NELSON MANDELA

ATATÜRK BARIŞ ÖDÜLÜNÜ NEDEN REDDETMİŞTİ?

nelsonmandela

Nelson Mandela’nın Atatürk Barış Ödülü’nü reddetmesinin Atatürk’le hiçbir ilgisi yoktur. Bu tür bir yanlış anlamayı önlemek için ödülün reddedildiği açıklamada red sebebinin Modern Türkiye’nin kurucusu Devrimci Atatürk’e karşı bir olumsuz düşüncenin kesinlikle olmadığı vurgulanmıştır. Ama buna rağmen sanki Atatürk’e karşıymış gibi gösterilmeye devam edilmektedir. Ödülün reddedilme sebebinden önce Mandela’nın hayatına kısaca göz atalım:

Güney Afrika’nın efsane lideri Nelson Mandela 95 yaşında hayata veda etti. 1918 doğumlu Nelson Mandela hayatının 27 yılını hapiste geçirmişti.

Mandela hukuk eğitimi görmüş ve ülkenin ilk siyahi avukatı olmuştu. 1944’te ırk ayrımına karşı yerli halkın kurduğu Afrika Ulusal Kongresi’ne (ANC) katıldı. 1948 yılında kongrenin Gençlik Birliği’ne sekreter ve 1950’de başkan seçildi.  Mandela, rejimin ırkçı baskı politikasına karşı kitlesel mücadeleyi örgütleyenler arasında ilk sıralarda yer alıyordu.

Mandela, 1961’de (Ulusun Mızrağı) adlı yeni bir örgüt kurdu. Örgütün amacı, ırkçı rejime karşı örgütlenecek sabotaj eylemlerini temel alan silahlı mücadele yürütmekti.

Mandela’nın örgütün gelişmesi için çalışmak, Güney Afrika dışına yolculuklar yaparak uluslararası ilişkiler kurmak ve destek aramakla geçirdiği illegal çalışma dönemi 5 Ağustos 1962’de tutuklanmasıyla sona erdi.

Yasadışı grev çağrısı yapmak ve geçerli bir pasaporta sahip olmadan Güney Afrika dışına çıkmak suçlarından 5 yıl hapse mahkum edildi.

Mandela Robben Island adasında cezasını çekerken 1963’te polis ANC’nin yer altı merkezini tutukladı ve Umkhonto örgütüne ilişkin bir dizi belge, eylem planı vb. ele geçirdi.

Mandela ve arkadaşları, açılan davanın sonunda “Güney Afrika hükümetini devirmek için gizli planlar yapmak” suçundan ömür boyu hapse mahkum edildiler.

O günden sonra Mandela, ırk ayrımına karşı mücadele eden Afrikalı siyahların sembolü oldu.

“Dünyanın en ünlü mahkumu” olarak anılan ve ırkçılığa karşı mücadelenin bütün dünyada yoğunlaşması üzerine adı duyulan Nelson Mandela, 11 Şubat 1990’da Cape Town’daki cezaevinden çıkarak, 27 yıl sonra özgürlüğüne kavuştu.

Nelson Mandela’nın başında bulunduğu Afrika Ulusal Kongresi’nin ırk ayrımına karşı uzun yıllar süren mücadelesi, 18 Mart 1992’de sonucunu verdi; siyahlara eşit vatandaşlık hakkı tanıyan ve Devlet Başkanı De Klerk tarafından planlanan anayasa değişikliği halk oylamasıyla kabul edildi.

“Mücadele benim hayatımdır. Hayatımın sonuna kadar siyahların bağımsızlığı için mücadele edeceğim” diyen Nelson Mandela 10 Mayıs 1994’de Güney Afrika’nın ilk siyahi Devlet Başkanı oldu.

1962’de Lenin Barış Ödülü, 1979’da Nehrü Ödülü, 1981’de Bruno Kreisky İnsan Hakları Ödülü, 1983’de UNESCO’nun Simon Bolivar Ödülü verildi.

15 Ekim 1993’te ise Frederik W. De Klerk ile beraber Nobel Barış Ödülü’nü aldı.

Ancak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından kendisine verilmesi kararlaştırılan 1992 yılı Atatürk Barış Ödülü’nü reddetti.

ÖDÜLÜ NEDEN REDDETTİ?

 

Öncelikle bu ödülün ne olduğunu bilmemizde yarar var.

