir kaç kilo arpa karşılığında rehin bırakmış olarak ölmesine kadar… Alimlerin icmasının dini kaynak oluşundan, sevadül azam yani büyük karaltı masallarına kadar… Miracta Allah ile namaz pazarlığı uydurmasından, ayın mucizevi bir biçimde yarılıp bir parçasının Ali’nin bahçesine düşmesine kadar… Dinden dönenin öldürülmesinden, namaz kılmayanın dövülmesi veya öldürülmesi gerektiğine kadar… Erkeklerin kadınlardan üstün olduğu yanlış çıkarsamasından, hayızlı kadınların camiye girmemeleri ve Kuran’a el sürmemelerine kadar… Kadınları eşekler ve köpeklerle aynı kategoride değerlendirmekten, cehennemi kadınlarla doldurmaya kadar… Haremlik ve selamlık yoluyla kadınları hayattan soyutlamaktan, kadınları başörtüsü, peçe ve çarşafla örtüp kimliklerinden soymalarına kadar… Kuran’daki, kadınların göğüslerini örtmelerini emreden ayeti saptırarak, saçlarını örtmeleri emredildiği yalanına kadar. Erkeklere altın yüzük ve ipek elbisenin yasak/haram olduğu uydurmasından, kadınla erkeğin tokalaşmasının kötü görülmesine; erkekler için gümüş yüzük ve sakal bırakmanın dinin bir alameti gibi görülmesinden, müziğin, resmin ve satrancın haram edilişi yalanına kadar… Boşama haklarını gasbederek kadınları köleleştirmekten, erkeğin ağzından kazara çıkan bir kaç sözle aileleri dağıtmaya kadar… Zekatı senede bir kereye indirmekten, Haccı birkaç güne sıkıştırmaya kadar… Namazı üç vakitten beşe çıkarmaktan; sünnet, teravih ve bayram namazları uydurmaya kadar… Kurban kesmek yalanından ve hayvanlarla ilgili yüzlerce haramlar uydurmaktan, Kureyş’in yemek tercihlerinin dini ölçü kabul edilmesine kadar… Hilafetin Kureyş’in hakkı oluşundan, La ilahe illallah demedikçe insanları öldürmenin gerekliliğine kadar… Sakal bırakmanın ve sarık sarmanın faziletinden, kabak sevmemenin peygambere hakaret sayılmasına kadar… Peygambere uymanın hadis kitaplarına uymakla eş anlamlı oluşundan, hadislerin ayetleri iptal edebileceği küstahlığına kadar…

  İnsan ve cinin varlık iddiasında bulunması ve hurafelere sapması geçici ve mecazidir. İnsan ve cin ancak, acziyetinin farkına varıp yaratanına yöneldiğinde bilme duygusunu kavrayabilecek ve gerçeğe ulaşacaktır…
  Dini meslek edinen profesyonel din adamları, insanları Kuran’dan uzaklaştırmak için Kuran’ın zor, anlaşılmaz ve mücmel olduğu yalanını yüzyıllarca empoze ettiler. Kuran’ın anlaşılması için yüzlerce ciltlik rivayet kitaplarının didik didik edilmesi gerektiği yalanına kananlar, Kuran‘ı öğrenmeye vakit bulamadılar. Vakit bulanlar ise kafalarını binlerce hurafeyle doldurduklarından ve üstelik Kuran’ı bunlara muhtaç kabul ettiğinden onu anlama şansını baştan kaybettiler. Nitekim, Allah’ın korunmuş Kelamını korunmamış kul sözlerine muhtaç görenler, Kuran’ın anlaşılmasının zor olduğunu iddia edip durdular.

  Muhammed Peygamberin biricik şikayetinin halkının Kuran’dan uzaklaşması hakkında olması çok ilginç (25:30). Buna rağmen, son Peygamberin halkı, daha hicri birinci yüzyılda hadis üretim fabrikaları kurmaya başladı. Bu felaketli davranışın sonucunda Kuran’ı anlamaya verilen mesai alabildiğine azaldı, bunun yerine binlerce çelişkiyi içeren ilkel rivayetler üzerinde ihtisaslaşma baş gösterdi. Rivayet kitaplarını değerlendirmede ortaya çıkan ihtilafları kurumlaştırıcı usul ve mezhep çalışmalarıyla bu sapkınca tuzak güçlendirilerek orijinal evrensel mesaj Arap, Yahudi ve Hıristiyan kültürlerinin karması bir din haline dönüştürüldü.

  Peygambere yakıştırılan yalanların Hadis ve Sünnet adıyla anılacağını önceden bilen Tanrı, Hadis (söz) kelimesini ayetlerden başka bir söz için kullandığında genellikle kötü bir anlamda kullanır (12:111; 31:6; 33:53;45:6; 52:34; 66:3). Sünnet (yasa) kelimesi de sürekli “Allah’ın sünneti (sünnetullah)” olarak tanımlanır (33:38,62; 35:43; 40:85; 48:23). Dahası, Hadis ve Sünnet’in yanında uydurulan üçüncü öğreti olan İcma (toplu karar) kelimesi de Allah hariç kimin için kullanılmışsa olumsuz bir anlamla mahkum edilir (20:60; 70:18; 104:2; 3:173; 3:157;10:58; 43:32; 26:38; 12:15;10:71; 20:64; 17:88; 22:73; 54:45; 28:78; 7:48; 26:39; 26:56; 54:44…).

  Kuran’ı yeterli görmeyen inkarcılar, Tanrı tarafından Kuran’ı anlamaktan engellenmişlerdir (17:45; 18:57). Çok ilginçtir ki, Kuran’ı kaynak olarak yeterli görmeyenler Kuran’ın anlaşılması ile ilgili ayetlerin bizzat kendilerini anlamamışlardır. Nitekim, 7:3; 17:46; 41:44; 56:79 ayetleri, hem-tez-hem-kanıt olan özgün bir dille kanıtı tezin içine gömen birer sanat eseridir. Hemen hemen tüm Kuran ciltlerinin arka kapağında Arapça üç ayet yer alır. Elinizdeki Kuran’a bakarsanız büyük olasılıkla 56:77-79 ayetlerinin yazıldığını göreceksiniz. Bütün Kuran’ın içinden neden bu ayetler icma ile seçiliyor merak ettiniz mi? Neden, ellinin üzerindeki isim-sıfatı arasından sadece bir kez burada geçen Kerim (Şerefli/Yüce) seçiliyor? Neden Kuran için sıkça kullanılan Zikr (Mesaj), Hakim (Hikmetli), Mübin (Apaçık), Nur (Işık) gibi kelimeler değil de bu ayette geçen Kerim? Neden bu ayet? Neden örneğin, Kuran’ın anlaşılır bir kitap olduğunu üst üste dört kez vurgulayan ayet değil (54:17,22,32, 40)? Veya neden 12:111; 15:1; 17:9; 17:88; 17:89; 30:58; 41:3; 55:2… ayetlerinden biri değil? Mesajın “dirileri” uyarmak için gönderildiğini bildiren biricik ayeti içeren Yasin suresini, inadına ölülere hasredenlerin niyetlerinden kuşkulanmaya hakkımız var (36:70). Kuran’ın bilgisine sahip olanlarınız bu sorunun cevabını iyi bilirler: Müşrik din adamları, bu üç ayeti (56:77-79) icma ile anlamamışlar ve anlamadıkları biçimiyle onların halkın büyük çoğunluğunu Kuran’dan uzaklaştırabileceğini düşünmüşlerdir. Nitekim onlar bu ayetlerin anlamını, abdestsiz olanların Kuran’a dokunmamaları olarak çarpıtırlar. Hayızlı kadınları pis olarak değerlendirdiklerini de düşünürsek, anlamı icma ile çarpıtılmış bir ayeti en popüler ayet ve o ayette geçen Kerim kelimesini en popüler sıfat haline getirmelerinin şeytanca bir melanetin ürünü olduğu anlaşılır. Kuran’ın bir cep kitabı, bir başucu kitabı olmasını engellemek, Kuran’ı rafa kaldırmak ve duvara çivilemek amacını güden plan ne yazık ki büyük oranda başarıya ulaşmıştır. Kuran, bir tren gibi, yüksek voltajlı bir trafo veya cin gibi çarpacak tehlikeli bir nesneye çevrilmiştir. Kuran, anlaşılması çok zor, dokunulması tehlikeli, ve ulaşılması imkansız yüce bir kitap olunca, hoşgelsin hadisler, sünnetler, mezhepler ve din ticareti yapan parazitler.

