FAHRİALEM’İN FİZİĞİ ve RESİMLERİ

Muhammed hazretlerinin Danimarka’da yayımlanan çirkin karikatürleri büyük tepki toplamıştı. O karikatürlerde resmedilen görüntülerin gerçek olmadığını biliyoruz. Peki ama hiç resmi çizilmemiş miydi? Fiziği, görüntüsü nasıldı?

Halife Ali’nin resimleri var da neden peygamberin resmi yok?

O dönemlerde yaşayanların hiçbirinin resmi yok. Ali’nin resimleri tabi ki gerçek değil. Çizilmiş bir portresi yok ki ona benzetilerek yapılmış olsun. Resimlerin tümü temsili resimler. Tasvirlere göre çizildiği söylense de aslına benzer bir yanı olduğunu düşünmek yanlış olur. Tabi ki bu temsili resimlerde güzel bir görüntü verilecek, fiyakalı bir resim çizilecektir. Aşağıdaki resim de bunlardan biridir ve Muhammed ile Ali böyle bir imajla temsil edilmişlerdir.

hzmuhammedhzalib9sl

 

 

Rivayete göre; Muhammed yaşarken bir Müslüman tüccar, Hindistan’a yaptığı yolculuklar sırasında bir kabileye İslam’dan ve peygamberden bahseder. Kabile mensuplarının merakı ve isteği üzerine, döndükten sonra Muhammed’in resmini çizdirir. Kabileye götürüp gösterdikten sonra resim imha edilir. 

Bu rivayetin doğru olup olmadığını da bilmiyoruz. Muhammed’in yaşamadığı bile iddia edilirken, birbiriyle tezat fiziki özelliklerini anlatan hadisler ve bu özelliklerine göre düzenlenmiş resimler ne derece doğru olabilir?

Osmanlı minyatürlerinde Muhammed’in yer aldığı bir sürü resmin olduğunu biliyoruz. Bu resimlerde yüzüne yer verilenler olduğu gibi yüzü boş bırakılanlar da var. Âli’nin resimleri ise ortalıkta satılıyor. Muhammed’in yüz resimleri birbirini pek tutmazken, Ali’nin resimleri genelde aynı yüze sahip.

İstenseydi elbette yaşadığı dönemde peygamberlerinin de, halifelerinin de resimlerini çizebilirlerdi. Ama İslam’da canlı insan ve hayvan tasvirleri haramdı, yasaktı. Kur’an’a yazılmamış sözleri ve hayat hikayesi bile yaşadığı iddia edilen dönemden 200-300 yıl sonra yazıya döküldü. Daha önce çizilip saklanmış bir resmi yoksa, o kadar uzun zamandan sonra kim resmini yapabilir ve bu yaptığı resim ne kadar doğru olabilir. Aynı şekilde Ali’nin resimleri de..

Hadislerde ve kitaplarda Muhammed şöyle resmedilir:

“Allah Resulü sallallahu aleyhi ve sellem çok yakışıklı ve alımlı idi. Mübarek yüzü ayın on dördündeki dolunay gibi parlardı… Burnu gayet güzel idi… Gür sakallı, iri gözlü, düz yanaklı idi. Ağzı geniş, dişleri inci gibi parlaktı… Boynu sanki bir gümüş hüzmesi idi… İki omuzu arası geniş, omuz kemik başları kalın idi…”

“Resulullah Efendimizin boyu; ne çok uzun, ne de fazla kısa idi. Teni de ne duru beyaz, ne de koyu esmerdi. Saçları ise ne düz, ne de kıvırcık idi.”

“Peygamber Efendimiz (sav), ne aşırı derecede uzun, ne de kısa idi; O bulunduğu topluluğun orta boylusu idi. Saçları, ne kıvırcık ne de dümdüzdü; hafifçe dalgalı idi. Mübarek yüzlerinin rengi kırmızıya çalar şekilde beyaz; gözleri siyah; kirpikleri sık ve uzun; omuz başları iri yapılı idi.”

“Allah Resulünün alnı geniş olup hilal kaşlıydı, kaşları gürdü. Iki kaşı arası açık olup, halis bir gümüş gibiydi. Gözleri pek güzel, bebekleri simsiyahtı. Kirpikleri birbirine geçecek şekilde gürdü. Güldüğünde dişleri çakan şimşek gibi parıldardı. Iki dudağı da emsalsiz şekilde güzeldi. Sakalı gürdü. Boynu pek güzeldi, ne uzun ne kısaydı. Boynunun güneş ve rüzgar gören kısmı altın alaşımlı gümüş ibrik gibi gümüşün beyazlığı ve altının da kırmızılığını yansıtır şekilde parıldardı. Göğsü genişti, göğsünün düzlüğü aynayı, beyazlığı da ayı andırırdı. Omuzları genişti. Kol ve pazuları irice idi. Avuçları ipekten daha yumuşaktı.”

. Mübarek cismi güzel, hep azası mütenasip (uygun, aralarında muntazam bir nisbet bulunan), endamı gayet matbu, alnı ve göğsü ve iki omuzlarının arası ve avuçları geniş, boynu uzun ve mevzun (yakışıklı, her bir vasfı ölçülü) ve gümüş gibi saf, omuzları ve pazuları ve baldırları iri ve kalın, bilekleri uzun, parmakları uzunca, elleri ve parmakları kalınca idi. Mubarek cildi ise ipekten yumuşak idi.

Kemal-i itidal üzere büyük başlı, hilal kaşlı, çekme burunlu, oval yüzlü idi.

Kirpikleri uzun, gözleri kara ve güzel, büyücek ve iki kaşının arası açık, fakat kaşları birbirine yakın idi,

“Ben Resulullah Efendimizin kürek kemikleri arasında bulunan nübüvvet mührünü gördüm. O, güvercin yumurtası büyüklüğünde kırmızımtırak bir yumru idi (Et-Tirmizi İmam Ebu İ’sa Muhammed, Şemail-i Şerife, 1. cilt, Hilal Yayınları, Ankara,1976, s. 36) .”

Simak b. Harb (ra) aktarıyor:

“Cabir b. Semüre’den işittim. Ona, Hazreti Peygamber (sav)’in saçlarının ağarma durumu sorulmuştu. O da: Mübarek başlarını yağladıkları zaman saçlarının akı gözle farkedilmez; fakat başlarına yağ sürmedikleri anlarda beyazları görünürdü (İbn Adiyye el-Kamil; Huccetü’l İslam İmam Gazali, İhya’u Ulum’id-din, 3. cilt, Çeviri: Dr. Sıtkı Gülle, Huzur Yayınevi, İstanbul 1998, s. 679) ” dedi.

İbn Abbas rivayet ediyor:

Peygamber Efendimiz: “Gözlerinizi ismid ile sürmeleyiniz. Zira ismid ile sürmelemek göze cila verir ve kirpik bitirir.” buyurmuşlardır. İbn Abbas der ki: “Hatta Rasûlullah Efendimiz’in bir sürmedanı olup, her gece yatmadan önce bu sürmedandan üç kere sağ gözlerine, üç kere de sol gözlerine sürme çekerlerdi.”

Kaynakça:

Büyük Hadis Külliyatı, Cem’ul-fevaid min Cami’il-usul ve Mecma’iz-zevaid, İmam Muhammed Bin Muhammed bin Süleyman er-Rudani, 5. cilt, İz Yayıncılık, s. 31

Et-Tirmizi İmam Ebu İ’sa Muhammed, Şemail-i Şerife, 2. cilt, Hilal Yayınları, Ankara, 1976, s. 7-8) .”

http://www.zombietime.com/mohammed_image_archive/islamic_mo_face_hidden/

http://www.alevilerbirligi.com/showthread.php?t=11131

 

About pante

Araştırmacı sosyal medya editörü...
Bu yazı Din içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

79 Responses to FAHRİALEM’İN FİZİĞİ ve RESİMLERİ

 1. kilicaslan dedi ki:

  cok tarafli yazilar yaziyorsunuz, objektiv degilsiniz, Kuran 200-300 sene sonra yaziya döküldü, diye asilsiz bir iddia bulunmussunuz. Buna orjantalistler bile güler. Ayni sekilde Hadislerde hayatta oldugu dönemde dahi yaziya dökülmüstür, emevi döneminde bir takim uydurma hadisler yazilmis fakat bunlarin daha sonralari uydurma oldugu aciga cikmisitir.

  Kuranin günümüze kadar gelmesinde en önemli etken, ve diger kitaplardan ayiran en önemli özellik indikten sonra hemen yaziya dökülmesidir, buna paralel olarak hafizlar yoluyla ezberlenmesi ve muhafa edilmesidir. Iste bu sayede, Kuran korunabilmistir.

  Kuran dan önceki kitaplar(10 emir disinda) hemen yaziya dökülmediler, agizdan agiza dolastiktan sonra seneler sonra yaziya dökülmüstür. Örnegin Incil Hz Isa´dan en erken 70 sene sonra yaziya dökülmüstür.

  Yazilarini daha objektiv sekilde, yazmayi, ideolojik alginizdan etkilenmemenizden yazmanizi temenni ederim, carpitarak ideolojinizi yansittiginizi ele veriyorsunuz.

  selamlar..

  • YAVUZ dedi ki:

   Şimdi,deniliyorki,Kuran indikten hemen sonra yazıya geçirilmişti,öyle mi?Öyleyse Muhammed’in bir tek tel sakalını,elbisesini,ayak izini bile saklayan(?) bu sistem nasıl olmuş da bence sayısı yüzlerce olması gereken bu ilk belgeleri koruyamamıştır?

   • mehmet akdas dedi ki:

    “sayısı yüzlerce olması gereken bu ilk belgeleri koruyamamıştır?” hangi belgelerden bahsediyorsun. kuran katibi sahabeler vardı Allah resulu ayetleri bunlara yazdırıyordu. Kuran bir belge olarak hem yazılı hem ezberleme yöntemi ile korunarak gelmiştir. bugun bile kuranı ortadan kadırsanız hafızların ezberinde yine yazıya dökülür. zaten kuranı indirende “indiren biziz koruyacakta biziz” diyor. ve korumuşturda kayıp belge yok. diğer yandan suffa ashabı denen gurupda hem kuranın yazıya dökülmesi hem peygamberin s.a.v ağzından çıkanların yazıya dökülmesi işini yapıyorlardı. sözün özü islam ilk günden bu güne yazılı belgeli bir dindir. emevilerin ilk dönemlerinde hadis kaynaklarıyla oynanmak istenmiş ve başarısız olunmuştur. uydurma hadisler 1-kuranla çelişmesiyle 2-ravi zincirindeki kopukluklar ile sırıtmaktadır ve itibar edilmemektedir.