Atatürk barış ödülü 1986-2000 yılları arasında 14 yıllık kısa bir ömre sahip uyduruk bir ödüldü. Ödül Kenan Evren cuntası döneminde, Kenan Evren’in cumhurbaşkanlığı sırasında çıkarılmıştı. Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Atat%C3%BCrk_Uluslararas%C4%B1_Bar%C4%B1%C5%9F_%C3%96d%C3%BCl%C3%BC

Peş peşe idamların geldiği, sayısız insanın katledildiği, binlerce insanın korkunç işkencelerden geçirildiği, binlerce insanın yurttaşlıktan çıkarıldığı, on binlerce insanın yurt dışına kaçmak zorunda kaldığı, on binlerce insanın işten çıkarıldığı, filmlerin, derneklerin yasaklandığı,  gazete ve dergilerin sansüre uğradığı, 1,5 milyondan fazla insanın fişlendiği, 230 bin kişinin yargılandığı faşist dönem dünyada büyük yankı uyandırmıştı.  Kaynak: http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/419690.asp

Tüm bunlara karşın, sanki barış ödülüne layıkmış gibi 1990 yılında Kenan Evren’e verilmişti ödül. 1991’de kimseye verilmediği için Nelson Mandela’dan önce ödül alan kişi faşist cuntacı katil Kenan Evren’di. Böyle bir durumda onurlu bir insan nasıl bu ödülü kabul eder?

Kaldı ki asıl sebep bu değildir. Gerçek sebep, Turgut Özal döneminde Güney Afrika’daki ırkçı rejime silah yardımı yapılmasıdır. Birçok ülke ambargo uygularken Türkiye ırkçı rejime destek çıkmıştır. Irkçı rejim yıkılıp Mandela ve ekibi iktidara geçince Türkiye ile Afrika’ya gönderilen silahların durdurulmasını görüşmek üzere bir temsilci gönderirler.  Temsilci  Thabo Mbeki havaalanından geri çevrilir. Ve Güney Afrika ile ipler kopar. 1992 yılında durumu düzeltmek için Mandela’ya ödül verilir ama Mandela reddeder. Ve ilginç olan o ülkeye sokulmayan ve görüşülmeyen  temsilci Thabo Mbeki Güney Afrika’nın 2. Cumhurbaşkanı olur ve 2008’e kadar görev yapar. Kaynak:

http://www.hurriyet.com.tr/planet/13749694.asp

http://webarsiv.hurriyet.com.tr/2005/03/05/609146.asp

http://www.gazetea24.com/haber/mandela-neden-ataturk-baris-odulunu-reddetmisti_23568133.html

Ne ödülün reddedilmesi hakkında ne de Atatürk hakkında Nelson Mandela’nın hiçbir açıklaması olmamıştır. Bu konudaki tüm iddialar yalandır, uydurmadır. Ödülle ilgili açıklama ANC – Afrika Ulusal Konseyi tarafından yapılmıştı. İşte o açıklama:

ANC, Mandela’nın kendisine verilen ödülü kabul etmediğini ve Türkiye’yi ziyaret planlarının olmadığını açıklamak istemektedir. ANC’nin tavrının modern Türkiye’nin kurucusu, reformcu Kemal Atatürk’le ilgili herhangi bir olumsuzla ilgisi yoktur”

Kaynak: http://www.anc.org.za/show.php?id=8472

Görüldüğü gibi ödülün reddedilmesinin ne Atatürk’le ne de Kürt sorunuyla uzaktan yakından ilgisi yoktur.

Nelson Mandela Sözleri:

 • Ben acı çekmedim. Günü yaşamanın önemini ve yarını çok düşünmemek gerektiğini öğrendim.
 • Bu ideal uğruna ölmeye hazırım.
 • Mücadele benim hayatımdır.
 • Dünyayı değiştirmek için kullanabileceğiniz en güçlü silah eğitimdir.
 • Özgürlük için gökyüzünü satın almanıza gerek yok. Ruhunuzu satmayın yeter.
 • Hayattaki en büyük zafer hiçbir zaman düşmemekte değil, her düştüğünde ayağa kalkmakta yatar.
 • Yapılana dek, her zaman imkansız gözükür.
 • Düşmanınla barış yapmak istiyorsan, onunla beraber çalışmalısın. Sonra arkadaş olacaktır.
 • Büyük bir tepeyi aştığında insanın bulacağı şey, daha aşılacak çok tepelerin olduğudur.
 • Kendi korkularımızı özgürleştirdiğimizde, varlığımız otomatik olarak başlarını özgürleştirir.
 • İyi bir kafa ve iyi bir kalp, her zaman zorlu bir kombinasyondur.