  Kuranın dışındaki din adına ortada duran bütün kaynaklardaki bilgiler Kuranın aydınlığına muhtaç ham bilgilerdir. Hadis, sünnet adıyla Peygamber sözü ya da uygulaması olduğu iddia edilen sözler ve uygulamalar da olsa bu böyledir. Ki hiç bir sözün veya uygulamanın peygamber sözü veya peygamber uygulaması olduğu ispatlanamaz. Tarihsel olarak bu mümkün değildir. İletişimin ve kayıt sistemlerinin bu kadar yaygınlaştığı günümüzde bile bir kaç yıl önce bir insanın söylediği sözün gerçekten kendisine ait olup olmadığı bile tartışılabilirken, peygamberin ölümünden bir asır sonra yazılan hadis kitaplarından peygamber sözleri veya uygulamaları hakkında gerçeğe uygun bilgi elde edilemez. Şüphesiz, Allah bize bilginin tek kaynağının Kuran olduğunu bildirerek düşünüp öğüt alanlar için bu durumu açıkça vurgular. Bilgiye sınır konulamaz. Evrende varolan bütün bilgilerin kaynağı ise Kuran’dır…

  Allah’ın yol gösterdiği akıl sahipleri, kaynak bilginin en güzeli olan Kuran’a uyarlar. (39:18)

  Din adına uydurulan inanç ve uygulamalardaki çelişkiler; rivayetlerden (hadis, sünnet, içtihat, icma gibi kaynak kabul edilen rivayetlerden) kaynaklanmaktadır. Oysa Allah’ın tek dininin tek kaynağı sadece Kuran’dır. Kuran’ın kendisinde çelişki bulunmaz. Çelişki zannedilen hususlar yanlış anlaşılmalardan ve yanlış Kuran meallerinden, tefsirlerinden kaynaklanmaktadır. Din adına Kuran’a dayanmayan, fakat İslam’ın bir emri ya da tavsiyesi zannedilen konulara örnek olarak, erkek çocukların sünnet ettirilmesi bidatını (kötü geleneğini) hemde sünnet adı altında dine sonradan sokulmuş, insan fıtratını bozan sağlıksız bir adet olarak görmekteyiz.

  Erkek çocukların sünnet ettirilmesi, erkek çocuklara yapılan en büyük kötülüktür ve fıtratı (yaratılışı) bozmak, değiştirmektir. Allah’ın böyle bir emri yoktur. Cahili bir adettir. Erken boşalmanın ve ereksiyon kaybının en önemli sebebi olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Zaten bu geleneğin ortaya çıkması ve yapılış amacına bakılırsa cinsel isteği azaltmayı ve ruhbanlaşmayı artırmayı amaçlayan Yahudi ırkına mensup insanların geleneğinden kaynaklandığı bilinen bir gerçekliktir. Oysa cinsel isteğin azaltılması değil, meşru bir şekilde tatmin edilmesi fıtratın gereğidir. Bu kötü geleneğin, Yahudilik diye de adlandırılan Musevilik inancıyla da bir ilgisi yoktur.
  Kötü bir gelenek olan bu işlem Musevilik dininin bir gereğiymiş ve Allah’ın bir emriymiş gibi önce uydurma rivayetlerle Tevrata eklenerek Musevilik dinine sokulmuş daha sonra da Müslümanların güçlü olduğu dönemlerde Müslümanmış gibi görünen bazı münafık Yahudiler tarafından deşifre olmamaları için İslam dinine yine uydurma rivayetler yoluyla hem de sünnet adı altında şeytani bir akıl oyunuyla sokulmuştur. Münafık bazı Yahudiler şekil itibariyle Müslümanmış gibi görünebilmekte ancak Musevilik dininin bir emri haline getirdikleri bu gelenekleri gereği sünnetli oldukları için (Müslümanlar da sünnetsiz oldukları için) deşifre oluyorlar ve münafıklıkları kolayca ortaya çıkıyordu. Bu çirkin geleneği Müslümanlar arasında da yaygınlaştırarak böylece münafıklıklarını gizlediler.

  Erkek çocukları sünnet ettirme geleneğinin Musevilik veya Müslümanlıkla bir ilgisi yoktur. Kuran’da erkek çocukların sünnet edilmesi diye bir emir bulunmamaktadır. Allaha ve Kuran’a inananların; bütün hayatlarını olumsuz etkileyen en büyük kötülük olan bu işlemden kendilerini ve çocuklarını korumaları, Allah’ın verdiği aklın kullanılmasının gereğidir. Allah’a inananlar çocuklarını sünnet ettirmezler. Kendilerinin rızası olmadan sünnet ettirilmiş olanların ve bilmeden çocuklarını sünnet ettirmiş olanların durumu ise Allah’a kalmıştır…

  “Hiç kimse Allah’ın verdiği bilgiyi ve aklını kullanmadan inanamaz ve Allah akıllarını kullanmayanları rezilliğe mahkum eder.” (Kuran-ı Kerim 10-Yunus Suresi 100. Ayet)

  Günümüz Müslümanlarının bildiği ve uygulamaya çalıştığı İslam, yüzyıllar boyu, din adamlarının uydurdukları kurallarla öylesine bozulmuştur ki Muhammed Peygamberin bildirdiği İslam diniyle ilgisi kalmamıştır. “Ulema” geçinen din adamları, o kadar çok şeriatlar, haramlar, çarşaflar, peçeler, gıdasal yasaklar, sakallar, sarıklar, istincalar, istibralar, misvaklar, sağ ayaklar, sol ayaklar, hadisler, sünnetler, şefaatler, hazretler, efendiler, kerametler, melanetler, mehdiler, evliyalar, şerifler, seyyitler, hırkai şerifler, sakalı şerifler, takiyyeler, takkeler, tespihler, tekkeler, mezhepler, tarikatlar, şatahatlar, muskalar, istihareler, hülleler, hileler, türbeler, nafileler, mekruhlar, menduplar, sevaplar, müstehaplar, fetvalar ve palavralar uydurmuşlardır ki İslam dinini Allah’ın doğadaki ayetleriyle çelişen, karmaşık ve yaşanmaz bir dine çevirmişlerdir. Müslüman halkların dünyanın bu kadar gerisinde kalmalarının en önemli sorumluları bu müşrik din adamları ve onları kullanan politikacılardır.

  Maalesef, bugün müslümanlık iddiasında olanların büyük çoğunluğu, Muhammed Peygamberin tebliğ ettiği din yerine onun baş düşmanları olan Ebu Cehil’in ve Ebu Leheb’in savunduğu şirk ve cehalet dinini izlemektedirler. Ne var ki Allah’ın verdiği söz gelmiş ve yüzyıllardır anlaşılmaz ve yetersiz diye damgalanarak köşeye atılan Kuran’ın mesajı karanlıkları dağıtmaya başlatmıştır. Ördükleri örümcek ağlarının ve cehalet duvarlarıyla oluşturdukları karanlıklarının dağılacağını hisseden profesyonel din adamları ve onların kör izleyicileri büyük gürültüler koparsalar da Allah nurunu devam ettirmektedir. Kuran, tüm Kuran, başka şey değil sadece Kuran.

  “Bu Kuran senden önce gönderdiğimiz elçilerimizin de yasasıdır. Sen bizim yasamızda bir değişiklik bulamazsın.” (Kuran’ı Kerim 17-İsra Suresi 77. Ayet)

  KURAN SOY BİR KİTAPTIR

  Kuran 24 ayar altına benzer. Sahtekarlar altına teneke yapıştırsalar da, hatta altın rengine boyasalar da, altının özelliklerini bilen bir sarraf altını tenekeden rahatlıkla ayırabilir. Demek ki soy metal olan altın, kimyasal yapısıyla herhangi bir sahtekarlığa karşı korunmuştur. Aynı şekilde soy ve son kitap olan Kuran, asal bir sayı olan 19 sayısı üzerine kurulu matematiksel bir yapıyla herhangi bir sahtekarlığa karşı korunmuştur (74:30). Mesajını böylesine mükemmel ve otomatik bir iç savunma sistemine sahip kılan Tanrı çok yücedir!

  Kuran’daki toplam ayet sayısıyla ilgili olarak; Kuran hakkında önemli bir bilgiye sahip olmayan bir Müslüman’a sorarsanız büyük olasılıkla 6.666 sayısını cevap olarak alacaksınız. Ne var ki, bu sayı Zamehşeri adında bir hikayecinin uydurduğu hoş bir sayıdan ibarettir. Altılardan oluşan bu sayı kolayca akılda kaldığı için popüler olmuştur. Fakat elinizdeki Kuran’dan dikkatle sayarsanız, sonucun farklı olduğunu göreceksiniz. Kuran nüshalarında 6.236 ayet bulunduğuna tanık olacaksınız. Bu sayıya Fatiha Suresinin (İlk Sure) başındaki ve Karınca (Neml) Suresinin (27. Sure) içinde geçen Besmeleler dahildir. Bağımsız birer ayet olarak numaralanmadıkları halde Kuran’ın yapısına dahil olan Sure başlarındaki diğer 112 Besmele’yi de eklediğinizde bu sayı 6.348 olur. Ültimatom (Barae, Tevbe) (9. Sure) suresinin sonuna eklenen, ancak Kuran’ın koruma sistemi tarafından dışlanan 2 “ayeti” bu sayıdan çıkardığımız vakit Kuran’da Besmelelerle birlikte tam 6.346 ayet olduğunu görürüz. Bu sayı, Kuran’ın diğer birçok elementi gibi 19 sayısının tam katıdır. Kısacası, 6.234 adet bağımsız ayet içeren Kuran, tekrarlanan Besmelelerle birlikte toplam 6.346 ayete sahiptir.