  • Gencer dedi ki:

   ”Kur’an’a yazılmamış sözleri ve hayat hikayesi bile yaşadığı iddia edilen dönemden 200-300 yıl sonra yazıya döküldü.”
   Bu yazıdan Kuranın yazılmasını çıkarıyorsan sen aynen olduğun gibi kal arkadaşım.
   Saygılar.

 2. GÖKHAN dedi ki:

  KAİNATIN EFENDİSİ SALLALAHU TEALA ALEYHİ VESSEM MUHAMMED MUSTAFA …

 3. GÖKHAN dedi ki:

  inkarcılar için ancak alçaltıcı küçük düşürücü ve ve aralıksız dehşetli bir azab vardır.

  • YAVUZ dedi ki:

   Sen gidip gördün,yaşadın sanırım..

   • yilmazcizrekoop@hotmail.com dedi ki:

    bir gün bir putperest eline aldığı bir kemik parçasını ufalayarak hz.ömer e sen şimdi bana biz bu hale geldikten sonra tekrar dirileceğimimi söylüyorsun kıldığın namaz ve tuttuğun oruç için boşa yoruluyorsun nasıl olsa toprak olup gideceksin der..hz.ömer:eğer senin dediğin doğruysa bizi tekrar diriltecek ve hesaba çekecek bir yaratıcı yoksa ben boşa yorulmuş olurum sadece ama eğer benim dediğim doğruysa sen nasıl hesabını vereceksin onu düşün!!!!!! görmeye ve yaşamaya gerek yok oksijenide göremiyorsun ama onsuz kaç saniye hayatta kalabilirsin??? ya da sevgi nefret kin kıskançlık mutluluk gibi şeyleri elle tutabilirmisin?? ya da bana bir beynin olduğunu nasıl ispatlayabilirsin???bunların cevabını bulduğunda emin ol o zaman ALLAH (C.C) VARLIĞINI KABUL ETMEK ZORUNDA KALACAKSIN

  • Gencer dedi ki:

   Enbiya 47:Kıyamet günü için adalet terazileri kuracağız. Öyle ki hiçbir kimseye zerre kadar zulmedilmeyecek. (Yapılan iş) bir hardal tanesi ağırlığınca da olsa, onu getirip ortaya koyacağız. Hesap görücü olarak biz yeteriz.
   Gökhan bu ayeti inkar etmen lazım.

   • ferit dedi ki:

    gafil ayeti nasıl yalnlarsın
    sen nerden biliyorsun yaln olduğunu bana belge ver bende susayım

  • tarık dedi ki:

   yalannnnnn

 4. karmakan dedi ki:

  komik lan bunlar.

 5. ikra(oku!) dedi ki:

  kuran ın ilk nüshası duruyor zaten .hz.Ebubekir döneminde biraraya getirilmiş imam mushaf hz.Osman döneminde de çoğaltılıp(lehçe farklılığı olmaması için) diğer islam merkezlerine gönderiliyor

  • pante dedi ki:

   Kur’an’ın ilk nüshası nerde duruyor?
   Osman’a ait bir Kur’an ortada yok. Bugünlerde bulundu da haberimiz mi olmadı?
   Yoksa siz hala Topkapı’daki Kur’an’ın Osman’a ait olduğunu sananlardan mısınız?!

  • blackacidevil dedi ki:

   Kuranın ilk nushası nasıl duruyor? daha yazıya dökülmeden bile karşı kabilenin saldırılarında öldürülen hafiz var. nasıl olurda kuran tam dersiniz? Mekkede Muhammedi sevmezler mesel. Hangi camiya gidersen git Muhammed ve diğer ünlü isimler yazmaz camilerde. Sadece Allahın ismini yazarlar. ama medineye gittiğinde olay farklı orda herkesin ismi var. Arap islamcılar bile bunun muallakında kıvranıp açıklama ararken senin milletinden olmayan senin coğrafyanda bile olmayan birini nasıl gözü kapalı savunursun ve tamamiyle teslim olursun anlamıyorum. Sanal ebedi mutluluk bu kadar cezbedicimi sahi ya?

 6. ekrem can dedi ki:

  Allah ıslah etsin. Sadece gördükleri ile yetinenler hep kaybederler.

  • YAVUZ dedi ki:

   Allah varolsaydı veya insanları ıslah etmek gibi bir yeteneği,bir misyonu olsaydı eminim işe dini bir geçim kapısı,bir iktidar aracı olarak görenlerden başlardı herhalde…

   • Reşid dedi ki:

    Biz ALLAH’a nasıl ulaşırız bunu ararken siz inanmakta takılmışsınız. Sizlere hidayet diliyorum.

    +21 yaşın altında biriyseniz dediklerim sizin için bir şey ifade etmez ama gerekli olgunluğa ermişseniz. Düşmanlık etmeden okumanızı tavsiye ederim. Soru sormak için değil, cevap bulmak için çabaladığınızda Hak din kalbinize konacaktır.

    Dua ile…

   • mehmet akdas dedi ki:

    diyelim ki yok sen varlığın başlangıcını nasıl anlatacaksın.? evrimlemi.. evrimin başlangıcını nasıl anlatacaksın.? evrim dediğin şeye inanmak Allaha inanmaktan daha zor. bana bilimsel olarak 2 tonluk derisi düz kertenkele derisi gibi olan kuyruklu tavuktaklitçisi denen dinozorun 2kg lık tavuğa nasıl dönüştüğü bilimsel olarak anlatırmısıın? sorguluyorum. national geographicin belgesellerinin 30 a yakın evrim dvd si var ve izledim hiçbir bilimsel açıklama yok sadece tavuğun atası bu inan. hangisine inanmak daha zor. beni Allah yarattı daha kolay ve ben öyle yapıyorum. ya da bana insan maymundan geldiyse insan derisi ile maymun derisi arasında benzerliği ve dönüşümün nasıl olduğunu açıklaya bilir misin? yada yaşamın denizde başladığını kabul edersek bir tane deniz canlısına 100 yılda karada yaşamayı öğretebildiniz mi? nasıl becermişler ölmeden karaya çıkmayı. bilim ve sorgulamadan bahseden sen kuranın anlattığı tarihi ve biyolojik olayları güzelce okuyup modern bilimle eşleştirip 1400 yıl önce arabistanın ortasında bir deve çobanı tarafından nasıl yazılabildiğini açıklayabilirmisin beyninde. okumadığın incelemediğin üzerinde düşünmediğin bir dini karalıyorsun. yine okumadığın bilmediğin açıklama getiremediğin evrim saçmalığına iman ediyorsun. Açık ayet var. “din sadece akıl sahiplerine inidirilmiştir.” düşünme yetisi olanlara.

   • Gencer dedi ki:

    Arkadaşlar Pante burada Allah yok demiyor.Kuranın ilahi bir güç tarafından yazılmadığını iddia ediyor (yada ben bu şekilde anlıyorum.) Bu ortamı yaratan bir büyük güç elbette var.Yani bitki gibi çıkmadık ortaya.Kuranı,İncili ve Tevratı ilahi bir güç yazsaydı bu kadar hata,bu kadar bilgisizlik ,bu kadar çelişki örneği olmazdı.Madem 3 kitapta bozuldu neden asırlardır yenisi gelmiyor.On binlerce yıldır İnsanlar kendi uydurdukları şeylere inanıyorlar.Enfal ve Ahzap sureleri Kuranın hangi amaca hizmet ettiğine açık delildir.

   • bir kul dedi ki:

    YAVUZ
    29/11/2011, 15:48

    İNSANIN EN BÜYÜK DÜŞMANI EGER AKLI İLE HAREKET ETEZ İSE NEFSİNİ KONUŞTURURSA HEVA VE HEVESİYLE HAREKET EDERSE BAŞKA DÜŞMAN ARAMASINA GEREK YOKTUR ÇÜNKİ KENDİSİ KENDİSİNE YİNE KENDİSİ İHANETTEMEKTEDİR KENDİSİNİN DÜŞMANI YİNE KENDİSİDİR NE KADAR ZOR BİR DURUM ALLAH KENDİSİNE ACIYAN LARDAN ETSİN İNŞAALLAH SENİN ŞÜ SÖYLEDİKLERİNİN SONUCU
    BEN YOKUM AMA VARIM KARARVER YOKMUSUN VARMISIN İLK ÖNCE BUNUN CEVABINI YİNE KENDİNE KENDİN VER İSTEDİGİM ZAMAN OLURUM İSTEDİGİM ZAMAN OLMAM HA HA HA ÇOK KOMİK BİR DURUMDASIN SEN NEDİYORSUN BİLİYORMUSUN FARKINDA DEGİLSİN İNSAN OGLUNUN ŞU ANA KADAR YAPTIKLARININ HİÇ BİRİNİ ASLINDA KENDİSİ YAPMADIGINI SÖYLÜYORSUN TESADÜÜÜÜÜÜÜFFFFFF YAHU BİR DAHA DÜŞÜN BU SEFER LÜTFEN AKLINLA DÜŞÜN NEFSİNİ TATİLE CIKAR Kİ SANA OYUN OYNAMASIN NE DERSİN BENİMKİSİ SANA BİR TAVSİYE PAŞA GÖYNÜN BİLİR NASİHAT DE

    BİR ARABANIN KENDİSİNİ CANLANDIRDIGINI GÖRDÜNMÜ VEYA BİR BİLGİSAYARIN
    YADA BİR SAMANIN ESK, DURUMUNA DÖNDÜGÜNÜ NEDERSİN SEN HİÇ ALLAH IN KAİNATTAKİ AYETLERİNİ HİÇ DÜŞÜNMEDİNMİ VE KENDİNE BİR BAK HERGÜN YATIYORSUN UYUMAK İÇİN İŞTE SANA ÖLÜMÜN İKİZ KARDEŞİ

    :255 – Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur. O daima diridir (hayydır), bütün varlığın idaresini yürüten (kayyum)dir. O’nu ne gaflet basar, ne de uyku. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O’nundur. İzni olmadan huzurunda şefaat edecek olan kimdir? O, kullarının önlerinde ve arkalarında ne varsa hepsini bilir. Onlar ise, O’nun dilediği kadarından başka ilminden hiç bir şey kavrayamazlar. O’nun kürsisi, bütün gökleri ve yeri kucaklamıştır. Onların her ikisini de görüp gözetmek O’na bir ağırlık vermez. O çok yücedir, çok büyüktür.

