TESETTÜRDE UCUBELİĞİN SEBEBİ

tesKUR’AN’A GÖRE TESETTÜR

Facebookta dolaşan bir resim var. Bu resmi görenler kadına Yuhh çekmekte. Kimisi inanamayıp photoshop olduğunu ileri sürmekte ama benzerlerine reelde kendimiz de şahit olmaktayız. Peki kabahat bu ve bunun gibi altı kaval üstü şişhane giyinen kadınlarda mı? Yoksa kadınlara yapılan yanlış telkinlerde, millete dayatılan yanlış bilgilerde mi? Saçı açık kadınları günahkar görürsen, hatta aşağılaşıp namussuz-orospu diye nitelersen, saçının bir telini gösterenin cehennemde 70 yıl yanacağını söylersen, kadınlara-kızlara sürekli türban telkininde bulunursan; olacağı budur, kimisi de çıkar, başını kapar kıçını açar..

Peki Kur’an neyi yasaklıyor?

Kur’an’da tesettürle ilgili 2 önemli ayet var. Nur 31 ve Ahzap 59.
Bunları Diyanet mealinden görelim:

Nur 31. Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet (yer)lerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar. Zinetlerini, kocalarından, yahut babalarından, yahut kocalarının babalarından, yahut oğullarından, yahut üvey oğullarından, yahut erkek kardeşlerinden, yahut erkek kardeşlerinin oğullarından, yahut kız kardeşlerinin oğullarından, yahut müslüman kadınlardan, yahut sahip oldukları kölelerden, yahut erkekliği kalmamış hizmetçilerden, yahut da henüz kadınların mahrem yerlerine vakıf olmayan erkek çocuklardan başkalarına göstermesinler. Gizledikleri zinetler bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey mü’minler, hep birlikte tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz!

Ahzap 59. Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü’minlerin kadınlarına söyle, bedenlerini örtecek elbiselerini giysinler. Bu, onların tanınıp incitilmemelerine de daha uygundur. Şüphesiz Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

Asıl konumuz Nur 31’le ilgili. Çünkü Ahzap 59’da sadece kadınların dışarıya çıktıklarında dış giysilerini giymeleri söyleniyor. Böylece tanınır, taciz edilmezler diyor. Ayetin amacı belli, cariyelerle hür kadınları ayırmak.

Nur 31’iin çevirisine baktığımızda tesettür olarak başörtüsü var ve bir de ziynetler var. Ziynetler konusunda 2 farklı görüş var. Biri cinsel uzuvlar, diğeri ise küpe, kolye, zincir, bilezik, halhal vs. takılar. Ziynetler cinsel uzuv olsa, görünen kısımlar müstesna ne demek? Cinsel uzuvların mecburen görünen kısımları mı var?
Ayrıca bir kadın babasına, kayınpederine, oğullarına, yahut erkek kölesine-hizmetkarına cinsel uzvunu nasıl gösterir? Bu mümkün olmadığına göre ziynetten kasıt takılardır. O halde Diyanet’e ve o yönde meallendiren din adamlarına göre kadının kapanması gereken yer saçıdır.  Çünkü meallerden kadınların ırzlarını korumaları için başlarını örtmelerinin istendiği anlamı çıkarılmaktadır. Ve topluma da böyle anlatılmaktadır.   Ayette cinsel yerlerin örtülmesiyle ilgili hiçbir ifadeye yer verilmemektedir. Bu durumda bunların gösterilmesi serbest ama saçların gösterilmesi yasak-günah mı anlayacağız?

Diyanet ve benzer çizgidekilerin mealleri gibi örtünme saça-başa indirgenince bu anlaşılıyor. Ayette bir eksiklik ortaya çıksa da bu onlar için sorun teşkil etmiyor.
Çünkü sığınacakları yer var. “kur’an’da belirtilmemiş ama hadislerde var” diyerek karşınıza uydurma hadisleri çıkarırlar. Bu hadislerle kadınları gözlerine varana kadar kapatırlar.
Sanki Allah bunca ayetin arasında bir cümle ile bunu emretmekten acizmiş gibi.