  İSLAM MUHAMMED PEYGAMBERLE BAŞLAMADI

  İslam özel bir isim olmayıp Tanrı’ya teslimiyet anlamına gelir. Tüm elçiler ve inananlar islam ve müslüman kelimelerinin kendi dillerindeki karşılıklarını, kendi inançlarını tanımlamak için kullanmışlardır (2:131; 7:126; 10:72; 22:78; 27:31,42; 28:53; 72:14). Nitekim, Tanrı yanında makbul biricik din İslam’dır, yani Allah’a teslimiyettir (3:19). Bir çok sözde müslüman, “(Allah’ın buyurduğu gibi) Kuran, tam ve detaylı ise namazların rekatlerini Kuran’ın neresinde bulabiliriz?” diye Tanrı’ya meydan okumaktadır. İslam’ın tüm pratiklerinin Kuran’ın vahyinden çok önce ortaya konmuş olduğunu yine Kuran’dan öğrenmekteyiz (8:35; 9:54; 16:123; 21:73; 22:27; 28:27). İbrahim Peygamber ve tüm elçiler namazı gözetiyorlar, zekatı veriyorlar, oruç tutuyorlar ve hac ediyorlardı (2:43; 3:43; 11:87; 19:31,59; 20:14; 28:27; 31:17). Mekke müşrikleri ise rivayetlerin ileri sürdüğü gibi heykellere tapmıyorlardı; Allah’ın kutsal kulları olduklarına inandıkları Lat, Uzza, Menat gibi isimlerden şefaat bekledikleri (53:19-23; 39:3) ve Allah adına haramlar ve farzlar uydurdukları için müşrik olarak tanımlanmışlardır (6:145-150).
  Mekke putperestleriyle olan benzerliği ortadan kaldırmak için rivayetler uyduranlar, uydurdukları heykel tasvirlerindeki çelişkileri ile aslında yalanlarını ele vermektedirler. Kuran’ın hiçbir yerinde onların heykellere taptıkları, Muhammed Peygamberin heykelleri kırdığı v.s. bildirilmemektedir. Aksine, Mekke müşriklerinin kendilerini İbrahim Peygamberi izleyen ve Tek Tanrı’ya inanan insanlar olarak gördüklerini öğrenmekteyiz (6:23; 39:3). Nitekim onlar, İbrahim Peygamberin hatırası olan Kabe’ye saygı gösteriyorlar (9:19), namaz, oruç ve haccı bazı tahrifatlarla da olsa uyguluyorlar, (2:183,199; 8:35; 9:54; 107:4-6), zekatı bildikleri halde gereği gibi yerine getirmiyorlardı (53:34). Zekat, gelirin ihtiyaçtan fazla olan bölümünü (2:219) geciktirmeden (6:141) ihtiyaç sahiplerine ve Allah yoluna (9:60) gizli veya açık olarak (2:274) verme yükümlülüğüdür (51:19).
  İslam özel isim değildir; kök olarak teslimiyet/barış anlamına gelir. İbrahim Peygamberle tekrar yenilenen (4:125; 22:78) ve tüm peygamberler ve elçiler tarafından iletilen ilahi sistem Allah tarafından bu kelimeyle tanımlanır (5:111; 10:72; 98:5). Yalnızca Allah’a teslim olmaktır (2:112,131; 4:125; 6:71; 22:34; 40:66). Yaratılışımızdaki sistemdir (30:30). Doğa ile uyumlu evrensel ilkeler sistemidir (3:83; 33:30; 35:43). Yalnızca öznel deneyimler değil nesnel kanıtları da ister (3:86; 2:111; 21:24; 74:30). Bir savın doğruluğunu kabul etmek için kalabalıklara veya duygulara değil aklın ölçüsüne başvurmamızı bekler (17:36; 4:174; 8:42; 10:100; 11:17; 74:30-31). Bilgi, eğitim, ve öğrenime önem verir (35:28; 4:162; 9:122; 22:54; 27:40; 29:44,49). İnsanın yeryüzündeki yaratılışını bilimsel olarak araştırmamızı öğütler (29:20).

  “KURAN’A GÖRE NASIL NAMAZ KILABİLİRİZ?”
  Kuran’daki 16:123 ayeti, bütün peygamberlerin ve İbrahim Peygamberin pratiklerinin Muhammed Peygamber tarafından da izlendiğini bildirir. Kuran, ilk insandan bu yana herkes tarafından bilinen bir ibadet olan namazla ilgili olarak yapılan tahrifatları ve eklenilen bidatleri düzeltmiştir. Kuran’da namazla ilgili ayetleri topluca incelendiğinde, Kuran’ın namazı tüm gerekli detaylarıyla bildirdiği görülür. Üstelik, Kuran’daki namaz hakkındaki detaylı bilgi hadis kitaplarında yapılan namaz tarifinden çok daha üstündür. Ne Kuran ne de hadis kitapları peygamberlerin ve eski ümmetlerin nasıl namaz kıldığını gösteren resimler ve video klipleri içermemektedir. Hem Kuran ve hem hadis kitapları namazı kelimelerle tarif eder. Şimdi bu tarifleri üç maddede karşılaştıralım:
  1. Kuran’ın dili hadis rivayetlerde kullanılan dilden daha üstündür. Hadis rivayetleri, farklı lehçeler, kronik ve endemik gramer hataları içermektedir. Kuran’ın dili genel olarak sadedir. Kuran’ın bu özelliği ayetlerle vurgulanır ve Kuran’ı inceleyen inananlarca teslim edilir (11:1; 54:17,22,32,40). Hayatın merkezi Kuran’dır. Peygamberler ve inananlar yaşayan Kuran’dır.
  2. Hadis kitapları çok daha fazla detay içermektedirler. Ancak bu detaylar Allah’ın gerekli gördüğü ve elçisinin öğrettiği detaylar mı? Bu detaylar Kuran ile uyumlu mu? Bu detaylar arasında çelişkilere ne demeli? Hadis kitaplarında namazın detaylarıyla ilgili düzinelerce çelişkiden hangisini seçeceğiz? Babamızın üzerinde bulunduğu mezhebin imamının seçtiğini mi seçmeli? Örneğin, Sahih-i Müslim’de Peygamberin Fatiha okuduktan sonra rükuya vardığını, yani eğildiğini bildiren birçok hadis rivayeti var. Ancak, bir başka hadis kitabında Muhammed Peygamberin falanca veya filanca sureyi zammettiği rivayet edilir. Abdestin alınması ve bozulması hakkında çelişkili bir sürü hadis, mezhepler arasındaki ihtilaflara katkıda bulunmuştur. Elleri salmalı mı bağlamalı mı? Bağlayınca göbek üzerinde mi yoksa kalp üzerinde mi tutmalı? Tekbir getirirken elleri ne kadar kaldırmalı? Ayak parmaklarını nasıl tutmalı? Şehadeti söylerken işaret parmağını ne yapmalı? Ağzı nasıl misvaklamalı? Cemaatle kılarken omuzları ne kadar sürtüşmeli? Kılarken önündekinin ensesine mi yoksa yere mi bakmalı yoksa gözleri tümüyle mi kapamalı? Akşamdan sonra kaç rekat sünnet kılmalı? Öğle namazından sonraki iki rekat sünnet mi, vacip mi, müstehap mı? Abdesti alırken sağdan başlamak ne kadar önemli? Kafaya sarık sarmak mı yoksa takke takmak mı daha sevap? Tuvalete girerken ne demeli ve hangi ayakla girmeli?… Hadis kitaplarında namaz konusunda rivayet edilen çelişkili “detayları” Allah’ın kelamındaki detaylara eklemek doğruya iletmez; olsa olsa kıldan tüyden, parmaktan tırnaktan bir sürü gereksiz detayla meşgul ederek namazın asıl amacını kaybettirir bize.
  3. Hadis kitapları namazın vakitleri konusunda garip bir hikaye anlatırlar. Buhari’deki en uzun hadislerden biri olan “miraç” rivayeti ünlüdür. Beş vakit namazın aslında az bile olduğunu vurgulayan, ama bu arada Allah’a hakaretler yağdıran ve Muhammed Peygamberi düşünemeyen birisi olarak tanıtan bir rivayet! Rivayete göre, acayip bir ata binerek göğe yükselen Muhammed Peygamber, altıncı gökte ikamet eden Musa Peygamberden akıl alarak, altıncı gök ile yedinci gök arasında mekik dokuyarak, Allah ile büyük bir pazarlık sonucunda günde 50 vakit (her 28 dakika için bir vakit) emredilen namazları 5 vakte indirmiş. Hesap-kitap bilmeyen ve kullarına karşı acımasız olan bir tanrı ile cesaretle pazarlık yapan ve ümmetini bu büyük felaketten kurtaran bir kurtarıcı olarak olarak sunulmak istenir Muhammed Peygamber. Tabii, onun bu basit hesabı bilebilmesi için, sürekli olarak Musa Peygamberden akıl alması gerektiği de… 5 vakit namaz uygulamasında bile namazların giriş-çıkış zamanları arasındaki vaktin kısa olması hayatın olağan akışı içinde uygulaması güçlüklere yol açmaktadır. Kuran, kuşkusuz böyle hikayeleri içermez. Bilginin kaynağı Kuran’dır ve Kuran’a yönelen de Allah’a ulaşır.
  Dini sadece Allah’a özgülemeye çağrıldıkları, Kuran’ın dışında izledikleri öğretilerdeki çelişkiler ve hurafeler sergilendiği vakit, Sünnilerin ve Şiilerin koro halinde: “Hadisleri, sünneti, mezhep imamlarının ictihadlarını Kuran’a eş koşmasak nasıl namaz kılabiliriz?” diye mazeret ve soru yönelttikleri bilinen ve sürekli tekrarlanan bir durum. Bu soruyu samimiyetle soranlar varsa, onlara bir müjdemiz var: Namaz kılabilme uğruna onca çelişkiyi ve hurafeyi din edinmenize ve şirk çamurunda boğulmanıza gerek yok artık; Kuran sorunuzun cevabını vermekte ve namazın nasıl kılınacağını detayıyla bildirmektedir. Gerçeğe ulaşmada ise hiçbir mazeret asla başarının yerini tutamaz.
  Sadece Kuran’ı izlersek mezhep kitaplarının tarif ettiği namazın gerçeğini bulabiliriz. Namaz uygulamalarında mezhepler tarafından ilave edilen hususları ve eksik bırakılan yönleri tespit edebiliriz. Kuran’dan Allah’ın emrettiği, elçilerinin ve müminlerin kıldığı namazı tüm detaylarıyla öğrenebiliriz. Kuran’a yöneleni Allah mahcup etmez. Mutlak başarıya ulaştırır.
  Namaz kılmak mutluluktur. Namaz hayatın/dinin direğidir. Hayatımızda namaz yoksa her şey boştur. Hayatın merkezinde namaz vardır. Namaz Allah ile konuşmaktır. Kalp gözü açılanlar, namaz kılmanın ne kadar büyük bir mutluluk olduğunu bilirler. Düşünün ki; karşınızda bir duvar var. Ama Allahû Teâlâ size o duvarı göstermiyor, duvar yok. Önünüzde âlemleri açmış Allahû Teâlâ. Dilediğini kalp gözünüzle gösteriyor. Baş gözleriniz açık olsa da açık olmasa da netice değişmez. Kalp gözünüzle görürsünüz. Bu sebebe dayalı olarak kalp gözü açık olanlar, baş gözleri kapalı namaz kılarlar. Kapalı olarak kılmaları da bazılarını rahatsız eder. Bazıları aralarında kaideler koyarlar. “Namaz kılarken gözler kapanmaz.” diye. Bu kural Allah’ın emrine uygun değildir. Kalp gözü açık olanlar, dış dünya ile ilişkilerini minimuma indirmek amacıyla gözlerini kapatabilirler. Allah’ın size göstereceği şeyi görebilmek için gözlerinizi özellikle kapatın ki; manzarayı bozan bir negatif faktör oluşarak dikkatiniz dağılmasın. Bütün kâinat önünüzde açıktır. Bütün kâinat; yerler, gökler… Allah’ın gösterdiklerini birer birer görürsünüz.
  Eğer Allahû Teâlâ kalp gözünüzü açmışsa, size bu dünyada görmek mümkün olmayan güzellikleri gösteriyorsa, o zaman namaz kılmak bir mutluluktur. Namaz boyunca Allahû Teâlâ size kalp gözünüzle neyi isterse onu gösterir. Son bilmece, Allah’ı görmektir. Bir gün Allah’a ulaşacaksınız. İradenizi de Allah’a teslim edeceksiniz ve Allah’ın Zat’ını göreceksiniz. Allah’ı dünyada görebilmek inananlar için imkansız değildir…
  Allah yoktan varedendir. Allah sürekli yaratandır ve yokedendir, herşeye hakimdir ve Allah için imkansız yoktur. Allah her şeye kadirdir ve Allah için herşey mümkündür. Allah dilediğine/dileyene, dilediğini verendir…