    25:47 – Sizin için geceyi örtü, uykuyu istirahat kılan, gündüzü yayılıp çalışma (zamanı) yapan O’dur.

    39:42 – Allah, o canları öldükleri zaman, ölmeyenleri de uyuduklarında alır. Sonra haklarında ölüm hükmü verdiklerini alıkor, diğerlerini de takdir edilmiş bir süreye kadar salıverir. Şüphesiz ki bunda düşünecek bir kavim için nice ibretler vardır.

    78:9 – Uykunuzu bir dinlenme yaptık.

    36:52 – Onlar: “Eyvah başımıza gelenlere! Mezarımızdan bizi kim kaldırdı? O Rahmân’ın vaad buyurduğu işte bu imiş. Gönderilen peygamberler de doğru söylemişler” derler.

    NEDERSİN KILAVUZUN OLAN KİTABINI BİR AÇTA ŞÖYLE BİR ADAM AKILLI İÇTENLİKLE BİR OKU SANA YAPABİLECEGİM ENGÜZEL ŞEY BU BU TAVSİYEMİ AKLININ BİR KÖŞESİNDETUT BELKİ GÜN OLUR MERAK EDER BAKARSIN
    YAPIP YAPMAMAK SANA KALMIŞ BİR ŞEY PAŞA GÖYNÜN BİLİR BENİMKİSİ BİR TAVSİYE OKADAR

    3:20 – Buna karşı seninle münakayaşa kalkışırlarsa de ki: “Ben, bana uyanlarla birlikte kendi özümü Allah’a teslim etmişimdir”. Kendilerine kitap verilenlere ve (kitap verilmeyen) ümmîlere de ki: “Siz de İslâm’ı kabul ettiniz mi?” Eğer İslâm’a girerlerse hidayete ermiş olurlar. Eğer yüz çevirirlerse, sana düşen şey ancak tebliğ etmektir. Allah kulları görendir.

    7:79 – Sâlih de o zaman onlardan yüz çevirdi ve şöyle dedi: “Ey kavmim! And olsun ki ben size Rabbimin elçiliğini tebliğ ettim ve size öğüt verdim, fakat siz öğüt verenleri sevmiyorsunuz.”
    İNSANLARA TEMENNİM ŞU DURKİ KENDİSİYLE BARIŞIK KENDİSİNİ SEVEN KENDİSİNE ACIYAN KENDİSİNİ KORUYAN BİR KUL OLMALARI GEREKTİGİNİN FARKINA VARMALARI BUNUN TEK BİR YOLUVAR AKLETMEK VE DÜŞÜNMENİN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL OLAN NEFSİNİ FİRENLEMESİNİ BİLMESİ NEREDE NASIL KULLANMASI GEREKTİGİNİ COK İYİBİR ŞEKİLDE ÖGRENMESİ BUNUN YOLUDA KILAVUZUNU OKUYARAK ÖGRENMESİ YANİ FURKAN YADA KURAN
    KALIN SAGLICAKLA İYİ UYANMALAR DİLERİM

 7. servis dedi ki:

  Tek kelime ile Güzel yazı ve güzel site…

  Teşekkür ederim.

  Serhat Çilingir
  skype: cilingir4,62575E+09

 8. YAVUZ dedi ki:

  Soru sormadan gerçeklere nasıl ulaşılacak?Lütfen bunu aklı başında biri açıklasın…İnsanoğlu ne zaman bu yeteneğini tam kapasite kullanacak?Ne zaman düşünmeyi,soru sormayı başkalarına(bu bir peygamber,bir evliya(?),bir şeyh,bir hoca efendi vb. olabilir) devretmekten vazgeçecek?..Eğer insanoğlu soru sormasaydı,daha iyiye,güzele,doğruya ulaşmak için çabalamasaydı hala mağaralarda yaşıyor olurdu sanırım veya en azından ortaçağda…

 9. yavuz dedi ki:

  Allah ı aramaya gerek yok o heryerde kendini gösteriyor zaten. ama onu gorecek göz lazım. gözünde perde olanların ise gözünede soksan delilleri genede inanmazlar. böyle ınsanlarla tartısmak bıle yanlıstır. butun ınsanlara Allah ı gostermeye 1 tane yere dusen kar tanesı bıle fazla gelır. ama gorene

  • ramazan dedi ki:

   sen soru sorduğunu mu sanıyorsun sen kendinden öncekileri taklit ediyorsun beynini böyle mi çalıştırırsın be kendisine marks ı ilah edinmiş şahıs.

 10. YAVUZ dedi ki:

  Eğer tanrı gerçekten varsa biz bu evrende bir toz tanesinden ibaretsek neden bu kadarcık cüssemizle(!) her zaman ve her mekanda onun varlığını ispatlamaya çalışıyoruz?Tanrının bizim ispatımıza ihtiyacı mı var?Ayrıca doğada gördüğümüz her varlıkta veya olayda onun varlığını ispatlamaya çalışmak bir Harun Yahya kolaycılığı,söyleyecek bir şeyleri olmayan insan davranışı,artık son duvara da yaslanma(köşeye sıkışma) anlamına gelmiyor mu?

  • Utku Türel dedi ki:

   Bu sözlerinize şunu da eklemek isterim. Bir iyilik yapılacaksa bunun bir varlık (tanrı) korkusuyla, veya cennete giden yolda sevap hanesine +1 yazdırma gibi kaygılarla yapılması mı daha anlamlıdır; yoksa içinden geldiği için yapmak mı? Eğer tanrı olsaydı bile, hangisini daha çok takdir ederdi ki ?

   • Azizi Ahmet dedi ki:

    Sen dini yanlış anlamışsın.. İyilik cennete giriş ya da cehennemden kaçış için yapılmaz.. yapılan iyilikten maksat Yaratıcı’nın rızasını kazanmaktır.. Maksat O’na ulaşmak O’na kavuşmak.. Ne demiş Hacı Bayram-ı Veli ks. hazretleri;
    Değildir huri vu gılman ne cennet, köşk ne de rıdvan
    Bu benim derdime derman değildir lakin illa Hu…
    Dediğiniz gibi HAŞA eğer Allah yoksa bizlerin bu dünya da çektikleri yanımıza kar kalacak.. Maksimum 100 sene yaşarsak o da heba olacak, sonuçta da yok olacağız.. Ama eğer varsa,ki kesinlikle var, işte o zaman sonsuz azaba hazırlanın.. Sonsuz ne demek biliyor musun? Şu dünya tüm topraktan oluşsa ve her yerine aralıksız buğday ekilse ve bir kuş günde bir adet buğday tanesi yiyerek yaşayacak olsa, işte o buğday taneleri biter de sonsuz bitmez.. Denize bir iğneyi batırıp çekmekle iğne de ne kadar su kalıyorsa, dünya hayatına oranla ahiret hayatı da öyledir.. Arkadaşlar dinden korkmayın, ibadetten korkmayın.. Bunları yapamayacaksanız bile en azından iman edin çünkü kalbinde zerre imanı bulunan cehennem ateşinden azad edilecek.. Arkadaşlar kendinizi kaptırmayın o lain iblise.. ve ne size ne de bize faydası olmayacak sözlerinizi de paylaşmayın.. Geceleri hissetmeye çalışın vicdanınızı ve imanınızı.. Gelin canlar bir olalım, kardeş olalım, el birliği ile kurtaralım hem dünyamızı hem de ahiretimizi..

  • Azizi Ahmet dedi ki:

   Tanrı-Rab-Allah’ın ne demek olduğunun kelime anlamını öğrenmelisin.. Senin düşündüğün hiçbir şeye benzemeyen, Azim, Kadir, Mütekebbir.. Benim Rabbim bütün noksan sıfatlardan münezzeh, benim O’nun varlığını ispat etmeme ihtiyacı olmadığı gibi buna gerek de yok.. O öyle bir azamet sahibi ki, hadi sen O’nun olmadığını bana İSPAT ET..

   • YAVUZ dedi ki:

    2-3 tane Arapça kelime sarfedince alim olunuveriyor bu memlekette..Olmadığını ispatlıyorum:YOK!nokta..Hadi sen şimdi varlığını ispatla;otla,böcekle değil ama…

   • Ahmet dedi ki:

    Dine davet edenler sizlersiniz. Niye biz size olup olmadığını ispat etmeliyiz?

   • obarkemer dedi ki:

    Allah (C.C.) senden razı olsun kardeşim. Çok güzel bir cevap yazmışsın. İmanının ve takva derecenin daha da yükselmesini diler, gözlerinden öperim.

   • sevginin ışığı dedi ki:

    Mesela yeni Dünya’ya gelen bir bebek hemen ölürse, hiç günahı olmadığından dolayı Cennet’e gidiyor diyorsunuz. O zaman 80-90 yaşına kadar yaşayanların kabahati nedir? Bu nasıl adalettir? O halde Müslüman olan analar neden ölen küçük çocukları için yas tutsunlar?… Kuran yazıldıktan sonra ellerine ulaşması 1500 yıl süren kabileler var dünyanın başka köşelerinde.. bunlar da cennetlik bu nasıl adalet yahu?

    ***Bence Kuran’ı: Değişik meallerinden karşılaştırmalı okuduğu halde ve ayrıca İncil ve Tevrat’I da okuduğu halde, hala Kuran’a inanmaya devam eden insanların ana inancı şöyledir:
    *Erkekler için: Ben kadından üstünüm. Evimin idaresi bana aittir…
    *Kadınlar için: Ben korunmaya muhtacım, zayıf yaratılmışım, yerim erkeğimin yanıdır…
    *Kadınlar için: Ya bana fahişe derlerse!
    *Genel için: Ne olur ne olmaz inanayım, varsa Cennete giderim, yoksa da ne kaybederim ki!
    *Genel için: Şimdi’de, an’da yaşamayı beceremeyenler. Devamlı geleceği planlayarak yaşayanlar…
    *Genel için: Örf ve adetlerimize saygı duymalı, onları yaşatmalıyız…
    *Genel için: Sürüden ayrılanları kurtlar yer!