Ya da diyeceklerdir ki “Oralardan bahsetmeye gerek duymamış, çünkü zaten onlar örtülüyor”. Bu da geçersiz, hala Afrika’da önünü bile kapatmayan insanlar var. Ya da önüne bir bez sarmış ama memeleri de, bacakları da tamamen açık yaşıyorlar. Bu insanlara Diyanetin mealini okusalar, başlarına bir bez parçası kapatıp yine çıplak dolanırlar. Resimdeki kadın da benzer mantıkta olmalı. Ya da sadece başörtüsü baskısı olduğundan diğer taraflarını önemsememiş görünüyor.

Diyanet zihniyetiyle düşünürsek; Allah ne hikmetse bir kitabında namusluya başını örttürüyor, diğer kitabında fahişeye..
Tevrat’tan:

Yaratılış/38/14. Tamar üzerindeki dul giysilerini çıkardı. Peçesini örttü, sarınıp Timna yolu üzerindeki Enayim Kapısı`nda oturdu. Çünkü Şela büyüdüğü halde onunla evlenmesine izin verilmediğini görmüştü.

15. Yahuda onu görünce fahişe sandı. Çünkü yüzü örtülüydü.

http://www.kutsalkitap.com/kkitap/?

Bu bölümde Tamar’la Yahuda’nın öyküsünü okuyabilirsiniz.

Öyküde Yahuda’nın oğlu ölüyor. Geleneğe göre gelinini ikinci oğluna veriyor. O da ölünce adam üçüncü oğluna almıyor gelinini. Buna kızan gelin dulluk elbisesini çıkarıyor. Yüzüne peçe takıp kendisini fahişe imiş görüntüsü veriyor. Kaynatası Yahuda tanıyamadığı ve fahişe sandığı gelini ile yatmak istiyor.Tamar yatma karşılığında kadın adamın mührünü, kuşağını ve değneğini istiyor. Kadın gebe kalıyor ve yatma karşılığı aldığı Yahuda’nın özel eşyalarıyla, çocuğun kaynatasından olduğunu kanıtlıyor.

Cariyeler – Hür kadınlar

Gerek İslam öncesi Araplarda gerekse İslami dönemde cariyelerin başlarını örtmeleri, cilbab giymeleri yasaktı. Çünkü hür kadınların cariyelerle karıştırılmaması ve cariyeler gibi taciz edilmemeleri istenirdi. Bunun işareti de baştaki örtüydü. Ahzap 59 ayeti bunun kanıtı olarak gösterilir. Ömer’in başını örten bir cariyeye vurup “Defâri… O baş örtüsünü çıkar. Yoksa hür kadınlara mı benzemek istiyorsun?” deyip cariyeyi başını örtmekten men etmesi de bir başka kanıt olarak gösterilir. Araplarda da, Osmanlılarda da cariyeler başlarını örtemezdi.

Peki madem ki başörtüsü cariyelerle hür kadınları birbirinden ayırdetmek için ise; artık kölelik-cariyelik ortadan kalktığına göre, toplumun tüm kadınları hür vatandaş sayıldığına göre bu başörtüsü hala neden Kur’an emriymiş gibi ısrarla dayatılmaya çalışılıyor?!

İlk Şeyhülislam Molla Fenari’nin tesettür meali

yıl 1425. Yaklaşık 600 yıl önce Osmanlı’nın ilk şeyhülislam’ı Molla Fenari  ilk Türkçe meali yapan olarak bilinir. O dönemlerde başörtüsü-türban sorunu yoktur ve bakın onun mealinde Nur suresindeki ayetler nasıl çevrilmiştir:

Nur 30. “Eyit mu’minlere: Örtsünler gözlerinin bir nicesin, dakı saklasunlar ferçlerini; ol arurakdur anlara.”

Yani; “Söyle (erkek) inananlara: Gözlerini sakınsınlar (haramdan) ve cinsel organlarını saklasınlar; bu onlar için daha temiz davranıştır.”

Nur 31. “Dakı eyit mu’mine avratlara: Örtsünler gözlerinin bir nicesin, dakı saklasınlar ferçlerini. Dakı göstermesinler bezeklerini. Dakı bıraksunlar derinceklerini göncükleri üzre.”

Yani; “Ve söyle inanan kadınlara: Gözlerini sakınsınlar haramdan ve saklasınlar cinsel organlarını. Ve göstermesinler ziynetlerini. Ve yakaları üzerine bıraksınlar örtülerini.”