  Eğer siz Allah’ı gereği gibi tanımış olsaydınız, sular üzerinde gezerdiniz ve duanız sayesinde dağlar yerinden oynardı…

  NAMAZ VE VAKİTLERİ

  • Sabah Namazı, Öğlen Namazı, Akşam Namazı olmak üzere bir günde üç vakit namaz kılmayı Allah bütün inananlar üzerine farz kılmıştır.

  • Cuma Namazı olarak bilinen, Cuma günü kılınan Öğlen Namazının cemaatle kılınması gerekir. Diğer zamanlarda namazlar cemaatle veya yalnız kılınabilir.

  • Farz olan Sabah-Öğlen-Akşam namazlarına bu namazların kendi isimleriyle niyet edilir ve ancak kendi vakitlerinde kılınır. Vakti geçtikten sonra kaza namazı adı altında bu namazların kılınması söz konusu değildir. Allah’ın tanımladığı namaz kendi isimleriyle Kuran’da belirtilen Fecr-Vusta-İşa Namazlarıdır ve birinin vaktinin girmesiyle diğerinin vakti sona erer. Allah’ın iki bağımsız ayette 3 vakit namazı tanımlaması da vakitlerin başlama ve sona erme zamanlarının belirtilmesi amacıyladır. Önce Sabah ve Akşam namazları bir ayette (11:114) tanımlanmış, sonra başka bir ayette (2:238) orta namaz tanımlanmak suretiyle vakitlerin giriş-çıkış zamanları vurgulanmıştır. Yani bir günlük süre 3 ayrı namazın vaktinin bulunduğu zaman dilimine ayrılmıştır. İmsak-Öğlen arasındaki zamana sabah, Öğlen-Akşam arasındaki zamana Öğlen, Akşam-İmsak arasındaki zamana Akşam tanımlaması yapılmış ve namazların bu geniş zaman dilimlerinde kılınması emredilmiştir. Kuran’da namazla ilgili geçen diğer bütün ayetler de hep bu üç vakitle ilgilidir. Kuran’da sabah-öğlen-akşam namazı dışında herhangi bir namazdan bahsedilmez.

  • Vacip, sünnet, teravih, bayram, kuşluk, istihare, teheccüd adıyla bilinen diğer bütün farz olmayan ve sevap amaçlı kılınan nafile (serbest) namazlar kılınırken “Niyet Ettim Allah’ım Rızan İçin Namaz Kılmaya” diye niyet edilir. Vacip, sünnet, teravih, bayram, kuşluk, istihare, teheccüd namazını kılmaya diye veya başka isimler altında niyet edilmez.

  • Allah rızası için, farz namazlar öncesi ve sonrasında ya da diğer zamanlarda her zaman namaz kılınabilir.

  • Farz olan Sabah-Öğlen-Akşam namazları dahil bütün namazlar için rekat sayısında bir sınırlama bulunmamaktadır. Ancak namaz en az 2 rekat olarak ikame edilebilmektedir. Bütün namazlar 2-3-4 rekat olarak kılınabilir. Allah’ın namazla ilgi farz olan emri Sabah 2 rekat, Öğlen 2 rekat, Akşam 2 rekat olmak üzere bir günde üç vakitte 6 rekat namaz kılınmasıdır. İlave kılınan kısımlar/rekatlar ilave sevap amacıyladır.

  • Namaz Allah tarafından çok sevilen ve değer verilen bir ibadet olduğu için; farz ve diğer namazların 2 rekattan fazla olarak 3 veya 4 rekat kılınması, farz namazlardan önce veya sonra ayrıca nafile (serbest) namaz kılınması ilave sevap kazanılması amacıyladır. Normal zamanlarda 3 veya 4 rekat olarak kılınan farz namazlar ve sevap amaçlı kılınan diğer namazlar, her türlü ihtiyaç halinde, (yolculuklarda, sıkışık zamanlarda vb.) 2 rekat olarak da kılınabilir. Nitekim Cuma günleri öğlen namazı 2 rekat olarak kılınmaktadır. Cuma namazı diye ayrı bir namaz bulunmamaktadır. Cuma günü cuma namazı diye 2 rekat olarak cemaatle kılınan namaz öğlen namazıdır ve öğlen namazı olarak niyet edilerek kılınmalıdır.

  SABAH (FECR) NAMAZI

  • İmsak ile Öğlen arasındaki vaktin tamamı Sabah Namazının vaktidir. Bu zaman aralığı içinde kılınır.

  • Bismillahirrahmanirrahim. “Niyet Ettim Allah’ım Rızan İçin Namaz Kılmaya” “Allah’u Ekber” diye niyet ederek önce 2 rekat namaz kılınır.

  • Bismillahirrahmanirrahim. “Niyet Ettim Allah’ım Rızan İçin Sabah Namazını Kılmaya” “Allah’u Ekber” diye niyet ederek 2 rekat Sabah (Fecr) Namazı kılınır.

  ÖĞLEN (VUSTA) NAMAZI

  • Öğlen ile Akşam arasındaki vaktin tamamı Öğlen Namazının vaktidir. Bu zaman aralığı içinde kılınır.

  • Bismillahirrahmanirrahim. “Niyet Ettim Allah’ım Rızan İçin Öğlen Namazını Kılmaya” “Allah’u Ekber” diye niyet ederek önce 4 rekat Öğlen (Vusta) Namazı kılınır.

  • Bismillahirrahmanirrahim. “Niyet Ettim Allah’ım Rızan İçin Namaz Kılmaya” “Allah’u Ekber” diye niyet ederek 2 rekat namaz kılınır.
  AKŞAM (İŞA) NAMAZI

  • Akşam ile İmsak arasındaki vaktin tamamı Akşam Namazının vaktidir. Bu zaman aralığı içinde kılınır.

  • Bismillahirrahmanirrahim. “Niyet Ettim Allah’ım Rızan İçin Akşam Namazını Kılmaya” “Allah’u Ekber” diye niyet ederek önce 3 rekat Akşam (İşa) Namazı kılınır.

  • Bismillahirrahmanirrahim. “Niyet Ettim Allah’ım Rızan İçin Namaz Kılmaya” “Allah’u Ekber” diye niyet ederek 2 rekat namaz kılınır.
  NAMAZIN AMACI
  Namaz kılmak, sıkça zekatla ve muhtaçlara yardım etmekle birlikte anılarak namaz kılan kişinin toplumsal bilinç ve sorumluluğa sahip olması vurgulanır (2:43,83,110; 4:77, 22:78; 107:1-7). Namaz sadece Allah’ı anmak için kılınır (6:162; 20:14). Bu özel anma ve iletişim ibadeti gözetilirken dış dünya ile ilişkiler minimuma indirilmeli (4:101-103). Namaz, müslümanları günahlardan ve başkalarına zarar vermekten alıkor (29:45). Namaz hayat boyu gözetilecek bir görevdir (70:23).