    Bu yukarıdaki inançlardan bir ya da bir kaçını bünyenizde yaşadığınız sürece, ne yapsanız şu din inancınızdan kurtulamazsınız. Onu sorgulayamazsınız bile… Yani sizi yöneten Kuran değil, içinizdeki bu inanç çekirdekleri… Onlardan birinin bile doğruluğunu sorgulamaya başlayın, hakkında kitaplar okumaya başlayın da bakalım ondan sonra aynı dini inancınız kalıyor mu geriye? Hopri meydan 🙂 🙂

    (Kuran’ı değişik meallerinden kendi açıp okumayanları ve diğer kutsal sayılan kitapları da okumayanları, yukarıdaki kategori içerisinde saymıyorum… Onlar inançlarını kendilerine göre yaşıyorlar. Zaten çoğu hocaya göre müslüman bile sayılmazlar…)

   • bir kul dedi ki:

    Azizi Ahmet
    Arkadaşlar dinden korkmayın, ibadetten korkmayın.. Bunları yapamayacaksanız bile en azından iman edin çünkü kalbinde zerre imanı bulunan cehennem ateşinden azad edilecek..SENDEN ALINTI

    BU KONUDA YANLIŞIN VAR

    BAKARA 2/80 İsrâiloğulları, “Ateş bize birkaç günden fazla dokunmaz” derler. Onlara de ki: “Allah’tan bir söz mü aldınız; çünkü Allah asla sözünden caymaz; yoksa Allah hakkında bilmediğiniz bir şeyi mi söylüyorsunuz?

    BAKARA 2/81 Hayır! Kim bir kötülük eder de, kötülüğü kendisini çepeçevre kuşatırsa, işte o kimseler cehennemliklerdir. Onlar orada uzun süreli kalırlar.

    BAKARA 2/82 İman edip yararlı iş yapanlara gelince, onlar da cennetliklerdir. Onlar orada süreli kalırlar.

    BAKARA 2/8 Hani biz, İsrâiloğulları’ndan şöyle söz almıştık: Sadece Allah’a kulluk edeceksiniz; ana babaya, yakın akrabaya, yetimlere ve yoksullara iyilik edeceksiniz. İnsanlara doğru olanı söyleyiniz, namazı kılınız, zekâtı veriniz. Sonunda azınız müstesnâ, yüz çevirerek dönüp gittiniz
    ————————————————————————————-
    Mizan ve hesap

    Sual: Ahirette imanlı ve imansızların hâli nasıl olacaktır?
    CEVAP
    İmanı olmayanlar, yani bütün kâfirler, ölünce sonsuz Cehenneme gidecek ve orada sonsuz kalacaktır. İmanlı olanların sevapları, günahları tartılacaktır. Sevabı fazla gelenler Cennete gidecek ve orada sonsuz kalacaktır.

    Bu konudaki âyet-i kerimelerden bazılarının mealleri şöyledir:
    (Kıyamet günü için adalet terazileri kurarız. O zaman hiçbir kimse hiçbir haksızlığa uğratılmaz. Yapılan her işi, bir hardal tanesi kadar da olsa, adalet terazisine getiririz. Herkesin hesabını görmeye yeteriz.) [Enbiya 47]

    (Kendilerine peygamber gönderilen kimseleri de, onlara gönderilen peygamberleri de mutlaka sorguya çekeceğiz!) [Araf 6]

    (Yaptıkları her şeyi kendilerine bir bir anlatacağız; çünkü onlardan uzak değiliz.) [Araf 7]

    (Kıyamet günü kurulacak mizan haktır, gerçektir. Tartıda sevapları ağır gelenler, işte onlar kurtuluşa erenlerdir.) [Araf 8]

    (Sevapları tartıda hafif gelirse, işte onlar, âyetlerimize karşı haksızlık ettiklerinden dolayı kendilerini ziyana sokanlardır.) [Araf 9]
    BİRAZDAHA DİKKATLİ KONUŞ SÖYLE AYETLEREDAYALI OLSUN VE RİVAYETE DAYALI OLMASIN
    —————————————————————————————–
    ALLAH gözle görülebilir mi?
    En`am Suresi 103 Gözler onu fark edip kavrayamaz. Oysaki O, gözleri görür/bilir. O Latîf`tir, lütfu çok olduğu halde kendisi görülemez; Habîr`dir, her şeyden haberdardır.
    Bir başka ayette:
    Şura Suresi 11 Gökleri ve yeri ortaya çıkarandır, Fâtır`dır O. Size, benliklerinizden eşler yapmıştır; davarlardan da çiftler. Bu tarz içinde üretiyor sizi. O`nun benzeri gibi bir şey yoktur. Gereğince işiten, gereğince görendir O.
    Yine bir başka ayette:
    A`raf Suresi 143 Musa, bizimle sözleştiği yere gelip Rabbi de kendisiyle konuşunca şöyle konuştu: “Rabbim, göster bana kendini, göreyim seni. ” Dedi: “asla göremezsin beni. ama şu dağa bak. Eğer o yerinde durabilirse, sen de beni görebileceksin. ” Rabbi dağa tecelli edince onu parça parça etti. Ve Musa baygın vaziyette yere yığıldı. Kendine gelince şöyle yakardı: “Tespih ederim o yüce varlığını, tövbe edip sana yöneldim. İman edenlerin ilkiyim ben. “

 11. Gökhan Demirbaş dedi ki:

  Yûnus 101
  De ki: “Göklerde ve yerde olup bitenlere dikkatle bakın!” Fakat o uyarmalar ve o âyetler, iman etmeyen bir kavme fayda vermez ki!
  Nisâ 42
  Allah’ı, inkar edip peygambere isyan edenler, o kıyamet günü yerle bir olmayı isterler. Allah’tan hiçbir sözü gizleyemezler.
  Yûnus 95
  Ve sakın Allah’ın âyetlerini inkar edenlerden olma, sonra hüsrana uğrayanlardan olursun.

 12. “Senden önce de nice peygamberlerle alay edildi. Fakat Ben, o kâfirlere akıllarını başlarına toplamaları için bir süre mühlet verdim. Ama onlar akıllanmayınca sonra da onları azabımla kıskıvrak yakaladım, cezam nasılmış, gördüler.” (Ra’d, 13/32)

 13. Ali dedi ki:

  hakikaten dine inanlar bir kısır bir döngü içinde.. ispatlamak yerine ceza yağdırıyorlar..
  bunlar bilimden ve bilimsel ispatın ne anlama geldiğini bile anlamayacak kadar kıtlar.
  hic kimse kuranın allahın sözü olduğunu kanıtlayamıyor. onun döneminden sadece rivayetlerle birşeyler belgelenmekte.rivavet adı üzerinde bir insanın sözü. net bir belge yok. nerelerinden uyduruyorsa uyduruyorlar..

  • Abdül Aziz ALUŞ. dedi ki:

   Kuranı kerimin ALAH`ın sözü olduğunu kanıtlayamayan kimdir? Kanıtlayamayan inanmayan ve inkar edendir. Bilimden ve bilimsel ispattan bahseden şahsınıza soruyorum ; bilim nedir ? Bilim (ALLAH`ın yoktan var ettiği ve yarattığı gibi aynı zamanda yaşattığı gerçekleri anlama çabasıdır). Ve içinde bulunduğumuz yüzyılda dahi insanoğlunun anlayabildiği, çözebildiği sadece yaşayarak gördüklerini idrakı ile gerçekleşen bir takım güncel buluşlardır. Yüzyıllar öncesi uzaktan kumandanın bulunması hayal dahi edilememekteydi. Bulamadılar. Lakin bir takım icatların ardından aşamalar kaydedilerek uzaktan kumandaya ulaşılmıştır. O dönemlerdede bilim vardı(anlama çabası), bilim adamları vardı, icat etselerdiye uzaktan kumandayı. Şimdilerde teknoloji dediğimiz (yenilikçilik modası) gücü yetiyorsa bir sivri sineğin kanadını yapsınlarda görelim. Sivri sinek değil sadece kanadını. Kaldıki sivri sineği yapmalarını hiç beklememekteyiz. Çünkü hiçbir jet yada hava aracının bir sivri sineğin uçuş kabiliyetine sahip olması imkansızdır. Bu kadar hızda kanat çırpabilecek ve bu enerjiyi o minik cüssede barındırabilecek bir teknoloji yok. Ve bu hızda kanat çırparak var olan ısınmayı bertaraf edecek bir teknoloji yok. Tıpkı ateşe tapılması, putlara tapılması veya dünyanın bir ineğin boynuzunda durduğu inancıyla ineğin kutsal sayılması gibi sığ inançlar nasılki geride kalmışsa, bilim ve teknolojideki ilerlemede buna mukabil düşündükçe, araştırdıkça ilerlemektedir. Ateist bilim adamları bile bir yaratıcının kesinlikle var olduğunu kabul ettiği günümüzde, kimileri tarafından tesadüfler sonucu var olunduğu iddia edilmektedir. Zaten bu iddialara mukabil bazı kişilerde halen şu yüzyılda ateşe, puta, ineğe, paraya, kadına, mevki-makama vs. vs. tapabilmektelerdir. Hatta ALLAH`ın olmadığını iddia edenlere bile rastlamak mümkün. Şayet bir sanat eseri var ise, kesinlikle onu sanat eseri haline getiren bir sanatkarın olması gerekmektedir. Ve biz iman edenler zaten hiç bir beşerin yazmaya kudretinin yetmeyeceği bu nasihatlerin(ayetler) kesinlikle ALLAH tarafından söylendiğine inanmaktayız. Zira geçmiş dönemlerde Ebu Cehil gibi birçok inanmayanın denediği ancak başaramadığı bir olaydır bu, insan olan bir ayet yazabilirmi ? Yazamamışlardır. Başaramamışlardır. Ve bu gerçeği günümüzde tüm dünya ülkeleri bilmektelerdir. Şuna inanın tüm dünya sizin inkar ettiğiniz din olan İSLAM dinini araştırmakta. ALLAH`ın varlığını idrak etmekte. Ve çok şükür ALLAH vaadini yerine getirmekte. Ne erken, ne geç vakit. Olup biten her şey olmaya devam edecek ve onun takdirini bekleyip yakın zamanda nihayet bulacaktır. Tüm dünya nüfusunun İSLAM ile şereflenmesine az zaman kaldığı görülmekte, dolayısıyla imtihanın son bulması anlamı doğmakta. Kıyamet. Ardından hesap ödeme. Sonrasında ceza ve mükafat. Sizin bilemediklerinizi biz çok iyi biliyoruz. Siz bilim adamları ve felsefecileri yol gösterici olarak kabul etmişsiniz. Oysa bizlere olup biteni anlatan beşer değil, ALLAH. Yaratma safhasından, yok etme safhasına kadar tüm bilmemiz gerekenleri öğrendik. Anladıkki (iman ettik) şayet kötülük yapmazsak o en yüce olan yaratıcımız bizlerden razı olacak, kötülüklerimiz ise bizleri zor duruma sokacak. Ve seçimimizi yaptık, kötülüklerden uzak olacağız. Dileğimiz sadece onun rızasını kazanabilmek. ALLAH azze ve celle.

