BU SİTE NECİ?

tumblr_background_by_sirjaspero-d4wfm33

Bu görsel facebook sayfamız içindi ama burası için de geçerli.

Sitenin çizgisi hiçbir siyasi parti ya da örgütün, hiçbir din ya da mezhebin, hiçbir fikir önderinin izinde, çizgisinde değildir. Dünya görüşü olarak siyasi yelpazenin solundadır. Bilimi, evrensel hukuku savunur. Ulusalcı değil, ulusal demokratik devrimcidir. Marksizmi, Leninizm’i, Kemalizm’i vb. şahısla nitelendirilmiş ideolojileri geçici ve değişmeye mahkum görür. Bazı konularda bunların savunuluyor olması, ortak anlayışlar ve faşizme, emperyalizme ve gericiliğe karşı ittifak nedeniyledir. Çizgimiz özünde enternasyonalisttir ama dünyanın mevcut şartlarında yurtseverdir, tam bağımsızlıkçıdır. 

Sosyalizmin özgürlükçü ve demokratik olanını benimser. Bürokrasi ve sosyal faşizm batağına saplanacak sosyalist fikirleri reddeder. Komünizmi savunmaz çünkü komünizm çağlar ötesi bir dünya rejimi arzusudur. Bugünün meselesi değildir. Dünyanın sosyalizmden sonraki aşamasıdır ve tek bir ülkede kurulabilmesi kesinlikle mümkün değildir, aksi takdirde emperyalistler tarafından kolayca yutulurlar. Yani, ancak dünyanın tümüyle sosyalist olduğu ve insanlığın büyük aşamalar kaydettiği dönemin sosyalistleri komünizmi savunabilir ve isteyebilir. Emperyalizmin hegemonyası altındaki bir dünyada komünistlik taslamak, hayalperestliktir ya da diğer sosyalistlerden daha keskin görünme tavrıdır.

Site, başta İslam olmak üzere herhangi bir dine karşı değildir. Dinsel eleştirilerin nedeni, din karşıtlığından değil, dinin siyasi olarak kullanılmasına karşı olunmasından dolayıdır. Siyasal İslam günümüzün gerçeğidir ve elbette demokrasinin gereği, bunun karşısında muhalifleri de olacaktır. Demokrasinin yerini teokrasinin almasına, modern, çağcıl yasaların yerine ilkel köleci toplum yasalarının konulmasına, gericiliğin ve yobazlığın halk üzerinde tahakküm oluşturmasına elbette karşı durulacaktır. Buna karşın inançlı insanlara kesinlikle aşağılayıcı, alaycı bir tavır içinde olunmaz. Yorumlarda bu yönde ifadelere izin verilmez. Genellemelerden kaçınılır. Dini toplumları genelelleme yaparak kötü göstermek de bir çeşit ırkçılıktır. Örneğin “Müslümanlar şöyle, müslümanlar böyle” tarzı eleştirilerin de ırkçılıktan farkı olmadığından onaylanmaz.

Tek tip peşinde koşanlara bunlar ters gelecektir. Nitekim siteye ilk kez giren İslamcıların çoğunun gösterdiği tepki bu fikirlerin, bu dünya görüşünün yokolmasıdır. Bizimse mücadelemiz, bu fikirleri, bu dünya görüşlerini hoş  görecek, doğal bulacak, anlayışla karşılayacak bir İslam dünyasına kavuşmak içindir. Hepimiz bu İslam dünyasının birer bireyiyiz ve hepimizin gelişmiş ülkelerdeki kaliteli yaşama hakkı var. Bunun için değişime ve gelişime ihtiyacımız var. Ama sadece öbür dünyaya hedeflendiğimiz müddetçe bu dünyanın devleri bizi ezmeye devam edecektir..

About pante

Araştırmacı sosyal medya editörü...
Bu yazı Politika içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

27 Responses to BU SİTE NECİ?

 1. Bundan 3 gün önce tesadüfen sitenize girdim,”Kurandaki Mantıksal Hatalar” konusunu gördüm karşımda.Bu tür tartışmaları daha önce bazı arkadaşlarla başbaşa tartıştığımdan pek te yabancı gelmedi,yadırgamadım yani.Ama burada hayran kaldığım her fikre,her insana söz vermeniz ve özellikle de USLÜP kurallarını en güzel şekilde tatbik ve kontrol etmeniz nedeniyle başta admin ve tüm yorumcu arkadaşlara teşekkür olarak yazdım bu notumu.Bundan sonra fırsat buldukça ziyaret etmeye çalışırım.