  VAKİTLER

  Gecenin gündüzün iki ucuna yakın bölümlerinde gözetilmesi gereken Sabah (Fecr: 24:58; 11:114) ve Akşam namazlarıyla (İşa: 24:58; 17:78; 11:114; 38:32) güneşin göğün ortasından sarkmaya başlamasından akşama kadar kılınması gereken Orta (Vusta: 2:238; 17:78) namazı olmak üzere üç vakit namaz mevcuttur.

  Kuran’da sadece üç namazın ismi geçer. Bir başka deyişle, “salat” (namaz) kelimesi, zaman bildiren üç tanımlayıcı kelime ile birlikte anılır. İkindiyi anlattığı zannedilen ayetler öğleni, yatsıyı anlattığı zannedilen ayetler akşamı anlatır. Kuran’dan ve bütün peygamberlerin uygulamalarından bu üç vaktin dışında bir namaz vakti çıkmaz.

  1. Salat-el Fecr : Sabah Namazı (11:114; 24:58)

  2. Salat-el İşa : Akşam Namazı (11:114; 17:78; 24:58; 38:32)

  3. Salat-el Vusta : Orta Namaz (2:238; 17:78)
  Kuran’da Namaz vakitlerini belirleyen ayetlerin hepsinin bu üç vakit hakkında olduğunu görüyoruz. Kuran’da geçen namaz ayetlerinin tamamını topluca değerlendirdiğimizde Orta Namaz olarak adlandırılan namazın sabah ile akşam namazı arasındaki öğle namazı olduğunu rahatlıkla bulabiliriz. Gecenin uyumamız için yaratıldığını (78:10-11) ve gece ortasında kalkıp Allah’ı anmanın üzerimize farz kılınmadığını (73:20) ve Cuma günü kılınan öğlen namazının günün ortasında kılınmasının emredildiğini (62:9-11) düşündüğümüzde “orta” namazın sabah ile akşam namazı arasındaki öğlen namazı olduğunu anlarız.
  Tevrat da bu anlayışı destekler. İbrahim Peygamberin, İsa Peygamberin, Musa Peygamberin ve bütün peygamberlerin namaz kıldığını hatırlarsak Tevrat’ta namaz vakitleriyle ilgili ifadelerin tarihsel değerini daha iyi idrak ederiz. Tevrat’ın çevirilerine tam olarak güvenilememekle birlikte Tevrat’ın en az üç ayetinde bulunan bu desteğin bir hata veya tahrif sonucu oluştuğu olasılığı zayıftır. Tevrat’taki bu ayetlerin gerek birbirleriyle ve gerekse Kuran ayetleriyle olan tutarlılığı dikkat çekicidir. (Bak: 1 Samuel 20:41; Zebur 55:16-17; Daniel 6:10).
  Namaz vakitlerinin beşe çıkarılmasının oluşturduğu kara dumanların izini mezhepler tarihinde görebilirsiniz. Şia’nın beş vakit namazı üç vakte sıkıştıran garip pratiği, namazları beşe çıkartan Sünniler’in baskısı neticesi bir uzlaşmadan kaynaklanıyor olmasın? Sünnetlerle, nafilelerle, teravih namazlarıyla namaza sürekli zam yapan hadis ve sünnet izleyicilerinin üç vakit namazı beşe çıkarmaları çok mu uzak bir ihtimal?
  CUMA GÜNÜ KILINAN ÖĞLEN NAMAZI
  Kadın-erkek tüm inananlar haftada bir Cuma (toplantı) günü öğlen namazına açık bir duyuru ile çağrılır ve namazı erkek veya kadın bir müslümanın önderliğinde topluca gözettikten sonra herkes tekrar işine döner (62:9-11). Duyuru Allah’ı anmaya bir çağırı olup başka isimler zikredilmez (72:18-20). Hutbe namazın bir parçası olmayıp toplantıdan yararlanılarak yapılan bazı hatırlatmalar ve güzel öğütlerden ibarettir. Mescitler (camiler) sadece Allah’a özgülenmeli.
  Allah’ın ismi bir levhaya asılmışsa O’nun ismi yanında hiç bir ismi özellikle yerleştirmemeli (72:18-20). Mescitler topluma açık yerler oldukları için mescitlere gidenler temiz ve güzel giyinmeli. (7:31).
  CENAZE NAMAZI / DUASI
  Cenaze namazı olarak bilinen dua, bir namaz değil aslında. Dileğe bağlı bir duadır. Allah’a ortak koşmadan ölmüş olanları hayırla anıp geride kalmış yakınlarına destek verme amacını güder (9:84).
  ABDEST
  Namaz kılmak için abdestli olmak gerekir (4:43; 5:6). Yüzler, eller yıkanır, başlar meshedilir, ayaklar da topuklara kadar. Ayetlerdeki ifade, ayakların hem yıkanabileceği ve hem meshedilebileceği biçiminde anlaşılır (nitekim bunu bir önceki cümleyle yansıtmaya çalıştık). Böylece, duruma ve iklime göre bize serbesti tanınır. Abdesti sadece cinsel ilişkide bulunmak ve tuvalet ihtiyacını gidermek bozar; Kanamak, kadınlarla tokalaşmak ve kadının adet görmesi abdesti bozmaz ve namaza engel olmaz (5:6; 2:222). Su bulunmazsa, namaza zihinsel olarak hazırlanmak için temiz bir zemine dokunularak eller ve yüz meshedilir (5:6).
  GİYİM
  Namaz için örtünme diye bir koşul yoktur. Odasında kendi başına veya eşiyle birlikte namaz kılan biri dilerse şortla çıplak olarak namaz kılabilir. Allah bizi elbiselerimize göre değerlendirmez ve bizim saklamaya çalıştığımız organları yaratan ve çalıştıran da kendisi olduğundan onları görmekten mahcup olmaz. Adem ve Havva’nın cennetteki tavırları (çıplaklıklarını saklamaya çalışmaları), kurallara uymayarak bedenlendikleri için, suçluluk psikolojisiyle gösterdikleri bir refleksti. Aradan milyonlarca yıl geçmiş ve bu suç herkese ayan beyan olmuştur!
  Ayrıca, örtü olarak kullanılan pamuk, yün, naylon gibi nesnelerin çıplak vücutları meleklerden gizleyeceği biçimindeki yaygın inanış da temelsiz. Bizim çıplak vücudumuz meleklerin umurunda bile olmaz. Kaldı ki, banyolardan veya yatak odalarından melekler kaçmaz.
  Onlar her an bizim hizmetimizdedirler ve yaptıklarımızı her an kaydetmektedirler. Ayrıca, namazda muhatabımız melekler değil, Allah’tır. Örtünme toplumsal bir gereksinme olup kişiyi cinsel ve duygusal ilişkilerde diğerlerinden koruma amacını güder. (7:26,31; 24:31; 33:59).

  KIBLE
  Namaz için İbrahim Peygamberin yeniden kurduğu Kutsal Mescide yani Kabeye yönelmeli (2:125, 143-150; 22:26). Yolculuk anında kıbleye dönme koşulu ihmal edilebilir (2:115).
  REKAT SAYISI
  Kuran namaz için belli bir rekat sayısı bildirmeyerek serbest bırakıyor. Normal koşullarda Rekatlerin minimum 2 rekat olduğu tartışılabilir (4:101-103). Cuma günü kılınan öğlen namazının sadece iki rekat olması ilginçtir. Bu namaz her hafta topluca tekrarlandığı için rekat sayısına ekleme yapılamamıştır. Cuma günü kılınan öğlen namazı dışında, cemaatle kılınmayan namazların rekat sayıları çeşitli biçimlerde zamma uğramış olabilir. Namazın kaç rekat kılınacağı kişinin durumuna ve koşullara bağlıdır. Toplu namazlarda namazı iki rekatle sınırlandırmak daha uygundur.
  MEKANİĞİ

  Namazı ayakta durarak kılmaya başlamalı (2:238; 3:39; 4:102) ve özel durumlar hariç durulan yerden hareket edilmemeli (2:239). Namazda eğilerek yere kapanmalı (ruku ve secde) böylece Allah’a teslimiyet fiziksel olarak da bildirilmeli (4:102; 22:26; 38:24; 48:29). Herhangi bir korku durumunda ayakta durma ve eğilerek yere kapanma koşulu aranmaz (2:239).