 14. taha dedi ki:

  benim bu dine inanmakla hiç bir kaybım olmaz belki kazanacaklarım olur. ama inanmayanların kazandıkları hiç bir şey olmadığı gibi, kaybedecekleri çoooook şey olabilir. çünkü kesin olan gerçek olan tek şey ölüm…

  • YAVUZ dedi ki:

   eeeeeeee..?ölüm kesin de ahiret kesin mi,hele sen onu cevabını ver..şunu da asla unutma ölüm ile din arasında hiç bir bağlantı yoktur.canlı olan her şey mutlaka ölecektir,bu doğanın kanunudur,dinin değil.tıpkı ağaçlar gibi,atlar gibi,çiçekler gibi,karıncalar gibi…

   • sevginin ışığı dedi ki:

    Kusura bakma Yavuz arkadaşım bir düzeltme yapayım yorumuna…
    Doğanın kanununda bile ölüm yoktur. Ölüm dediğimiz şey sadece bir değişimdir. Yere düşen bir yaprak toprak olur ve sonra başka bir tohuma yardım eder ağaç olması için… Aynı şekilde, düşünceler de yok olmaz, tamama erdirilmemiş arzular ve istekler de… Bilincimiz bedeni terk ettikten sonra, kendisinde olan her şeyiyle birlikte, yani yaşayamadıklarıyla birlikte, tekrardan kendisine yeni bir beden arar… Bir arzu bir kere var edildiyse evrenin içinde, artık o bir şekilde tatmin edilmeden (anlamsızlığının bilincine varılmadan) yok olamaz. Çünkü var edilen hiçbir şey yok olmaz, sadece dönüşür…. Bilincimizin içinde yarattığımız karanlıklar, kaynak olan ışığa döndürülürler, ama yok olmazlar…. Ne fiziki gözle görünen alemde ne de diğer boyutlarda hiçbir şey yok olmaz, sadece bilinç adına dönüşür…

    Bir ruh/bilinç cehennem gibi bir yeri arzuluyorsa bedeninden çıktıktan sonra kendisine öyle bir yer yaratabilir… Aynı şekilde bir ruh, cennet gibi bir yer arzuluyorsa, bedenden çıktıktan sonra öyle bir yer de yaratabilir kendine… Ama bunlar sadece kendi hayal ürünün içerisinde olup bittiğinden hiçbir tatmin vermezler… Tıpkı çok canlı bir rüya halindeyken yaşadığımız gibi… Onu başımıza geldi zannederiz. Oysaki bilincimizin içinde, farkında olmadan yaratmışızdır… Bu yüzden bazı insanlar hiç kabus görmezler. Çünkü bilinçlerinin ona ihtiyaçları yoktur…

    Bu sebeple, devamlı gelecek kaygısı içerisinde yaşayan bilinçleri çok zayıf insanlar da, nasıl bu dünyada kendilerini garanti altına almaya çalışıyorlarsa, öldükten sonra da kendilerini garanti altına almaya çalışırlar ve buna göre kitaplar bulup (Kuran gibi), onda yazılanları yapmaya çalışırlar. Bu sayede umarlar ki Cennete gideceklerdir…

    UYANIN arkadaşlar… Bütün evren sonsuz bir şimdidir. Gelecek diye bir şey yok. Onu şu andaki inanç ve düşüncelerinizle siz kendiniz var kılıyorsunuz… Cennete gideceğiz diye, yani gelecekteki bir an için şimdinizi kurmaya çalışıyorsunuz… Bu şekilde yaşadığınızda hayatın size sunacağı tek şey daha fazla iç sıkıntısı, daha fazla ulaşılması gereken gelecek anları olacak…

   • rabbinin kulu dedi ki:

    Arkadaşım bu siteyi yeni gördüm ama szin gibi rabbine inanmayan insanları görünce kendimden utaniyoruum biz nasıl bir ümmetiz ki aramizda inancmizda şüphe edenler var allaha inanmayanlar için “herşeyin bir yaraticisi vardır “ve sebebsiz hic bir şey yoktur…. Allah hidayet versin ne diyim siz atatürkü görmeden inaniyo rsnzda Peygamberimize mi inanmiyorsunuz yazik gerçekten dinimizde zorlama yoktur herkeseerken hidayet nasip olmaz …..

  • candost dedi ki:

   yarın öbürsü gün ölüme çare bulunursa ne kıvıracaksınız bakalım

   • MaMaLi dedi ki:

    Allah!a inanmadığını kim yazmış?sorun burda allah değil!sorun allah kullanılarak,kendine özgü,eski,inançların,devşirilerek,arapça tekrarlanması;semavi,dinler öncesi,inançları,araştırın okuyun,kuran-ı kerim deki çok ayete rastlayacaksınız,bir örnek vereyim!rahman 19-20 ne der?denizlerin arasına berzah koyduk suları bir birine karışmaz!doğrumu?oysa,semavi dinlerden 6000 bin yıl önce,hinduizim kurucusu barahma puruno vedalarda şöyle der!”Brahma denizler arasına set koymuşdur suları bir birine karışmaz”şimdi allah rahman 19-20 ayetini,brahma’danmı tırtıklayıpda kuran-ı kerime!e koydu?demekki neymiş?kuran-ı kerim,eski dinlerin tekrarı ve arapçaya çevrilmesi imiş.az araştırın,öğreninde gelin.

   • bir kul dedi ki:

    ah avanak ölüm dediğin şey bedenle ruhun ayrılmasıdır avanak kimse siddinsene kıymete kadar bunu başaramayacak avcunu yalarsın ÖLÜMÜN TEKÇARESİ ALLAH IN EMİR VE TASAKLARINI YERİNE GETİRİRSEN YAPABİLİRSİN YANİ ALLAH IN VAAAT ETTİGİ CENNET VE CEHENNEM DE YERİMİZİ YAPTIGIMIZIN KARŞILIGINI ALACAGIZ İŞTE BURADA ÖLÜMSÜZLÜK VAR UYKUNDAN UYAN SEN HİÇ ARABA MEZARLIGINDAN BİR ARABANIN KENDİSİNİ CANLANDIRDIGINI GÖRDÜNMÜ VEYA BİR BİLGİSAYARIN
    YADA BİR SAMANIN ESK, DURUMUNA DÖNDÜGÜNÜ NEDERSİN SEN HİÇ ALLAH IN KAİNATTAKİ AYETLERİNİ HİÇ DÜŞÜNMEDİNMİ VE BE KENDİNE BİR BAK HERGÜN YATIYORSUN UYUMAK İÇİN İŞTE SANA ÖLÜMÜN İKİZ KARDEŞİ

    :255 – Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur. O daima diridir (hayydır), bütün varlığın idaresini yürüten (kayyum)dir. O’nu ne gaflet basar, ne de uyku. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O’nundur. İzni olmadan huzurunda şefaat edecek olan kimdir? O, kullarının önlerinde ve arkalarında ne varsa hepsini bilir. Onlar ise, O’nun dilediği kadarından başka ilminden hiç bir şey kavrayamazlar. O’nun kürsisi, bütün gökleri ve yeri kucaklamıştır. Onların her ikisini de görüp gözetmek O’na bir ağırlık vermez. O çok yücedir, çok büyüktür.

    25:47 – Sizin için geceyi örtü, uykuyu istirahat kılan, gündüzü yayılıp çalışma (zamanı) yapan O’dur.

    39:42 – Allah, o canları öldükleri zaman, ölmeyenleri de uyuduklarında alır. Sonra haklarında ölüm hükmü verdiklerini alıkor, diğerlerini de takdir edilmiş bir süreye kadar salıverir. Şüphesiz ki bunda düşünecek bir kavim için nice ibretler vardır.

    78:9 – Uykunuzu bir dinlenme yaptık.

    36:52 – Onlar: “Eyvah başımıza gelenlere! Mezarımızdan bizi kim kaldırdı? O Rahmân’ın vaad buyurduğu işte bu imiş. Gönderilen peygamberler de doğru söylemişler” derler.

    NEDERSİN KILAVUZUN OLAN KİTABINI BİR AÇTA ŞÖYLE BİR ADAM AKILLI İÇTENLİKLE BİR OKU SANA YAPABİLECEGİM ENGÜZEL ŞEY BU BU TAVSİYEMİ AKLININ BİR KÖŞESİNDETUT BELKİ GÜN OLUR MERAK EDER BAKARSIN
    YAPIP YAPMAMAK SANA KALMIŞ BİR ŞEY PAŞA GÖYNÜN BİLİR BENİMKİSİ BİR TAVSİYE OKADAR

    3:20 – Buna karşı seninle münakayaşa kalkışırlarsa de ki: “Ben, bana uyanlarla birlikte kendi özümü Allah’a teslim etmişimdir”. Kendilerine kitap verilenlere ve (kitap verilmeyen) ümmîlere de ki: “Siz de İslâm’ı kabul ettiniz mi?” Eğer İslâm’a girerlerse hidayete ermiş olurlar. Eğer yüz çevirirlerse, sana düşen şey ancak tebliğ etmektir. Allah kulları görendir.

    7:79 – Sâlih de o zaman onlardan yüz çevirdi ve şöyle dedi: “Ey kavmim! And olsun ki ben size Rabbimin elçiliğini tebliğ ettim ve size öğüt verdim, fakat siz öğüt verenleri sevmiyorsunuz.”

 15. Bu resimleri hangi manyak koymuşsa,kasıtlı yapmıştır.Allah belasını versin.Tabiiki kafirler böyle yapacaktır..Ancak Meleğin bir kadın resminde yapılmışta,,neden erkek şeklinde yapmamış ?.meleği görmüşmü bu sapık şeytanlar.şeytan diyorum..Çünkü şeytan,cin ve insanlardandır..İşte bu bloğun sahibide bir şeytandır.