  • pante dedi ki:

   Mustafa Bayraklı; objektif yaklaşımınız için teşekkürler..

   • Sahin Karakuss dedi ki:

    pante mukemmelsin yazilarin hersey saygi ve tarafsiz …. ama birde korkmasanda gercek profil resmini koyabilsen… afganistan deyil burasi ,,,,,

  • Abdullahabdal dedi ki:

   Yalnız yarım metre uzuamamışsın be arkadaşım..Bu kadar süre bu siteye ağaç girseydi pinokyo olurdu..sende kıpırdama olmamış..Okuduğunu anlama sorunu var sanırım.
   Biraz tartışacak bilgilere ulaşta bizde zevk alalım..

 2. yasir dedi ki:

  Hiç bir görüş din ve hareketin yanında olmadığınızı belirtiyorsunuz lakin islam ve ALLAH resülü ve Kuran karşıtı yazılarınızda sorğulamalarınızda bazı alaycı ve aşşağılar tavırlar hissedilmektedir…
  Sorğular tavrınızı beğenmekle birlikte ALLAH Kitap peyganber ve din hakkındaki bazı usluplarınız çok yanlış…
  Daha önce belirttiğim gibi kişi kurum ve bazı siyasi hareketlerin ALLAH, din , Kuran ve Peygamber adı ve namına yapmış oldukları yanlış uyğulama söylem hadis ve gibi yanlışlıkları ALLAH’a, dine, Kitap’a ve Peygamberlere maal edip yanlış tutum ve söylem içerisine giriyor olmasız tam bir çelişki ve mantık dışıdır.
  Kimse kimsenin inancına karışamaz sizler belki inançlı belki inançsızsınız ALLAH kitaplarında bunu açık olarak belirtmiştir sizin dininiz size onların dini onlara onların kutsalına küfür etmeyinki onlarda sizin ALLAH’ınıza küfretmesin…işte bizde diyoruz ki bizim dinimiz bize sizin dininiz size…
  Sosyalizimde bahsediyorsunuz sizler buna bu adı vermişsiniz ALLAH kitaplarında ve Peygamberleri araçılığıyla zaten hep bunu emretmiştir yardımlaşmayı yaplaşmayı hak yememeyi yalan söylemeyi çalmamayı kimenin ister inanan ister inanmayan herkesin malına canına namusunayan gözle dahi bakmayı yasaklamıştır adaletli olmayı adil olmayı emretmiştir.
  Tabiki din konusunda size saldıranlar, zulüm yapanlar ve sizleri yurtlarınızdan çıkaranlar hariç, bunlara dahi karşı saldırıyı meşru kılarken haddi aşmayı yasaklamıştır

  İSRA-33 – Haklı bir sebep olmadıkça, Allah’ın öldürülmesini haram kıldığı canı öldürmeyin. Kim haksız yere öldürülürse, biz onun velisine bir yetki verdik. O da öldürmede aşırı gitmesin. Çünkü ona (dinin kendisine verdiği yetki ile) yardım olunmuştur.

  BAKARA-190 Sizinle savaşanlara karşı Allah yolunda siz de savaşın. Ancak aşırı gitmeyin. Çünkü Allah aşırı gidenleri sevmez.

  BAKARA-191 Onları nerede yakalarsanız öldürün. Sizi çıkardıkları yerden (Mekke’den) siz de onları çıkarın. Zulüm ve baskı adam öldürmekten daha ağırdır. Yalnız, Mescid-i Haram yanında, onlar sizinle savaşmadıkça, siz de onlarla savaşmayın. Sizinle savaşırlarsa (siz de onlarla savaşın) onları öldürün. Kâfirlerin cezası böyledir.

  BAKARA-192 Eğer onlar (savaştan ve küfürden) vazgeçerlerse, (şunu iyi bilin ki) Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

  BAKARA-193 Hiçbir zulüm ve baskı kalmayıncaya ve din yalnız Allah’ın oluncaya kadar onlarla savaşın. Onlar savaşmaya son verecek olurlarsa, artık düşmanlık yalnız zalimlere karşıdır.

  ŞURA-39 – Onlar, bir zulüm ve saldırıya uğradıkları zaman birbirleriyle yardımlaşırlar.