  OKUMA

  Namazda okuduğumuz sure ve duaların anlamını namaz anında bilmeli ve Allah ile konuştuğumuzun bilincinde olmalıyız (sure ve duaların anlamlarını öğrenmeliyiz) (4:43). Namazları saygı içerisinde kılmalı (23:2). İhtiyacımıza ve içinde bulunduğumuz duruma uygun olarak Allah’ın herhangi bir ismini (sıfatını) zikredebiliriz (17:111). Namazda Allah’tan başkasını anmak namazın amacıyla çelişir (6:162; 20:14; 29:45). Namazda Allah’ı anmalı, düşünmeli, yüceltmeli, tesbih etmeli, tevbe etmeli ve sadece O’ndan yardım istemeli (1:1-7; 20:14; 17:111; 29:45; 2:45). Fatiha suresi baştan sona Allah’ı muhatap alan bir dua niteliğinde olan biricik sure olup değişik dilleri konuşanların topluca namaz kılabilmelerini sağlayabilmesi açısından uygundur (62:9-11; 4:101-103). Fatiha suresinden sonra ilave olarak ayrıca bir sure daha okunabilir. Namazlarda sure ve duaları orta bir sesle okumalı. Sure başlarındaki besmeleler okunmalı, namazlar ne özellikle gizlenmeli ne de gösteriş amacıyla açıkta kılınmalıdır (17:111). Toplu namaz kılınırsa, namaza önderlik eden kişinin orta bir ses tonuyla okuduğu sure ve dua dinlenmeli (7:204; 17:111). Otururken “Tahiyyat-Salli-Barik” denilen duaları okumamalı; zira bu dualar Muhammed Peygamber sanki herşey nazır ve hazır bir tanrıymış gibi bir hitap içermekte ve Allah’tan başkalarını anmaktadır. İlla bir şey okunmak dilenirse, Allah’ın birliğine şehadet getirilebilir veya herhangi bir dua yapılabilir. Namazda otururken Kunut Dualarını ve Rabbena duasını okumak, Tahiyyat-Salli-Barik dualarını okumaktan anlam itibariyle daha uygundur.

  NAMAZ SONRASI

  Namazları oruç gibi kazaya bırakmak ve sonradan kaza namazı olarak kılmak diye bir şey olmayıp belli vakitlerde yerine getirilmeli (4:103). Namazdan sonra Allah’ı anmaya ve zikretmeye devam etmeli (4:103).

  BİDATLER (EKLEMELER-ÇIKARMALAR)

  Öğlen namazı, ikindi namazı adı altında mükerrer olarak ikinci kez kılınmaktadır. Aynı şekilde akşam namazı da yatsı namazı adı altında mükerrer olarak ikinci kez kılınmaktadır. Kuran’da ikindi ve yatsı vakti geçmez. Günün tam ortasından başlayıp güneş batıncaya kadar devam eden ve ikindi diye bilinen öğlenden sonraki akşamdan önceki zamanı da kapsayan zaman dilimine Öğlen denilmektedir. Aynı şekilde güneş battıktan sonra, yatsı denilen zamanı da kapsayacak şekilde güneşin doğmasına, yani imsak vaktine kadar geçen zaman dilimine akşam denilmektedir. Zaten ikindi denilen zaman dilimi öğlenin son vakitleri, yatsı denilen zaman dilimi de akşamın son vakitleridir. Ayrı bir zaman dilimi değildir. Kuran’dan ikindi diye anlaşılan namaz aslında öğlen namazıdır. Yine aynı şekilde Kuran’dan yatsı diye anlaşılan namaz akşam namazıdır. Kuran dikkatle incelendiğinde bu sonuca varıldığı açıkça görülecektir.

  Aslında öğlen ve akşam namazı olan ve sevap amaçlı kılınan ikindi ve yatsı namazlarını farklı ve ayrı namazlarmış gibi farzlaştırmak, Öğlen ve ikindi ile akşam ve yatsı namazlarını bazen veya her zaman cem etmek suretiyle birleştirmek (şii dünyasında ve bazı sünni kesimde yapılan bu uygulama ile yapılan, aslında namazları zaten üç vakitte kılmaktır), kaçırılmış namazları kaza etmek, Allah’ın emrettiği ve ilk insandan bu yana kılınagelen, bütün peygamberlerin, İsa Peygamberin, Musa Peygamberin, Muhammed Peygamberin de kılmış oldukları üç vakit olan orijinal namazlara sonradan eklenen fazladan bidatlerdir.

  Camide, mescitte veya herhangi bir yerde ikindi namazı kılan cemaatle imama uyarak, öğlen namazına niyet edilerek kılınan namaz öğlen namazı olur. Aynı şekilde yatsı namazı kılan cemaatle imama uyarak, akşam namazına niyet edilerek kılınan namaz akşam namazı olur. İkindi ya da yatsı diye ayrı bir vakti olan, ayrı bir namaz yoktur.

  Güneşin sabah imsak (fecr) vaktinde doğmasıyla başlayan ve öğlene kadar devam eden zamana (Sabah – Fecr), güneşin gökyüzünde tam ortadayken başlayan ve akşama kadar devam eden zamana (Öğlen – Vusta) ve güneşin batmasıyla başlayan, ertesi sabah güneşin tekrar doğmasına kadar devam eden zamana (Akşam – İşa) tanımlaması yaparak; namaz vakitlerini kolaylık için tamamen güneşe duyarlı halde kodlayan, inananları karmaşık hesaplara, takvimlere, saate ve zamana bağlı olmaktan kurtararak, bütün enerjilerin kaynağı olarak yarattığı güneşe uyumlu bir şekilde zamana serbestçe hakim hale getiren, namaz vakitlerini akla ve hayatın olağan akışına uygun ve net bir şekilde tasarlayan ve yaratan Allah’ın şanı yücedir.

  Sevap amaçlı her zaman kılınabilecek olan nafile (serbest) namazları katagorize etmek suretiyle, vacip, sünnet, teravih, bayram, kuşluk, istihare, teheccüd namazı gibi isimlerle farklı bir namaz çeşidi olarak kılınmasını öngörmek, namaz kıldırma memurluğu (imamlık) diye bir meslek icad etmek, kadınların namazda önderlik etmesini yasaklamak, otururken Et-tahiyatu duasını okumak ve bu duada Peygambere ikinci şahıs olarak seslenmek, eller ve parmakların yeri konusundaki detaylarla meşgul olmak, namazdan önce ağzı misvaklamanın, sarık veya terlik giyilmesinin daha sevap olacağına inanmak gibi nice kurallar ve inançlar, hadis, sünnet ve mezhepler yoluyla Muhammed Peygamberden daha sonra Kuran’ı ve aklı devre dışı bırakarak bilinçsizce dine eklenen bidatlerdir.

  ORUÇ – HAC – ZEKAT

  21 Haziranda “Yaz Gündönümü” ile başlayan Ramazan Orucu 21 Temmuza kadar 30 gün sürer (2:183-187). Yine 21 Haziranda “Yaz Gündönümü” ile başlayan ve 21 Haziran ile 21 Eylülde “Güz Gündönümü”nün başlamasıyla biten ve en az 2 gün olması gereken, Mekke Vadisindeki Kabenin ziyareti ise 3 ay devam eder. (2:196-203)

  Maddi manevi olarak gönülden yardım etmek anlamına gelen zekat; hediye, bağış, vergi olarak verilir. (9:60)

  28:88 Her şey fani olacak, ancak Celâl ve İkram sahibi Rabbinin zatı Bâki kalacaktır.

  51:56 Cinleri ve insanları ancak beni bilmeleri ve bana ulaşmaları için yarattım.

  Bilinmeyi dileyerek evreni, melek, cin ve insanı yaratan Allah’a ulaşarak, Allah’ta baki kalmaya andolsun…

  • 121314 dedi ki:

   Elinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş.Allah sizi ilmiyle donatmış ve gözlerinize gerçekleri görmeyi nasip etmiş.Allah herkese Çin’dede olsa bu ilmi almayı nasip etsin.Bunları anlamak için insanların kalp gözünü açıp,okuyarak ilmini arttırması gerekiyor.Bu noktada olmayan anlayamaz bunu.Temiz bir kalple,Allah’ın verdiği akılla düşünenler Kuran ve İslamiyetin özlerinde olduğunu anlayacaklardır.Asıl olan,insanın içindeki maneviyatı ortaya çıkarmaktır çünkü İnsan unutkandır,açgözlüdür,hırslıdır vs. temiz olan insan ruhunu her zaman yoldan çıkarmaya çalışan bir kafestir beden.İnsanın bütün çabası bu bedeni terbiye etmektir.Hayatta verdiğimiz sınav bedenin arzularını köreltmekten ibarettir.İnsan çizilen yoldan saptıkça Kuran bize unuttuğumuz şeyleri hatırlatıcıdır.İçimizdeki güzel olan,iyi olan şeyleri tekrar hatırlatmak içindir.
   İnsanlar kelimeler üzerinde takılıp kalıyor.İslam ve müslüman kelimelerinin anlamlarını düşünerek değerlendirmiyorlar.Benim Kuran’dan anladığım İslam:Ölümü tadan her kulun Allah’a hesap vereceğine inanarak yaşamasıdır.Herkes inanır buna tabiki,bundan kastım inanıp,inandığınıda pratiğe çevirmektir.Attığı her adımın hesabını verecekmiş gibi yaşayıp güzel şeyler yapmaktır.Müslüman:Buna inanan temiz,dürüst,ahlaklı insandır.Allah’a ve ahiret gününe inanarak salih ameller işleyen her insan İSLAM’DIR.Bu inançla yaşayıp Allah rızası için güzel şeyler yapan her kul MÜSLÜMANDIR.Gerisi teferruattır bence.
   Namaz,oruç,zekat bunlar İslamın bir parçasıdır. Ancak bunlar başlı başına İslam dini değildir.Namaz,oruç zekat bedenin ve bedenden zarar gören ruhun terbiyesidir.İnsan bedeninin arzularına,heveslerine,zayıflıklarına bir gemdir.Hakkıyla kılınan bir namaz,amacına uygun tutulan bir oruç ve mal mülk hırsını aşan bir kul Allah’ın kuludur.
   Yapılan her hata Allah tarafından affedilir.Allah bir anne şevkati ve sevgisiyle doludur.Bir anne ne yaparsa yapsın çocuğuna kıyamaz ve affeder.Fakat bir suçuda varsa bunu adalete teslim etmek zorundadır.Allah’ta kullarını affedicidir,kendisiyle ilgili olan her şeyi affeder bunu Allah bilir.Fakat yapılan zerre kadar her kötü şeyde Allah katında adaletle değerlendirilir.
   Dünyadaki herkes dindardır,Ebu cehiller,Ebu Lehepler,ateistler ve niceleri,hepsi kendince dindardır.Ama kime kulluk ettikleri yaptıklarıyla ölçülüdür.Allah’a inanıp önüne bir başkasını koyarsan kulluğun öndekine yapılmıştır.Kelime-i Şahadette dediği gibi.Peygamberde Allah’ın bir kuludur,aynı diğer insanlar gibi.Fakat Allah’ın elçileridirler.Seçilmiş güzel kullarıdır.Peygamberi getirip Allah inancının önüne koyarsan bu bir şirk olur.Bu şirki yapanda insanlardır.İslam olmak için peygamber olmazsa olmaz değildir.Yol göstericidir ve yolundan giden takipçileride onu örnek alabilirler.Ancak peygamberlerle bu dini parçalayamazsınız.İslam dini Allah’ın her kuluna aittir.Bu din kimsenin tekelinde değildir.Allah katında tek din İslamdır ve dinin tek sahibide Allah’tır.Din simsarlığı yapıp dinin sahibi olanda çoktur ve kullarıda çıktur.Bunlardan medet umanda çoktur.Kulluk yalnız Allah’adır ve tek kurtarıcıda Allah’tır.
   İnsan doğuştan aldığı bazı şeyleri üzerinden atamıyor.Çocukluktan anne babadan ne görse ölene kadar bu kültürle yaşayıp gidiyor.Toplum bir sapkınlık içinde olsa bile bu artık normal geliyor.Gözler kör oluyor.Bugün doğru olduğunu düşünerek yaptığımız o kadar çok yanlışlar varki…Bunların yanlışlığını dile getirmek mümkün değil.Bu yanlışlar o kadar içimize işlemişki,yanlış olduğunu anlasan bile yapmak zorundasın.Toplum anlayanı kabul edecek durumda değil çünkü.Sapmış bir haldeyiz.
   İslamiyet,müslümanlık,Kuran,Hz.Muhammed nedense hiç biri anlaşılamamış.Her şey ezberden,parça parça alınarak yapılmış ve bunlar din olmuş,kutsal şeyler olmuş.Her şey kutsal olmalı ya…Oysa İslam dininin hayatın tamamında olduğu,güzel olan her şey olduğu ve her müslümanında güzel bir dünya için yaşaması gerektiği anlaşılamamıştır.İslamiyetin asıl getirmek istediği bir MEDENİYETTİR.İslam dinini anlayan her müslümanda MEDENİ bir insandır.
   Allah sonsuz evren içerisinde var olan herşeydir.Hayaller,düşler,sevgi,akıl,taş toprak,insan,hava ve ENERJİ her şey Allah’ın bir parçasıdır.Başlı başına hiç bir şey Allah değildir.Ancak Allah her şeydir ve bir bütündür.Hiç bir varlık Allah’ı göremez,bir şekle sokamaz.Bir insan gözü sonsuzluğu ne kadar görebilirse Allah’ıda o kadar görebilir.
   Şükürler olsun Allah’a bize verdiği bu can için,bu beden için,bu akıl için,yaşamam için gerekli bütün nimetler için,çocuklarım,eşim için.Şu an varsam ve nefes alabiliyorsam dilediğim gibi,özgürce yaşayabiliyorsam bundan daha büyük bir lütuf olabilirmi.ALLAH’IMA HAMD olsun.
   Bütün bu yazdıklarıma bakınca FATİHA ve İHLAS sürelerinin ne güzel olduğunu daha iyi anlayabiliyorum.

  • ZULKARNEYN dedi ki:

   Elinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş.Allah sizi ilmiyle donatmış ve gözlerinize gerçekleri görmeyi nasip etmiş.Allah herkese Çin’dede olsa bu ilmi almayı nasip etsin.Bunları anlamak için insanların kalp gözünü açıp,okuyarak ilmini arttırması gerekiyor.Bu noktada olmayan anlayamaz bunu.Temiz bir kalple,Allah’ın verdiği akılla düşünenler Kuran ve İslamiyetin özlerinde olduğunu anlayacaklardır.Asıl olan,insanın içindeki maneviyatı ortaya çıkarmaktır çünkü İnsan unutkandır,açgözlüdür,hırslıdır vs. temiz olan insan ruhunu her zaman yoldan çıkarmaya çalışan bir kafestir beden.İnsanın bütün çabası bu bedeni terbiye etmektir.Hayatta verdiğimiz sınav bedenin arzularını köreltmekten ibarettir.İnsan çizilen yoldan saptıkça Kuran bize unuttuğumuz şeyleri hatırlatıcıdır.İçimizdeki güzel olan,iyi olan şeyleri tekrar hatırlatmak içindir.
   İnsanlar kelimeler üzerinde takılıp kalıyor.İslam ve müslüman kelimelerinin anlamlarını düşünerek değerlendirmiyorlar.Benim Kuran’dan anladığım İslam:Ölümü tadan her kulun Allah’a hesap vereceğine inanarak yaşamasıdır.Herkes inanır buna tabiki,bundan kastım inanıp,inandığınıda pratiğe çevirmektir.Attığı her adımın hesabını verecekmiş gibi yaşayıp güzel şeyler yapmaktır.Müslüman:Buna inanan temiz,dürüst,ahlaklı insandır.Allah’a ve ahiret gününe inanarak salih ameller işleyen her insan İSLAM’DIR.Bu inançla yaşayıp Allah rızası için güzel şeyler yapan her kul MÜSLÜMANDIR.Gerisi teferruattır bence.
   Namaz,oruç,zekat bunlar İslamın bir parçasıdır. Ancak bunlar başlı başına İslam dini değildir.Namaz,oruç zekat bedenin ve bedenden zarar gören ruhun terbiyesidir.İnsan bedeninin arzularına,heveslerine,zayıflıklarına bir gemdir.Hakkıyla kılınan bir namaz,amacına uygun tutulan bir oruç ve mal mülk hırsını aşan bir kul Allah’ın kuludur.
   Yapılan her hata Allah tarafından affedilir.Allah bir anne şevkati ve sevgisiyle doludur.Bir anne ne yaparsa yapsın çocuğuna kıyamaz ve affeder.Fakat bir suçuda varsa bunu adalete teslim etmek zorundadır.Allah’ta kullarını affedicidir,kendisiyle ilgili olan her şeyi affeder bunu Allah bilir.Fakat yapılan zerre kadar her kötü şeyde Allah katında adaletle değerlendirilir.
   Dünyadaki herkes dindardır,Ebu cehiller,Ebu Lehepler,ateistler ve niceleri,hepsi kendince dindardır.Ama kime kulluk ettikleri yaptıklarıyla ölçülüdür.Allah’a inanıp önüne bir başkasını koyarsan kulluğun öndekine yapılmıştır.Kelime-i Şahadette dediği gibi.Peygamberde Allah’ın bir kuludur,aynı diğer insanlar gibi.Fakat Allah’ın elçileridirler.Seçilmiş güzel kullarıdır.Peygamberi getirip Allah inancının önüne koyarsan bu bir şirk olur.Bu şirki yapanda insanlardır.İslam olmak için peygamber olmazsa olmaz değildir.Yol göstericidir ve yolundan giden takipçileride onu örnek alabilirler.Ancak peygamberlerle bu dini parçalayamazsınız.İslam dini Allah’ın her kuluna aittir.Bu din kimsenin tekelinde değildir.Allah katında tek din İslamdır ve dinin tek sahibide Allah’tır.Din simsarlığı yapıp dinin sahibi olanda çoktur ve kullarıda çıktur.Bunlardan medet umanda çoktur.Kulluk yalnız Allah’adır ve tek kurtarıcıda Allah’tır.
   İnsan doğuştan aldığı bazı şeyleri üzerinden atamıyor.Çocukluktan anne babadan ne görse ölene kadar bu kültürle yaşayıp gidiyor.Toplum bir sapkınlık içinde olsa bile bu artık normal geliyor.Gözler kör oluyor.Bugün doğru olduğunu düşünerek yaptığımız o kadar çok yanlışlar varki…Bunların yanlışlığını dile getirmek mümkün değil.Bu yanlışlar o kadar içimize işlemişki,yanlış olduğunu anlasan bile yapmak zorundasın.Toplum anlayanı kabul edecek durumda değil çünkü.Sapmış bir haldeyiz.
   İslamiyet,müslümanlık,Kuran,Hz.Muhammed nedense hiç biri anlaşılamamış.Her şey ezberden,parça parça alınarak yapılmış ve bunlar din olmuş,kutsal şeyler olmuş.Her şey kutsal olmalı ya…Oysa İslam dininin hayatın tamamında olduğu,güzel olan her şey olduğu ve her müslümanında güzel bir dünya için yaşaması gerektiği anlaşılamamıştır.İslamiyetin asıl getirmek istediği bir MEDENİYETTİR.İslam dinini anlayan her müslümanda MEDENİ bir insandır.
   Allah sonsuz evren içerisinde var olan herşeydir.Hayaller,düşler,sevgi,akıl,taş toprak,insan,hava ve ENERJİ her şey Allah’ın bir parçasıdır.Başlı başına hiç bir şey Allah değildir.Ancak Allah her şeydir ve bir bütündür.Hiç bir varlık Allah’ı göremez,bir şekle sokamaz.Bir insan gözü sonsuzluğu ne kadar görebilirse Allah’ıda o kadar görebilir.
   Şükürler olsun Allah’a bize verdiği bu can için,bu beden için,bu akıl için,yaşamam için gerekli bütün nimetler için,çocuklarım,eşim için.Şu an varsam ve nefes alabiliyorsam dilediğim gibi,özgürce yaşayabiliyorsam bundan daha büyük bir lütuf olabilirmi.ALLAH’IMA HAMD olsun.
   Bütün bu yazdıklarıma bakınca FATİHA ve İHLAS sürelerinin ne güzel olduğunu daha iyi anlayabiliyorum.