  • sevginin ışığı dedi ki:

   İnsan ancak kalbindekini söyler. Başkasını şeytan olmakla ithaf eden kişinin kalbindedir şeytan… Bir şeytan var ise şayet bu insanın kalbine ve zihnine yerleşmiştir.

   *Zihnin içerisine yerleşen şeytan, içerde kalıplar yaratıp hiç bir şeyi sorgulatmaz, boş boş inanır durur, elinden gerçeği alır insanın…

   *Kalbin içerisindeki şeytan da, insanları birbirinden ayırır durur… Bazılarını şeytan yapar, bazılarını kafir yapar, bazılarını yandaş yapar, bazılarını mümin yapar vs… Aslında mümin de kafir aynı şeydir. İkisi de şeytan bürümüş kalbin ayrımlarından doğmuştur…

   Hepinize sevgiler 🙂

  • MaMaLi dedi ki:

   Dangalaklar için değil bu site,geometri,fizik,mantık,matematik,felsefe,bioloji,bilmeyenlerin,asla,yazılanları,çözümleyemeyeceği bir site,gelir,küfür eder,işkembeden,sallar,cuma vaazi veren lise mezunu,arapça bilmeyen imamdan,öğrendiğinizi,din sanırsınız.

 16. arastımacı dedi ki:

  Sen ve senın gibiler, arayış icinde olan insanları kafir diye nıtelendiriyorsan .senınde farklı bir maksadın var demektir.Peygamberın sakalını getirenler neden resmini getirmemişler?Cinsel sapıklık genelde müslümanım diyenlerde cıkıyor bunuda bilin.Yüce güc sap gibi inananları değil araştırarak ona ulaşanları sever.Kristof kolomp hırıstıyandı araştırtı gercege ulastı.Senın gibiler ancak tarikatcılara ulasır.İnsanları zorla inandırmak zorbalıktır ve hiçbir yere varamazsınız.

  • sevginin ışığı dedi ki:

   Yorumuna izninle bir değiş ekleyeyim:

   ”İnsanları ışıktan uzaklaştırmaya çalışmak da,
   Onları ışığa doğru ittirmek de aynı şeydir.
   İkisi de aynı derecede zorbalıktır”

 17. nizamettin dedi ki:

  bu inanmayanları bizimkilerin cehennem azabıyla tehdit etmesi yanlış belki bir gün hidayete gelir diyerek beklemek lazım hem inanıp inanmamakta insan özgürdür nasıl bugün bir müslüman yoldan çıkabilirse Allahı hiç tanımayan biride doğru yola girebilir

 18. nizamettin dedi ki:

  anlamadığım bu site peygamberimizinde olmadığını söylüyor inanmamak içinizi rahatlatmak için bu kadar mı olur bu yazdıklarım da yok normalde hepsi aklınızın size bi oyunu belkide bunlarda hiç söylenmedi sonuçta herşey doğaya mantığa uygun olmalı :))))))))) evet peygamberimiz var Allahta var ve iyiki böyle bi imtahana insanları tabi tutmuş yoksa çok sıradan olurdu herşey

 19. nizamettin dedi ki:

  yav buraya yazdığım cümleler bile kendiliğinden olmuyorken bunca varlık nasıl kendiliğinden oluşssun herşeyin bi başlangıcı var galaksilerin gezegenlerin içindeki tüm canlıların ve bunları yaratanda tek bi Allahtır bizim görevimiz ispat etmek değil sadece insanların mutlu olmasını sağlamak eğer insan inanmadan da mutlu olabiliyorsa vicdanında bi sıkıntı ve bu insan kendisine karışılmasını istemiyorsa yapacak fazla bişeyde kalmıyor bize

  • BEYAZIT BESTAMİ dedi ki:

   Geriye çekilip uygulamalarınıza bir bakarsanız ne kadar gereksiz işlerle meşgul olduğunuzu görürsünüz.Birincisi son zamanlarda Amerikan destekli yeni tip müslümanlarda Muhammet’i Tanrının yerine koymaya varan uygulamaları görüyoruz.Sanki adam insan değil insan üstü bir varlık.Hiç eksikleri,zaafları yokmuş gibi yere göğe sığdırılamıyor.Tüm bunlarda bir samimiyetsizlik,bir ideolojik yaklaşım seziyorum.İkincisi bu isimlerden sonra eklediğiniz o garip sıfatlar var ya gerçekten çok sıkıcı ve gülünç oluyor sürekli tekrar edince(C.C.-S.A.V.-R.A.)..Bir paragraflık konuşmanın içinde onlarca kez tekrar edilince gerçekten bayıyor.Hani siz ezber bozanlardandınız,ne oldu?İçiniz dışınız ezber,işiniz gücünüz kolayı zorlaştırmak..Üçüncüsü hani çocuklarınıza isim diye koyduğunuz Arapça kelimeler..İnsan hiç içinden veya sesli tekrar etmez mi,koymadan önce çağırmaz mı?Kulağa hoş geliyor mu,ağzımıza yakışıyor mu,kültürümüze uygun mu acaba diye..Yani şimdi biz çocuklarımıza geleneksel veya Türkçe
   isim koyduk diye cennete alınmayacaklar mı?Veya o çok beğenerek koyduğunuz zatların ismini taşıyan çocuklar yarın ne bileyim hırsız,katil,eşcinsel,sahtekar olursa ne yapacaksınız?Ben eminim bu isimleri Araplar bile kullanmıyorlardır artık..

   • kenan dedi ki:

    böyle cahilce yorumlara cevap vermem ama tak dedi. sen çocuğuna ingilizce – fransızca- yabancı ne koyarsan koy. seni eleştirenler senin umurunda olurmu? tabiki olmaz. aynı şekilde senin yorumunda benim umurumda olmaz. artı arkadaş sen ateistsen cennet, cehennem seni neden ilgilendirsin ki. yürü git yoluna. ben ateist olsam öyle yapardım. Allah a çok şükür inancım kesin. arkadaş sen önce Kuran-ı Kerimi ön yargısız, objektif olarak baştan sona oku. ister katılırsın ister katılmazsın o senin bileceğin bir iş. ben zeki,ilim sahibi yüzlerce ateist bilim adamını toplasan Kuran a karşılık bir kitap yazdırmaya çalışsan, evrime inanırım bunun mümkün olacağına inanmam. bazı ateist yazarlar t.dursun gibi yok muhammedin hocaları falan diye. buyurun o kadar ilim sahibisiniz bir muhammedde siz çıkarın. ama yok. dünyadaki milyarlarca inançlı adamların beyinleri yıkanmış, bağnaz, laf anlamaz, mankafalar ya ne yapsalar dönmezler, anlamazlar değil mi? ama Allah ın sıradan sokaktaki ateist kulları daha aydın. ha şunu da söyleyeyim ben birileri doğrusunu biliyorlardır diye de inanmadım. araştırdım ve bir çok yerde hurafecilerle çokta tartışmışımdır. neyse sonuçta araştırarak inandım. size de son sözüm; çıkın dünyadan uzaya galaksilere, yıldızlara, bigbang a, patlamanın kusursuzluğuna ve onunda öncesine, tesadüflerin ötesine, kusursuz dizayna, karanlık enerjiye. hele hele evrimciler daha ara tür olan maymun atalarını bulamadılar, uzayda kaybolurlar valla.

  • candost dedi ki:

   4 yaşında parkta oynayan çocuk allahı kitabı peygameberimi biliyor nizamettin sen bir onlara bak bir de kendine hanginiz daha mutlusunuz

 20. Tayfur dedi ki:

  Dünyada insanlar iki kısımdır; Allah a ve ahıret gününe inananlar ve inanmayanlar.
  Ahırette insanlar için iki mekan vardır; Cennet ve Cehennem.
  Cennet ucuz değil, Cehennem luzumsuz değil.

 21. sevginin ışığı dedi ki:

  Yukarıdaki yorumcu arkadaş şöyle yazmış:
  ”yüzlerce ateist bilim adamını toplasan Kuran a karşılık bir kitap yazdırmaya çalışsan, evrime inanırım bunun mümkün olacağına inanmam. ”

  Sana bir tane kitap önereyim, cesaretin varsa tamamını açıp oku. Okursan göreceksin, ahiret günü, ruh, beden, melekler, tanrı vs vs hakkında sizin Kuran’ınızdan elli bin kat daha fazla bilgi barındırdığını ve yüz bin kat da daha güncel ve aynı zamanda da evrensel olduğunu… sevgiler

  *Işığın doğuşu….. yazar: Barbara Ann Brennan…. Meta yayınları

  Ama maalesef Kuran’a tapanlar, genelde hep işlerine gelen, yada inançlarına uyan kitapları okurlar, sonra da Kuran’ın bir eşi yazılmamıştır derler… Hem tut kendi inancına göre bir kitap oku, sonra da benim inancıma uygun olanından daha iyisi yazılmadı de! KARGALAR GÜLÜYOR 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 gak gak gak

  **Sizin Kuran’da zina yapana sopa atarlar…
  İSA şöyle demiş:
  ”‘Zina etmeyeceksin’ dendiğini duydunuz. Ama ben size diyorum ki, bir kadına şehvetle bakan her adam, yüreğinde o kadınla zina etmiş olur. ”

  Hadi söyle bakalım hangi söz daha evrensel? 🙂 🙂 🙂

  Not: Başka kitaplar da var önerilecek ama hele siz şuna bir göz atmaya cesaret edin 🙂
  Panteist arkadaş da böyle bir yazı kaleme alabilir: Ruhsal, metafizik bilgiler içeren kitaplar listesi… eşi benzeri yazılamaz denilen kuran’a karşılık 🙂

  • BEYAZIT BESTAMİ dedi ki:

   Bir arkadaştan duymuştum,çok hoşuma giden bir söz “Din cahil ve boş insanların işidir.”..Bizim o kadar boş vaktimiz yok maalesef:)

   • bilal dedi ki:

    ” Bunu söyleyen arkadışın neye dayanarak söylemiştir.”? Onun söylediği bu söz doğru
    olup olmıdığını araştırmadan hoşuna gitmek veya kabullenmek mantıklı mı ? Demek ki,
    nefsin öyle istedi diye hemen bu söz çok hoşunuza gitmiştir ! Doğru olsun olmasın öenemi
    yok. Bu söz,nefsinizin hoşuna gitmiş ya,bu size yeter. Görünen odur ki,aklın ve mantığın
    direktifiyle deği,nefsin ve iç güdülerin direktifleriyle hareket ediyorsunuz.!!!.
    ==================================================================
    ===SEVGİNİN IŞIĞI ! Demek ki,bir insan kendine hakim olamayıp şehvetle bir kadına ba- karsa zina etmiş olur. Bundan hareketle, a) Bir insan hırsızlık yapmayı düşünüyor,ama
    yapmıyor öyleyse bu insan hırsızdır ona ceza vermek gerekir.b) Bir insan başkasının malı-
    nı elinden almayı düşünüyor ama almıyor,öyleyse sırf bu düşünce yüzünden söz konusu kişinin malını almış olarak kabul edilmeli ve onun elindeki maldan bir kısmını alıp karşı ta-
    rafa verilmelidir. Yani sırf düşüncelerle insanları potansiyel süçlü olarak kabul etmeliyiz
    değil mi ? Hani Hıristiyanlıkta ”Asli Günah ” var ya,buda ona benzer.Yani Hz.Adem ve eşi
    Havva cenneteki yasak mevyeden yedikleri için kıyamete kadar gelip geçen bütün soyu
    kalıtım yoluyla günah işlemişler ve hepsi de cehennemlik olmuşlardı.O zaman bütün nega-
    tif düşünceler süç kapsamına girilmeli,sırf düşünceleri yüzünden insanları süçlü olarak de-
    ğerlendirip ceza vermeliyiz.Tabiiki bu düşünce evrensel olur.Çünkü negatif bir düşüncesi
    olan her insan süçlü sayılmaktadır.Gerçekten böyle bir düşünce evrenseldir.Her insanın
    mutlaka bazı konularda negatif bir düşüncesi olabilir.Demek ki,bütün insanlar süçlüdür,
    Öyleyse herkese ceza verilmeli ? Evet,İslama göre,şevhetle bakan günah işliyor,ama buna
    zina denilmez.Fiilen yapıldığı zaman ona zina denir ve dolayısıyla kanuni cezai gerektirir.
    Ama size göre sırf düşünmek ile fillen yapmak aynıdır .O zaman sırf
    düşünce yüzünden böyle bir kimse zina etmiş olur ve zinanın cezası ne ise ona verilmeli-
    dir.Gerçekten bu evrensel oluyor,çünkü her insanın mutlaka bir negatif düşüncesi vardır.
    Bu nedenle herkes süçlüdür. zaten Hıristiyanlıkta ”Her kes Asli Günaha ” sahip olup süçlü
    sayılmıştır.
    == Söz ettiğiniz kitap” kur’an’dan Elli bin kat fazla ahiret,ruh,beden,melekler,Tanr’ı vs.
    hakkında bilgi vermişse,bu onun doğru olduğunun kanıtı mı olur.? Hangi kitap daha
    uzun ise,bu onun doğru olduğunu mu gösteriyor ? Yani doğruluğun kıstası uzun olmak mı? Size göre hangi kitap çok uzun ise o duğrudur,hangisi kısa ise,o yalnıştır değil mi ?
    Saygıyla.

  • bilal dedi ki:

   ” HIRİSTİYANLIK İNANCI ? ”1- İnsanlar günahkar olarak doğar.Çünkü ilk insan Hz.Adem
   cennete yasak meyveden yiyip kovulmuştur.2-Bu nedenle onun soyu olan bütün insanlar
   günahkar ve süçlüdür. 3-Hz.İsa insanları bu günahtan kurtarmak için dünyaya gelmiş olan
   (haşa) Tanrı’nın oğludur.4- Cenabi Hak,insanların günahlarını affetirebilmek için,kendi oğ-
   lunu çarmığa gerdirmiştir. 5-Dünya bir çile yeridir,zevk ve safa yasaktır.İnsanlar çile çek-
   mek ve ibadet etmek için yaratılmıştır.6-İnsanlar doğrudan doğruya Allah ile temas ede-
   mezler,Allah’tan bir şey isteyemezler. 7-Ancak rahipler,insanların yerine Allah’a yalvarabi-
   lirler ve onların günahlarını affetirebilirler. 8- Hıristiyanlığın başında papa bulunur,papa gü-
   nahsız ve yanılmazdır,yaptığı her şey doğrudur. 9-İnsanlarda ruh ve vücut ayrıdır. 10-İn-
   sanların ruhunu ancak papazlar temizler.Vücüt ise daima günahkar kalan bir çirkin et par-
   çasından ibarettir. Not: Protestanlıkta ise,papa ve papazların yetkillerinden biraz indirime
   gidilmiştir,ama neticeyi yine değiştirememektedir.
   11- İncil’e göre,Allah dünyayı bir daha hareket etmemek üzere durağan bir temel üzerine
   oturtmuştur. ( Yani dünya statiktir.) 12- İncil’lere göre çarmığa gerilip feci bir şekilde öldü-
   rülen Hz.İsa,üç gün sonra dirilip mezarından çıkmış..ve sonra göğe çıkıp Tanrı babanın
   yanında oturuyor vs.” Bunlar mı doğru ? Böyle bir inancın akli,mantığı ve ilmi bir izahı
   var mıdır ki,Hıristiyanlık propagandasını yapan kitapları bize öneriyorsunuz.??? Böyle bir inancın neresi doğru olabilir.??? Asıl kargalar böyle saçma bir inanca gülüyorlar .!!!
   saygıyla.

 22. Bilimci insan dedi ki:

  Ben şimdi size desemki elinizdeki bilgisayar durup dururken kendi kendine parçaları birleşti. Birdenbire var oldu. Bilgisayara dönüştü. Siz buna ” kargalar bile güler” dersiniz. Bilgisayarı tasarlayan ve yapan mühendisler var dersiniz. Peki insan denen harika ve canlı mekanizmayı elektriksiz çalışacak pilsiz şekildeki bir canlıyı bu kadar kusursuz bir şekilde yapan yaratan bir varlığın olması gerekmez mi? Mantık ve bilim dahi bunu gerektirmez mi? İşte Allah’ın varlığının bilimsel ispatı ”AKIL GEREKTİREN BÜTÜN DÜZENLİ DİZAYNLI MEKANİZMALAR BİR TASARIMCI VE YAPAN BİR MÜHENDİS VEYA YAPICI TARAFINDAN YAPILMIŞTIR.” hiçbir insanın parçaları kendi kendine birleşip bu kadar akıl dolu mekanizmayı doğada tesadüfler sonucu birleşemez. öyle olsaydı her bir parçanın değişik ve işlemez olması gerekirdi. garip şekiller tesadüfen yan yana gelirdi.
  Kalemi bile biri tasarlıyor tasarımcı ve birileri fabrikada yapıyor. Kalem bile tesadüfen oluşmuyor. Akıl sahipleri kendilerini yaratanın varlığını kendilerinden anlamaları lazım. Her sanat eserini yapan bir sanatçı var.

 23. Bilal KOCA dedi ki:

  CERN’den gelecek haberleri bekleyelim YAVUZ.. Higgs bozonu bize maddenin nasıl var olduğunu kanıtlayacak ve yakın gelecekte bu bilinmezlik açığa çıkacak.ama şu var,eğer inanmak ya da inanmamak mı diye sorsalardı iyilikten yana bir insan olduğum için kalbimin sesini dinler ve inanmayı seçerdim.

 24. ismail kenzo dedi ki:

  Tabular için resmi olmadığı iddia ediliyor,mutlaka vardır.

  • Yusuf dedi ki:

   Ya arkadaşlar güzel kardeslerim ( bu sondaki cümle sadece belirli kişilere gelsin cunki diğerleri yanlızca hayattaki ayak baglaridir kardeslerim degillerdir. En güzel bi bahcede bile gezseniz ayağınıza muhakkak zararlı otlar dolanacaktir anlayan anladı :-D) dinimizde zorlama yoktur hem ayrıca dini tartismak caiz değildir cunki sen onun inancına laf edersen oda senin inancına-laf edecektir buna mahal vermeyin ne demiş Gas-ı Azam ” cahil ile münakaşa etmeyin cunki ben bile bu munakasayi kazanamadim”…bizim otaraflarda güzel bi söz vardır “cahil ile etme münakaşa çildirirsin alma camla taharet yardirirsin” hesabı boşverin onlardan mesul değiliz biz kendimize bakalım ha amenna “bir insanın imanina vesile olmak sahra dolusu kırmızı devenin tüyleri adedinden daha fazla sevap yazdırır” demis o inanmadiklari Rasulallah(s.a.v) ama napalim olmayinca olmuyor kasmayin kendinizi hani mahserde uyanınca etraflarına bakıp “ulan meğerse doğruymuş… diyecekler ya ama napalim giren şemsiye acilmaz takmayin onları neyse son olarak bunu söylerek bitiriyorum onların deyişiyle ben bu GERICI kafamı seviyorum geride olmayı da seviyorum cunki bizden ILERIDEKI ler var ya hiç bilmiyorlar geriden gelenler ileride gidenlerin düştükleri yerleri hep bilirler ve oralarda hiç düşmezler … Allah da daim etsin inşallah hadi selametle…duaniza muhtaç kardeşiniz yusuf…

   • Yusuf dedi ki:

    Ha bu arada gerçek adimda yusuf ve bir seyyidim yani bilmeyen arkadaşlar için söyliyeyim seyyid demek soyumun peygamberden geldiği demek yani öz be öz torunuyum peygamber yok diyenlere de en güzel kapak ben ve tıpkı benim gibi o serefli soydan gelen sülalemdir.inanmayan arkadaşlar ozelden bana ulassin soy şeceremide ayrıntılı bi şekilde gönderyim.o arkadaslara farsça,arapça,osmanlıca, türkçe,kürtçe dillerini bildigimide özenle bildirmek isterim bi kaç tane farsça ve arapça osmanlıca ve kürtçe kaynaklardan sayfa numarası satır numarası ve içinde geçen cümleyi yazardım ama zavallılar bu dilleri bilmedikleri için anlmazlarda gidip google ‘nin cevirisnden bakacak zavallılar sonra farklı anlamlar çıkaracaklar kendilerine… madem bizim gibilerle yarışmak istiyorsun ana dilinin dışında benim gibi 3-4 tane farklı dil ogrende gel senle yarisalim gidip bi dil öğrenmiş onu da yarım yamalak konuşuyor gelmiş bana burda Allahi Peygamberi yalanlamaya olmadıklarına inandırmaya çalışıyorlar neyse kardeşler dua ve selametle… duaniza muhtaç kardeşiniz yusuf…!!!