(Muhammed bin Hamza, “Kur’an Tercümesi, Birinci Cilt, sa. 283-284)

Görüldüğü gibi Molla Fenari ayetteki furuj’u ferc sözcüğünün çoğulu olarak almış. Ferc sözcüğü  cinsel organ anlamında kullanılırmış. Ayette başı örtmek geçmiyor. Örtü ile örtülmesi istenen saçları değil, göğüsleri-memeleri. Molla Fenari mealinde açık açık cinsel organlar diye yazabilmiş. Ama günümüz mealcileri onun kadar yürekli değil.

About pante

Araştırmacı sosyal medya editörü...
Bu yazı Din içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

17 Responses to TESETTÜRDE UCUBELİĞİN SEBEBİ

 1. exhorder dedi ki:

  Bu tarz şeyler 2011 yılında da çok yapılmıştı. Bunların tamamı fake. Türbanlı porno denen filmlerde oynayanlarda aslında Türbanlı olmayan ama film çekimleri için Türban takan tipler.
  Dikkat edersen soldaki kızın giyiminde bir anormallik yok. Haliyle arkadaşı olan sağdakinde de olmaması gerekir. Sağdaki kızın açık bölümü pembe bir tül gibi bir şeyden sonra başlıyor. Bu da sırt bölümünden inmekte, yani bariz Cut/Paste yapılmış. Sen sırtta biten bir kazak düşünebiliyor musun? Ben açıkçası Türkiye’de bu şekilde bir Türbanlıya hiç rastlamadım. Nerede rastladıysan söyle gidip inceleyelim. 🙂

 2. exhorder dedi ki:

  Bir benzeride şurada var,

  http://www.kotusozluk.com/gorseller/21357/1

  burada da açık bir bayanın kafası kesilip yerine türbanlı bir kafa konmuş muhtemelen. Yani senin burada verdiğinde sırt, kıç ve bacaklar fake, bu fotoğrafta ise kafa 🙂 internet yaygınlaştıkça bu tarz şeylerin çıkması kaçınılmazdı. Gerçek dahi olsa, binde bir rastlanan bir şey bunlar. Yine ezici çoğunluk kapalı bunlarda.

  • pante dedi ki:

   exhorder, özü bırakıp neyle uğraşıyorsun ya, yok fake’miş, yok photoshopmuş.
   Şimdi kalkıp sana bunu ispatlamaya mı uğraşacağız. Mesele o değil, sanki bahsettiğimiz
   türde olanlar yokmuş, bütün başını örtenler İslam’a uygun giyiniyorlarmış gibi yazmışsın.
   Büyükşehirlerden birindeysen ve şimdiye kadar benzer örnek görmemişsen, şanssızsın demekki.
   Bu resim photoshop değil. Jüpon giymediği için güneş ışığının azizliğine uğramış. Sorabileceğin
   bir kadın varsa, sor sana anlatır. Fotoğraf flashının azizliğine uğrayan bir yığın örnek de var.
   Ki o fotolarda iç çamaşırı olmadığı meydana çıkıyor.
   Sanki biz kafamızdan uyduruyoruz.
   Bu tür giyimler hakkında onlarca tv programı yapıldı, tartışmalar oldu. İslamcı yayınlarda eleştiriler
   yapıldı. Sen uyuyorsun herhalde.

   Hiç çeyrek tesettür diye birşey duydun mu?
   Duymadıysan yaz google’a yazılanları gör, resimlere bak. Gerçek olduğunu anlarsın.

   • exhorder dedi ki:

    Aman be yaw Pante, gerçek olsa ne değişecek. Bunlar toplam türbanlı nüfusunun kaçta kaçı yüzde birden az olduklarına eminim. Anlayacağın, laf olsun bardak dolsun tamamı. Ya da dikkat çekmek için böyle giyinmişte olabilirler.

   • MaMaLi dedi ki:

    Ben 30 yıl içinde suud ve diğer arap ülkelerinde gördüğüm,kadın ve içkiyi,ne avustralya,ne japonya ne singapur nede avrupa ve nede amerika ülkelerinde görmedim,,zorlandığım tek konu bu oldu bu sitede,bunun için uzatmayacağım.