   • bir kul dedi ki:

    ZULKARNEYN

    Allah sonsuz evren içerisinde var olan herşeydir.Hayaller,düşler,sevgi,akıl,taş toprak,insan,hava ve ENERJİ her şey Allah’ın bir parçasıdır.Başlı başına hiç bir şey Allah değildir.Ancak Allah her şeydir ve bir bütündür.Hiç bir varlık Allah’ı göremez,bir şekle sokamaz.Bir insan gözü sonsuzluğu ne kadar görebilirse Allah’ıda o kadar görebilir.DEMİŞSİN

    KENDİNE BAK ALGINI TEKRARDAN KONTROL ET HİÇ BİR ŞEYE BENZEMEZ NEKİ AKLINA BİRŞEY GELDİ O ŞEY ALLAH DEGİLDİR YANİ ALLAH MADDE DEGİLDİR MALEKÜLLERDEN OLUŞMAZ HÜÇREDEGİLDİR HÜÇRELERDEN OLUŞMAZ BUNLAR ACİZLİK OLAN YAPI TAŞLARIDIR RUHUMDAN ÜFLEDİM DİYOR SEN RUHUNU GÖREMİYORSUN KALKMIŞ 4 SATIRLA HEM BENZER HEMDE BENZEMEZ DAGINIKTIR BİRLEŞTİREMEDİGİMİZ İÇİN GÖREMEYİZ DİYORSUN NEDİYORSUN

    HİCR 28 Hani Rabbin meleklere demişti ki: “Ben kupkuru bir çamurdan, şekillenmiş kara balçıktan bir insan yaratacağım.”
    HİCR 29 “Ona şekil verdiğim ve ona ruhumdan üflediğim zaman, siz hemen onun için secdeye kapanın!”
    HİCR 30 Meleklerin hepsi de hemen secde ettiler.

    CEK ET YADA RESETLE OLMUYORSA FORMAT AT Q FORMAT OLSUN 4 satır için yani allah ile düşüncen yanlış yanlış

    ŞURA 11 O, göklerin ve yerin yoktan yaratıcısıdır. Size kendi türünüzden eşler, hayvanlara da kendi türlerinden eşler yaratmıştır. Bu suretle çoğalmanızı sağlamıştır. O’nun benzeri hiçbir varlık yoktur. O her şeyi işitendir; her şeyi görendir.

    İHLAS (1-4) De ki: O, Allah birdir. Allah sameddir. O, doğurmamış ve doğmamıştır. Onun hiçbir dengi yoktur.

    NAHL 17 Yaratan, yaratmayana hiç benzer mi? Düşünüp anlamaz mısınız?

    SAYGILARIMLA

 11. Ayse dedi ki:

  Müslümanlar NAMAZI bir tek kendilerinin kıldığını iddia etmez. Hz. Adem den beri namazında kurban kesmeninde Oruç tutmanında var olduğunu, onlarındı ibadet ettiğini hatta Kabe’nin de kutsal olduğunu Hz Adem in inşa ettiğini bilirler. Eğer cahilliği bırakırda peygamberler tarihini Hz.ademden başlayarak okursanız öğrenirsiniz işin aslını… Hz Adem’den sonra insanlar defalarca doğru yoldan sapmış ve inkara düşmüşler, namaz konusunda ve birçok konuda üşengeçliğe düşmüş ve işin usulünü bozmuşlar. Yüzlerce Peygamber’e rağmen tıpkı sizinde bile bile inanmadığınız gibi. Kuran Allah’ın Kitabı’dır. Her şey bir yana iyi senaryo yazmak Hollywood’un işi film çekmekte öyle. Ama böyle bir senaryoyu Hollywood’da yazamadı buyrun siz deneyin bakalım.

 12. MaMaLi dedi ki:

  Sayın Ayşe!Hollywod,olmayacak,bir şeyin üstüne filim yapmaz,getirisi,zayıf olan,projeye asla yatırım yapmaz!)kabeyi adem yaptı diyorsunuz)size göre adem ilk insan)peki bu insan,yalnız başına,kabeyi nasıl yaptı?)gördünüzmü bilmiyorum?)kabe’nin taşları,kesilerek üst,üste,konulması tek,bir insanın yapacağı iş değil)sanırım sizler melek’lerin yardım ettiğini sanıyorsunuz)insanları cahillikle suçluyorsunuz,kendi kara cehaletinizi,iyot gibi ortaya çıkarıyorsunuz)gelelim adem’in namaz kıldığına,oruç,tuttuğuna)peki,sizin islam peygamberi neden,namazı,40 yaşından sonra kıldı?)hani peygamber ya)neden ilk orucunu 53 yaşında tuttu?)vardı ya bunlar))ne tuhaf,sizin peygamberiniz,birde oruçlarını,8 ay tutmuş))neden? bu oruçlar hep kış ayları tutulmuş)aralık,ocak,şubat,aralık,ocak,şubat,aralık ocak!3 şubat nasip olmamış))doğru peygamberler tarihinde ilk peygamberin adem olduğu yazar)iyi ama bilim adem’den çok,çok,asırlar,önce yaşayan insanlar olduğunu,belgeledi)sizin peygamberler tarihi kitabınız boşa,çıkdı atıl oldu))Sayın Ayşe hanım!tek kitap okuyan,kara cahildir,mukayeseli,okursanız bu cehaletinizi,umarım aşarsınız)saygılarımla.

 13. ali doğanay dedi ki:

  Yazılara bakıyorum da insanoğlunun aklının ne kadar karıştığını gördüm. … Bazıları kaç yaşından sonra inkarcı olmuş Allah yardımcısı olsun,,inşallah kendini toparlar ve başkalarıda inkarcı olmaz inşallah. günlerdir bu ve buna benzer konularla ilgili yazılar okuyorum.. bu ve buna benzer forumlara bakıyorum ve şunu gördüm gerçekten inkar edenler Allah a çook haksızlık etmişler ve ediyorlar.. dünya da bir sürü din var semavi ya da insan felsefesi sonucu çıkan bi düşünce akımı olup sonra din olmuş,,hepsi bir sürü tanrı ve tanrıcıklar ortaya atmış,binlerce tanrııı, çok nankörce bi davranış,,.. her biri birbirinden beter.. ama dikkat ettim hepsinin hikayeleri birbirine temelde benziyor ve bu şunu gösteriyor aslında Tek Allah ve tek din İslam var.. diğerleri zamanla bozulmuş Allah kelamları ve dinidir. Son din İslam aslında taa insanlığın başından beri olan dindir.. zaten şunu da unutmayalım,, şeytan kıyamete kadar boş durmuyor, amacı kandırmak… Allah imansız olarak canımızı almasın , bi kere yaşamın yapısına aykırı amaçsız yaşam olurmu ya,, bişey bile icat ederen bi amaçla yapılıyor,, biz insanlar canlılar, alem, niye ortaya çıktı, nasıl mükemmel canlılar ortaya çıktı, insanlar başta olmak üzere hepsi çok değişik özelliklere sahip ,,ne yani birden ölünce toprak olunca herşey sonamı ercek bu kadar basit olabilirmi ya bu evrenin ortaya çıkışının amacı . bu kadar basitmi ..iyi düşünelim bu kadar basitmi,, buraya bişeyler yazarken başkalarının da akıllarını karıştırmayalım, madem Allah yok diyorsun (tövbe haşa) o halde niye bu kadar uğraşıyorsunuz , nasıl olsa sizi bu konuda ödüllendircek kimse yok ,, yani inanmadığınız şeytan da yok,,Allah a inanmayan şeytanın varlığınada inanmaz o zaman bu inkar için uğraşmak niye … bu bile şeytanın ne kadar insan aklını karıştırdığının delilidir…

 14. Toprak dedi ki:

  Rahman ve rahim olan Allaha hamd olsun. Sonsuz inananlardanim.

 15. Yusuf dedi ki:

  Bütün tarihi kaynaklar muhammed a.s nin okuma yazma bilmediğini bildirir… binlerce yıl kitleleri sürüklemiş..onlarca medeniyet onun getirdigi dinin üzerine temellendirilmis ….aiz mektep gormus. Ataları maymun olanlar sizin bu dünyayla ilgili bir görüşünüz varmı acaba da engls v marks gibi milyonların katilleri yetiştiren bir ideolojinin penceresinden islam’ı. Eleştirme hakkını kendinizde gormek en basit tabirle allahını kabetmis peygamber arıyor sendromundur…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s