 25. ramazan dedi ki:

  la-ilahe-illallah-muhammeden-resulullah

 26. Muzaffer Alev dedi ki:

  O senelerde insanlarin akli bugün ki gibi karisik degildi, 1914 ten benim cocukluk senelerim olan 1950- 1955 senelerinde dahi cok büyük islama karsi zulümler görmüs halkimizin, kafasi karisik degildi. insanlar Kur’ani Kerimi ve hadisi serifleri ezberliyorlardi. Bizler yüce dinini ve tarihini bilmeyen serseri nesiller yapildik. Kiyamet alemeti olmali bu durumlar…
  Muzaffer Alev Kopenhag http://www.islamvesulh.wordpress.com

 27. araştıran dedi ki:

  Benim bir sorum olacak değerli teist ve ateist arkadaşlar? Adem ile Havanın yaradılış resimlerinde neden onların göbek deliği resmedilmiştir.Göbek deliği doğumu mu yoksa yaradılışı mı belli eder? Bu konu üzerindeki tez ve karşı tezleri zevkle okuyacağımı bilmenizi isterim

 28. bir kul dedi ki:

  sevginin ışığı
  BU IŞIK KİMİN IŞIGI KAYNAGI NE GÖSTERİRMİSİNİZ
  SENİN IŞIGININ ADALETİ NE
  SONLUMU SONSUZMU
  NE VAAT EDİTOR
  HİÇ BİR ÖRNEK YAZMAMIŞSIN YAZDA OKUYALIM ONA GÖRE KONUŞALIM
  DAHA İYİ OLMAZMI

 29. erol34 dedi ki:

  Adem Havva onun birbirleriyle cinsel ilişkiye giren çocukları,kızıldenizin ikiye yarılması,ayın ikiye bölünmesi,fillere taş atan kuşlar,asanın yılana dönüşmesi…Beyler beyin yaşınız kaç sizin.(Böyle şeyler eski zamanlarda olurmuş diyenler)

 30. cizci dedi ki:

  Okuzluk baki hele doldur saki kesmeyen çaki bitirmez meraki…

 31. Baskoylu dedi ki:

  Saygideger Dostlar. Kimsenin inancina ve dusuncesine saygisizlik yapmamak erdemligin en guzel aciklamasidir, Lakin var olan gercekleri ve dogrulari saklamak ve ortbas etmek, olmiyan bir seyi var oldugunu gostermek, kadar cirkin bir sey de olamaz… Aklin yolu birdir, Aklin yolunun kabul etmedegi ve etmiyecegi yalanlarla hala kendimizi kandirmaya calismanin INSANLIKLA ilgisi olabilirmi! Islam yer yuzunde kendisini katliamlarla, cinayetlerle, soykirimlarla ve insanligin kabul etmiyecegi cinsi sapiklarla gunumuze kadar gelmis, cocuk tecavuzlugu ile un yapmis ve bu gelenegini surdurmeye devam eden bir yapilanmadir… Cennnet`de 72 Hurri melekle bulusacagi hevesi. Cehennem`de kaynar kazanlarda yanma korkusu, piskolojisi ile beyinlerine yerlestirilen EROIN, ESRAR ve EN KOTU UYUSTURUCUDAN DAHA TEHLIKELI bir yapilanma icinde insanlik dusmanligini kendilerine amac edinmis bir HASTALIKTIR…. Saygi ve Insani Sevgilerimle. Baskoylu.

 32. furkanbaser88 dedi ki:

  Hiç mi kafanız çalışmıyor? Herkes bulunduğu şartlara göre yargılanacak. Bu kadar basit kanuni sultan süleyman kendi zamanını görüp şimdiki yaşadağımız yy görse ve ahirette hangi yaşadığını dneme göre yargılanır? 1500 yıl önce yaşayan insanlar içinde bu geçerli. düşünün sadece ! ama ilk düşünceye inanmayın tekrar düşünün tekrar tekrar tekrar.

 33. Molla Niyazi dedi ki:

  Her canlının kendine mahsus bir şekli, yapısı vardır. Genel anlamda insan ile diğer canlılar arasındaki fark “akıl”dır. İnsandan aklı alın, fiziki farklılık dışında hiç bir fark kalmaz. Binlerce yıldır, hayvanlar, nasıl gelmişlerse, öylece yaşayıp gidiyorlar. Ama insan, akıl sayesinde, mağara ve taş devrinden, bugünki modern hayat, bilim ve teknoloji seviyesine gelmiştir. İman konusuna gelince… “iman, gözle görülmeyeni, akıl ile görmek”tir. Yani, mantık kuralları devreye giriyor! Yıllar önce bir arkadaşla bu konu üzerinde tartışırken, ona sordum: “Kolundaki saat çok güzel, nere malı?”. Cevabı: “İsviçre”. Yine sordum: “İsviçre’ye gittin mi, imal eden fabrikayı gördün mü?”. Cevabı: “Hayır, gitmedim. Markasından belli…”. Dedim: “Bu saat sebebiyle, gitmediğin ve görmediğin İsviçre ve oradaki saat fabrikasını, aklın, nasıl görmüş gibi kabul ediyorsa… Katipsiz, bir harf bile yazılamazken… Ustasız, bir çivi bile çakılamazken… Aşçısız bir çorba bile yapılamazken… Zerreden kürrelere bu muhteşem kainat, nasıl kendi-kendine var olur? İşte, iman, bu mantık kuralı çerçevesinde, gözle görülmeyen Yüce Bir Yaratıcı’yı, akılla görmek, kabullenmek, tasdik etmektir”… Arkadaş boynuma sarıldı, ağladı, “beni bir çıkmazdan kurtardın…” diyerek ayrıldı.

  • toro dedi ki:

   Sayın Molla Niyazi,

   Dostum kusura bakmayın ama ‘’akıl’’ a vurgu yapıp bu kadar alakasız (akılla) yorumlar yapılamaz! Lütfen önce tarif ettiğiniz şeyin ne olduğunu iyice öğrenin ki kendiyle çelişmeyen yorumlarınız olabilsin! Bu dileklerden sonra bende kendi yorumlarımı sizinle paylaşmak isterim!

   Siz akıl ile inandığınız bir tanrısal figürü yanyana koyduğunuzda ve ardından yazınızdaki yorumları paylaştığınızda inandığınız tanrı(!) artık tanrı olmayacaktır (tanrılara yüklenen tanrı olma vasıfları ortadan kalkacaktır)!

   Öncelikle akıl nedir anlayalım;

   Akıl, evrende mevcut her canlının deneyimleri sonucu ortaya çıkan maddi ve manevi sonuçları ihtiyaçları ölçüsünde değerlendirerek kendi yol haritasını oluşturmasıdır! Üstelik canlılar birbirleriyle akılları yarıştırılmak süretiyle kıyaslanamazlar! Çünkü her canlı varlığını devam ettirmek için ihtiyaç duyduğu akla sahiptir! Hele de nasıl bir köpekbalığı çıkıp biz karada yaşayan canlılardan daha akıllıyız cümlesini kendi nevi şahsına münhasır şekilde kuramaz ise bir insanda diğer canlılar bizden daha az akıllıdır diyemez!

   Burada eğer bir üstünlük kriteri arıyorsanız o kriter türün dünyaya tutunabilme yani neslini devam ettirebilme halidir! Yani şu anda dünyayı insan ile paylaşmakta olan bütün canlılar soyu tükenenlerden üstündür denebilir!

   Şimdi gelelim asıl konuya, lütfen sırf ihtiyaç duyuyorsunuz diye kendi cevaplarınızı icad etmeyin! Örneğin;

   “iman, gözle görülmeyeni, akıl ile görmek”tir.’’ sizden alıntı

   Gözle görülemeyenler aklın konusu değildir, sevgili dostum! Gözle gördüklerimiz, kulaklarımızla duyduklarımız ve tenimizle hissettiklerimizdir aklı oluşturan deneyimlerin kaynağı!

   Söylermisiniz Çin’de, Japonya’da, Hindistan’da, kutuplarda, Aborjinlerin ya da kızılderililerin arasında veya zulu kabilesinin inancına mensup bir ailede doğsaydınız ‘’gözle göremeyip akıl ile göreceğiniz’’ tanrının adı ne olacaktı? Herkesin kendine öğretilen (aynı lisanı gibi) ve var olduğuna inandırıldığı tanrıyı ‘’aklediyor’’ olması sizcede tuhaf olmuyor mu?

   Elinizde tutup (bedeninize temas ediyor), gözlerinizle görüp ( üstünde yazılanları okuyabiliyorsunuz) bir malın üstündeki made in yazısının devamında adı yazılı ülkenin o malın yapım yeri olduğu bilgisine de sahipseniz (genel kültür) tabiki bu deneyimleme sonucunda ortaya çıkacak ilk sonuç bu malın adı yazan ülkede ürettildiği olacaktır! Tersini düşünmek istediğinizde önünüz açık araştırırsınız!

   Ama en önemli vurgunuz bu değil, şu;

   ‘’Katipsiz, bir harf bile yazılamazken… Ustasız, bir çivi bile çakılamazken… Aşçısız bir çorba bile yapılamazken… Zerreden kürrelere bu muhteşem kainat, nasıl kendi-kendine var olur?’’ sizden alıntı

   İşte temel argümanınız ve dayanak noktanız bu ve bu dayanak noktası aslında sizin tanrıya inanıyorum derken harhangi bir tanrıya inanmadığınızı gösteriyor!

   Hiçbir şey, bir şey olmadan olmayacağına göre insanında bir yaratıcı olmadan var olması mümkün değildir sizin olmazsa olmaz olan mantıksal sonucunuz!

   Bu durumda yani bu mantık örgüsüyle yani herşeyin birşey ile var olabileceği mantığına göre inandığınız tanrının var olmasını sağlayan ŞEY nedir? Çünkü siz yaptığınız var olmak için gereken mantıksal sonuç tarifiyle inandığınız tanrıyı da kendi kendine var olamaz hala getirdiniz! Bu durumda asıl tanrı için zincirde kaç tane ”yaratılmış olması gereken” tanrı(!) geçmemiz gerekecek!

 34. Emre dedi ki:

  Bu sayfasaki peygamber efendimiz resimleri bana aittir bu siteden kaldiilmasini rica ediyorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s