  ŞURA-40 – Bir kötülüğün cezası yine onun gibi bir kötülüktür, ama kim affeder, bağışlarsa onun mükafatı Allah’a aittir. Şüphesiz ki Allah, zalimleri sevmez.

  ŞURA-41 – Zulme uğradıktan sonra hakkını alan kimseye gelince, işte onların aleyhinde ceza vermek için herhangi bir yol yoktur.

  ŞURA-42 – Yol ancak insanlara zulmedenler ve yeryüzünde haksız yere taşkınlık edenler aleyhinedir. İşte onlar için acı bir azap vardır.

  ŞURA-43 – Her kim de sabreder ve kusuru bağışlarsa, işte bu elbette azmedilecek işlerdendir.

  NİSA-94 – Ey İman edenler! Allah yolunda cihada çıktığınız zaman, mümini kâfirden ayırmak için iyice araştırın. Size selam veren kimseye, dünya hayatının menfaatini gözeterek, “Sen mümin değilsin” demeyin. Allah katında çok ganimetler var. İslâm’a ilk önce girdiğiniz zaman siz de öyle idiniz. Sonra Allah size lutufta bulundu. Onun için iyice araştırın. Şüphesiz ki Allah, yaptıklarınızdan haberdardır.

  • pante dedi ki:

   Yasir, hiçbir başlıkta alaycı ve aşağılayıcı bir ifade yoktur. Varsa belirt, düzeltelim. Müslüman arkadaşların bir kısmı maalesef alay, aşağılama, hakaret konularında bilinçsizler. Örneğin yazılarımızda Muhammed dememizi, hz. ve sav ekleri kullanmamamızı bile hakaret olarak algılamaktalar. Halbuki bırakın inanmayanları, sahabe bile ona ismiyle seslenirdi ya resulullah derdi ya da ey Muhammed! Bu ekler çok sonraları, yüceltme dönemlerinde ortaya çıkmıştır. Bizzat Muhammed bile diğer peygamberlerden ya da Allah’tan bahsederken ek kullanmamıştır. Ayet ve hadislerdeki bazı ifadelerin mantık dışı, bilim dışı olması nedeniyle yapılmış olan yorumlar ya da kullanılan smile işaretleri alay amacı taşımaz. Bir ifadenin saçma bulunarak eleştirilmesi de aşağılama değildir. Siz daima kutsanan, ululanan bir ortama alışkın olduğunuz için bu yaklaşım tuhafınıza gitmekte, yadırgamaktasınız. Halbuki asıl alay, hakaret içeren ifadelere forumlarda olsun, facebookta olsun rastladığımda bizzat ben karşı çıkıyorum. Bunlar, açıkça küfür içeren, sapıklıkla suçlayan, çirkin karikatürlerle alay eden paylaşımlar. Bunların hiçbirine bu sitede rastlayamazsınız.
   Siz karşı çıkan, eleştiren olmasın istiyorsunuz. Bu mümkün mü?! Sen nasıl ki İslam dışındaki dinleri, inançları eleştiriyorsan, diğerleri de İslam’ı eleştirecektir. Bu, dinler kurulduğundan beri böyledir. Muhammed’in zamanında da, halifeler döneminde de, sonrasında da tartışmalar, karşılıklı eleştiriler daima olmuştur. Kur’an, yapılan eleştirilere yanıt veren ayetler de içerir. “Niye eleştiriyorsunuz, eleştiremezsiniz” demez. “Senin dinin sana, benim dinim bana” ifadesi eleştirmeyi, tartışmayı bırakmayı değil, özgürlüğü vurgular. Kimsenin başkasının dinine, inancına şiddet gösterip saldırmaması gerektiğini belirtir.
   Tekrar ediyorum, hissetmeyi boşver. Dediğim gibi kimi müslüman arkadaşlar bağnaz ortamlarından dolayı yanlış hisler içinde. Bariz olarak aşağılayıcı, alay içeren ifade varsa, göster, düzeltelim. Bu siteyi Elevation-Exhorder gibi sapkın tiplerin iğrenç ifadeleriyle dolu siteleriyle karıştırmayın. 🙂

 3. elevation dedi ki:

  Sitenin Ateizmle de bir ilgisi bulunmamaktadır. Site sahibinin nisan-mayıs 2013’te ki beyanları incelenirse kendisi bir Panteisttir. Sitede Ateist ve Solcu sıfatıyla yazan tek yazar benim.