   • T.E dedi ki:

    Allahı, Kur’anı, İslâmî Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’i yok sayın olsun bitsin. Kıvırmanıza lüzum yok

 3. exhorder dedi ki:

  Bir de Ankara’dayım, böyle bir şey görmedim. Makyajlı felan, ruj süren türbanlılar gördüm. Ama kimse kıçını millete sergilemez, Türbanlı olsun olmasın. ! 🙂

 4. Arma85 dedi ki:

  Biz burda ne anlatiyoruz adam ne diyor. Kadinin basini kapatmak diye bir sey yok diyoruz kuranda bu arkadas usteki yaziyi okumadan direk resme bakarak yorum yapiyor. iste bu tur insanlar at gozlugu ile bakarlar dunyaya ancak.Vede kendi arastirma nufusun yuzdelik oranlari ile konusuyor. Bu arkadasin evinden degil odasindan bile cikmayan biri oldugunu dusunuyorum.

 5. veysel dedi ki:

  “Mümin kadınlara da söyle gözlerini sakınsınlar; edep yerlerini ve çevresini örtsünler. Görünen kısım dışındaki süslerini açmasınlar. Başörtülerini yakaları üstüne kadar indirsinler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları, elleri altında bulunan esirler, ele bakar hale gelmiş ve erkekliği kalmamış kimselerle kadınların edep yerlerinin farkına varamamış çocuklar dışında hiç kimseye süslerini açmasınlar…” (Nûr, 24/31)

  • MaMaLi dedi ki:

   veysel!yalan,yazma,ayeti doğru yaz ve oku!HIMAR ÜR RES!ayetin neresinde yazıyor?yani başınızı örtün diye?

 6. Edip Yüksel dedi ki:

  Tebrik ederim Pante bu bilgilendirici makale için… Furuc, ferc’in çoğulu olup, cinsel organ anlamına gelir… Kelimenin etimolojik kökeni FeRC yarılma, yarık anlamındadır. Örneğin, “Gökler yarıldığı vakit… ” ayetinde kullanılan fiil aynı köktendir. Mümin kadınlara göğüslerin (başın değil) örtmelerini tavsiye eden ayet bunun sebebini açıkça ifade etmiştir: Fahişelerle karıştırılıp tacize uğramamaları icin… Bu ayet üzerinde biraz düşünülürse Muhammed peygmaber zamanıdaki Medine İslam (Barış) toplumunda bazı kadınların memeleri açık bir biçimde dolaştıkları anlaşılır. Bu konuyla ilgili bir kitap bile yazmak zorunda kaldım. TAKANLAR ve TAKILANLAR.

 7. Edip Yüksel dedi ki:

  Ayrıca Kuran örtünmeyen kadını ne dünyada cezalandırmaktan ne de ahirette cehenneme gideceğinden söz etmez. Dahası, örtünme konusunda erkeğin kadını zorlama görevi verilmez… Kuran’da en çok vurgulanan tevhid prensibini ihlal ederek şefaatçılar, mezhepler, din adamları ve şeyhler icad edenler; Allah’ın haram etmediği nice nimeti haram edenler ve daha nice haltı işleyenler her nedense Kuran’da bir kez bile geçmeyen kadının saçı konusunu dinlerinin en önemli maddesi haline dönüştürmüşlerdir… Kadını aşağılayan, kadına dayatan, kadını bir mal gibi kara bir torbaya koyup kimliğinden mahrum eden bu kafa aslında Muhammed’in baş düşmanı Mekkeli müşriklerin misoginist kafa yapısıdır… Kuran’ın vahyinden yüzyıllar sonra Kuran’ın mesajını gölgelemek ve tahrif etmek için uydurulan hadis, sünnet ve mezhep öğretileri yoluyla ebucehil (cehaletin babası) prototipi insan üstü bir yarı ilah olarak hortlatılıp Muhammed peygamber diye sunulmuş, Sünnilik ve Şiilik olmak üzere iki farklı din ve o dinlerin birçok mezhep ve tarikatı oluşturulmuştur.

 8. esen dedi ki:

  Siteniz çok güzel, günlerdir okuyorum, çok şey öğrendim; ne ararken sizi buldum hiç hatırlamıyorum; ama iyi ki buldum.

  Bir şey daha, yazıyı okumayıp direkt kızın malum yerine bakmak tam da exhorder zihniyetinde birinden beklenecek davranış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s