About pante

Araştırmacı sosyal medya editörü...
Bu yazı Politika içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

6 Responses to NELSON MANDELA

 1. yasir dedi ki:

  Atatük’le iğlisi olmasada altından bir şekilde Atatürkçüler çıkıyor…Yani Atatürkçülük Kisvesi altından bir çok işlerini haledenler demek lazım…Atatürk yaşıyor olsaydı kesin kes günümüz Atatükçülerini kafa göz kovalardı…Çünkü Atatürk hoşgörülüydü, şimdikiler ise tam tersi…Atatürkün Anneside evlendiği eşide peçe’li ide ama Atatürk serbestlik getirmesine rağmen bu kişlere karşı çıkmamıştır…
  Fransız ekolünün desteklediği ve Sionist odakların milliyetçilik akımlarını hortlatmak için kurdukları İttihat ve terakki cemiyeti üyeside olan Atatürk bunların gerçek yüzlerini anlayınca ne hazindir ki yine bu odakalar tarafından suikasta uyramaktadır…Yine aynı ittihatçılar ırkçılık uğruna bütün osamanlı bekası olan Ortadoğu ve balkanları Osmanlıdan kopartmışlar ve derin emperyal güçlerinin sanayi devrimleriyle temel hammadde idtiyaçları uyruna kurdukları tezgahlara yardımcı olmuşlardır…
  Bir çok spekilosyonlar olsada 35’te faliyetleri durdurulan Türkiye mosan lacoları yine Atatürkün doktorlarının üyesi olduğu mosan locaları ismet İnönü döneminde tam gaz faliyete geçip düşük rütbeli Albayların planlarınyla menderese darbe yapılırken aslında işin en hazin yanı Atatürkün ordusunada darbe yapılmasıdır ve sonuçta günümüzde malum Atatürkçülerin(Atatürkü tenzih ederim) bir şekilde Atatürkün benimsemiyeceği her şeyleri yapıp sonra Atatürkçüyüz deyipte aslında alakaları olmayan kökleri farklı yerlere dayanıp Osmanlı döneminden temellenen malum odakların üstünlük savaşlarıdır.
  Bu gün Atatürkçüyüm diyenlerin %90’ını Atatürk ve politikaları ve düşünceleriyle alakası olmayıp bilakis Atatürk düşüncelerine karşı oldukları aşikar ortadadır.

 2. carl dedi ki:

  http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_awards_and_honours_bestowed_upon_Nelson_Mandela

  güzel de bir yeri atlamışsın .bu linkte verdiğim adreste 1992 de mandelanın aldığı ödüller listesinde atatürk barış ödülü yazıyor ve red edilmesinin nedeni de hemen yanında yazıyor .

  Awarded the Atatürk International Peace Prize by Turkey, but refused the award citing human rights violations committed by Turkey during that time….

 3. Şükrü dedi ki:

  Bırak canım neden ilgisi yokmuş din tarihini araştırıyor dinleri araştırıyor her konuya mantıklı cevaplar veriyorsunuzda Atatürk ün diktatör olduğuna ve mandelanın bu yüzden kabul etmediğine neden inanmıyorsunuz onun kurduğu eğitim sisteminde beyinlerinizin sistematik bir şekilde yıkanarak kendisini bir Kahraman olarak görmeniz bu yüzden
  Din nasıl okullarda beyin yıkama taktiğiyle işleniyorsa inkilap tarihi ve atatürkte öyle
  Aklınızı başınıza alın beyin bedava

 4. Omerediz dedi ki:

  Awarded the Atatürk International Peace Prize by Turkey, but refused the award citing human rights violations committed by Turkey during that time, which was the denial of the existing of more than 20 million Kurds in Turkey[20]

 5. Geri bildirim: NELSON MANDELA’S SOUTH AFRICA | surayilmaz1

 6. bir kul dedi ki:

  EGİTİM DENİNCE BENDE BİR KATKIDA BULUNAYIM DEDİM

  EĞİTİM

  Almanya’da bir Lise Müdürü, her eğitim öğretim yılı başında öğretmenlerine şu mektubu gönderirmiş:
  “Bir toplama kampından sağ kurtulanlardan biriyim.
  Gözlerim hiçbir insanın görmemesi gereken şeyleri gördü.
  İyi eğitilmiş ve yetiştirilmiş mühendislerin inşa ettiği gaz odaları, iyi yetiştirilmiş doktorların zehirlediği çocuklar, işini iyi bilen hemşirelerin vurduğu iğnelerle ölen bebekler, lise ve üniversite mezunlarının vurup yaktığı insanlar.
  Eğitimden bu nedenle kuşku duyuyorum.Sizlerden isteğim şudur.
  Öğrencilerinizin insan olması için çaba harcayın.
  Çabalarınız bilgili canavarlar ve becerikli psikopatlar üretmesin.
  Okuma yazma, matematik, çocuklarınızın daha fazla insan olmasına yardımcı olursa ancak o zaman önem taşır.”

  MÜLK 67/2 Hanginizin daha güzel/iyi amel yapacağınızı denemek için yoklukla varlığı yaratan, O’dur. O mutlak galiptir; affedicidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s