 4. sebnem dedi ki:

  sitenizi tesadüfen buldum ve kelimenin tam anlamiyla bayildim!!! bu Kadar kapsamli yazilarla karsilasinca, isi filan unuttum, tüm gün kilitlendim size, isten atilirsam sizin yüzünüzden 🙂 gercekten de tebrik ve tesekkür ediyorum..

 5. Ferda Yamanoğlu dedi ki:

  Merhaba.
  Herhalde,Big-bang’dan önce sayfasında yazdığım yazıları sildiğinizi unuttunuz.

  • pante dedi ki:

   İftiranı kanıtlayamadın Ferda. Sen “Mat oldukları yazıları anında yok ediyorlar.” gibi büyük bir iftira attın.
   Oysa senin yazın aynı ifadeyi tekrar tekrar kullanmandan dolayı silinmişti.
   Mat oldukları yazıları anında yok eden yerde ne diye yazıyorsun ki? Hadi başka kapıya!

 6. Abdullahabdal dedi ki:

  Bir müslümanın yalan söylediğini herkes bilir. Tüm Dünya.. Bu arkadaş İslama hakkında yazılar yazıyormuş okuyun diyor:)
  EE günaydın arkadaş 1300 yıldır yalanları yaza yaz bitiremediler. sen islamdan farklı bişeyler mi yazdın ki insanlar okusun..
  Ortadoğuda Müslümanların rezil kepaze hayatlarını yaz..o zaman belki okuyan bulursun..
  Yazdığın saçmalıkları buraya kopyalamada..
  Bir bilgin varsa buyur tartışalım

  • yasir dedi ki:

   Abdullah abdal!!! bir toplumu dini inanışı durmadan aşşalıyor ve hakaretler yağdırıyorsun…
   Bunun farkındamısın,,, farkında değisel farkına varmalısın…
   bakıyorum herkese saldırıyorsun ve karşındakiler sana sabrediyor,,,sabrında bir sınırı vardır her halde…
   Ayrıca bu yapmış olduğun hakaret ve aşşalamalar kanunlar ve yasalar önünde suç teşkil etmektedir…
   İster dini inanışı olsun ister olmasın, ister ateist, ister put perest, ister müslüman, ister yahudi her ne olusa olsun bir tolumu-milleti-inancı aşşalamak, hakaret etmek ırkçı davranışlarda bulunmak şuç teşkil etmektedir…

   • AbdullahAbdal dedi ki:

    Kültürün bu kadara yetiyor..
    Kuranda yazılı olanları,
    insanlar sana anlattığında,
    bunu hakaret olarak algılıyorsan bu olumlu bir gelişmedir.
    Burada yapacağın şey tehdit değildir..daha insanca birşeydir.

    Farkına varabildiğin, Aşağılama olarak algıladığın dini terketmektir..

    Suç ve aşağılamnın ne olduğunu kuranı okuyunca anlayabilirsiniz.

    Dünyanın islamı ve kuranı yasaklamasını istiyorsanız Ateistlere dava açın ki..
    Onlar insan hakları mahkemesinde bu garabeti tüm insanlığa gösterebilsinler..,
    İnsan haklarına uygun bulunmadığı için ilkel çağların karanlığına gömülsün

   • Gencer dedi ki:

    İnsanları tehdit etme bence.Kim ne yazarsa yazsın.Aşırıya giderse engellenir olur biter.

 7. Ben neden engellendim

  • pante dedi ki:

   Mustafa Bayraklı, sadece sorduğun soruya yanıt alabilmen için bu mesajını onayladım.
   Seni iftiralar konusunda uyardığım ve bu tarzınla yazmana müsaade edilmeyeceğini bildirdiğim halde ısrarını sürdürüp “İşinize gelmiyor değil mi?” türünden yanıt vermen nedeniyle engellendin.
   Burada yazacaksan yalan ve iftiralara ihtiyaç duymadan yazacak, tepkiye neden olacak bir iddiada bulunduğunda o iddianın kanıtını ortaya koyabileceksin. Kanıtlayamayacağın çirkin iddialarda bulunmayacaksın. Sen ya da başkası, kim bu tarz yazarsa engellenir.

   Eğer bu uyarımı dikkate alacağını belirtirsen, engelini kaldırırım. Aksi takdirde mümkün değil.

   • Bide bizim açımızdan tepkilere neden olacak yalan ve iftiralara müsaade etmezseniz dediğiniz doğru,fakat nasıl ki siz ve fikirdaşlarınızın bazı varsayımları varsa bzimde zaman zaman bazı varsayımlarımız olacak.Ama hayır “söylenen şeylerin hepsi doğru ve belgeli olması zorunlu” derseniz,”bu ne perhiz bu ne lahana turşusu” derim…Yani tartışmadaki şartlar eşit olmalı.

   • pante dedi ki:

    İslami sitelerde bizim düşüncelerimize hiç yer verilmez, anında banlarlar Mustafa. Ne yalan ne iftira, sadece küçük bir eleştiride engellerler. Bizse eleştirinin dozu ne olursa olsun bir engelleme yapmıyoruz. Yeter ki hakaret, aşağılama, iftira ve ırkçılık olmasın. Yorumlarda abartılı ifadeler olabilir, buna da göz yumuyoruz ama abartı aşağılayıcı bir iftiraya dönüştüğünde önce editler, uyarırız. Devam ettiği takdirde engelleriz, hangi düşüncede olursa olsun. Siteye yeterli zaman ayıramadığım için yorumcuları sürekli takip etmek sorun oluyor. Bir ara takip edemediğim için siteyi uzun süre kapatmıştım. Kapatacağıma kendisini takip etmek zorunda kaldıklarımı engellerim daha iyi. Siteye katılanlar bunu dikkate alarak yazsınlar.

 8. AbdullahAbdal dedi ki:

  Mustafa bayraklı sen saçma şeyleri kopyalayıp yapıştırıyorsun.. gerçekten tartışmak istiyorsan Ateistforum.org a gelmelisin..

 9. Gencer dedi ki:

  Pante sen çok güzel bir iş çıkarmışsın.Turan Dursun’dan alıntılar olduğunu görüyorum.Turan Dursun gerçekleri fark ettiğinde dinden para kazanmasına rağmen bu kazancını bırakıp insanlara doğruyu gösterme yolunu seçmiştir.Sonucundan canından olmuştur ama bize de yeni ufuklar açmıştır.Sen de onun misyonunu üstlenip bizleri aydınlatmaktasın.Yobaz lar çok bu ülkede, maalesef şiddet bağnazlık damarlarındaki kana kadar işlemiş bu yobazların.Bu sitede Kuran’la ilgili yanlışlıklar mantıksızlıklar hatalar yüzlerce örneğiyle gösterilmiş durumda ne yazık ki Kuran’ı okuduğumuzda yüzlercesine daha rastlamak mümkün.
  Hud 35 ayetinde görüldüğü üzere ‘uydurduysam suçum bana aittir ” diyor.Tabii ”deki lerle ve parantez içi eklemelerle” ayetler bizim mealcilerimiz tarafından sulandırılmış.Bu ayetteki belirttiğim cümle benim ikna olmama yetti de arttı.Bu cümlede inkar olmaması beni kanaatimde haklı olduğumu gösterdi.
  Beni ikna eden senin siten olmadı ben daha öncedende bu tip araştırmalar yapıyordum.Çünkü Yaratıcının bu kadar ısrarla Kitap göndereceğine ve inanılması için neredeyse yalvaracağına aklım yetmiyordu.
  Her Kurban Bayramında düşünürdüm nasıl olur da gökten Koç iner.
  Miraç Kandillerinde düşünürdüm nasıl olur da Yaratan’la namaz pazarlığı yapılır.
  Ve daha bir çok Hurafe…
  Bu çalışmalarından dolayı seni tebrik ederim.

 10. kenzo ismail dedi ki:

  Mutlak, insan haklarını savunan bir kişi olarak,bu siteyi arkadaşlarıma öneriyorum,eğer dünyamızı güzelleştirmek istiyorsak,tabularımızı yıkmalıyız,bu site sayesinde ben tabularımı yıkmaya çalışıyorum,katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim.

 11. alpercadiroglu dedi ki:

  admin; habertürkte beyin bedava diye okan bayülgenin sunduğu programa katılmanı isterim. (başvur bence, alırlar)

 12. cemrecemre dedi ki:

  Siz Müslümanlar benim size saygim sonsuz ama sizin ne bize ne de bizim düşüncelerimize sayginiz yok. Muhammed peygambere inanmıyorum ama saygi duyuyorum sonucta bir cok insan onu elci kabul ediyor. Ama siz bizi otekilestiriyorsunuz. Saygi duymuyorsunuz bunu 2 temmuz sivas olaylarinda ve daha bir cok yerde gorduk.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s