SOLCULUK ve YURTSEVERLİK

solculukveyurtseverlikÖzellikle 90’lı yıllardan itibaren yurtseverlikle milliyetçiliği özdeşleştirmeye gayret gösteren, ulusalcılığı faşistlikle bir tutmaya kalkışan bir çarpık anlayışla sık sık karşılaşmaktayız. Bazı sol geçinen kesimlerde yurtseverliğin dışlandığını görüyoruz. Bunlar enternasyonalizmin yurtseverliği reddettiğini iddia ediyorlar. Devrimcilerin, sosyalistlerin yurtsever olmaması gerektiğini öne sürüyorlar. Önceleri bireysel olarak görünen bu düşünce, artık bazı sol parti ve fraksiyonların ana görüşü olmuş neredeyse.

Yazıyı okumak için tıklayınız:

http://www.kemalistler.net/yazarlar/serdar-kaan-korkmazgil/1730-solculuk-ve-yurtseverlik.html

Reklamlar

About pante

Araştırmacı sosyal medya editörü...
Bu yazı Politika içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to SOLCULUK ve YURTSEVERLİK

 1. exhorder dedi ki:

  Alıntıladığın site bile Kemalistler.net adıyla kaydolmuş. Yani bu kadar olur diyorum sayın pante.

  Herşeyden önce Kemalizm nedir onu açıklığa kavuşturalım..

  Kemalizm, Osmanlının gerileme değil, çöküş döneminde ortaya çıkan, 1908 II.Meşrutiyetçilerin yani Jöntürk denen jakoben burjuva milliyetçisi topluluğun daha radikalize ve Jakoben hale dönüşmüş, Türk milliyetçiliği, Devletçilik, Irkçılık, Popülizm (Halkçılık) ve Anti-Komünizm ile bezenmiş bir ideolojidir. Sınıfsal muhtevası, Büyük burjuvazidir. Ulus kavramının ve ulusal devletlerin bir imparatorluğun çöküşü döneminde meydana gelme süreci ile ortaya çıkmış ve faşist diktatörlük haline gelmiştir.

  Kemalizmin, ırkçı savlarının temeli, kafatasçılık üzerine kuruludur. Kafatasçılık sanıldığının aksine, Aryen ırkçılarının, Nazilerin ve Beyaz üstünlükçülerin savunduğu bir sınıflama değil. Aryen ırkçıları genel olarak hint-avrupa milletlerinin medeni, sarışın, renkli göz ve beyaz ten kombinasyonuna sahip olduğunu öne sürerler. Türk ırkçıları ise türk milletleri bu Ari tanıma uymadığı ve konuştukları dil, Altay dil ailesine girdiği için, kafatası şekli ile durumu kurtarmaya çalışmıştır. Nedir bu Türk ırkçılarının savları? Türklerin altaylardan yani Orta Asya’dan geldikleri ve Brakisefal kafatası yapısına sahip oldukları, Brakisefalinin ise Doilkosafel diye sınıflanan arkadan çıkıntılı kafatasına göre daha yuvarlak ve yassı olduğu, haliyle de Türklerin bu yönlü bir üstünlükleri olduğu savıdır.

  Ancak Türkleri, diğer Altay halkları olan Moğollar, Tunguzlar, Mançular ve şüpheli olarak Koreliler ile Japonlardan izole ele alırlar. Oysa sadece Türkler değil, aynı zamanda bu etnik gruplarda Brakisefal, yuvarlak kafatası yapısına sahiptir. Eğer bir Türk bu sav ile Türk ırkının üstünlüğünü iddia edecekse, aynı zamanda dünyanın en barbar ve ilkel topluluğu olan Moğolları da aynı kapsama alması gerekir. Bu bağlamda ırkçılık zaten yanlış bir görüş iken, Türk ırkçılığı Irkçılık görüşü içinde de ayrı bir yanlışlık taşır. İlle de ırkçı olunacaksa Aryen ırkçısı olunabilir. Tarihteki hemen hemen bütün bilim adamı, felsefeci ve mühendisin adı hint-avrupa halklarıyla ilişkilidir.

  Üstelik Kemalizmin, Atatürkçülük denen faşist ideolojisinin, Kürdistan’ın Lozan çerçevesinde belirlenmiş sınırlar dahili ile ilhakına, oradaki halkın devrimci isyanına karşı zor kullanarak, bunu da Türk milliyetçiliği kisvesine bürünerek gerçekleştirmiş olması, Solculuk ile Türk milliyetçiliğinin yanyana gelemeyeceğini, Atatürk milliyetçiliği diye bir şeyin de varolmadığını ve Atatürk’ün de diğer faşistler gibi (Nihal Atsız, Alparslan Türkeş, İsmet İnönü vb.) bir faşist olduğunu bize göstermektedir. Solculuk, bir ulusun diğerini ezmesini değil, her ulusun kaderini etme hakkının tanınması üstüne kuruludur. Milliyetçiliği ve Irkçılığı, Yurtseverlik adı altında kimseye yutturamadılar.

  Güneş-Dil teorisine, benzeri saçmalıklara değinmiyorum bile. Hepsi 1930’ların Jakoben, Laik fetişisti, Faşist Türk Kemalist diktatörlüğünde ortaya çıkarılmış şeyler. Gerçi postmodernizmin bunu bitirebildiğini de sanmıyorum.

 2. babeuf dedi ki:

  Burada çok yanlış bilgi var türkler turanoid bir ırktan gelirler ve Avrasyalılardır. Moğollarda görülen kafa yapısı, çekik göz elmacık kemiklerinin çıkıklığı türkler de görülmez. Tatarlar ise ya türkleşme yolunda Moğollardır ya da tam tersi. Her ne ise m. kemal ırkçı kafatasçı falan değildir o bir burjuvadır ve burjuvaca işler yapmıştır burjuva hükümetler de sıkışınca faşizmi her zaman kullanabilir m. kemale faşist demekle öyle allemi cihan iki dakikada olunmaz. Türklerin esasen hem Azerilerle hem Finlilerle hem de macarlarla kan bağı vardır ırkçılığın her türlüsü berbattır. Hint Avrupa kavimleri denilince de akla kürdler , İranlılar, Hintliler falan gelmez hint Avrupa kavimleri gerçek hayatta batı Avrupa uluslarına tekabül eder yani kendi kıytırık kürd milliyetçiliğine taban arama zaten hint Avrupalı Hintliler de bu aryanlar tarafından her zaman beşinci sınıf insan olarak görülür tıpkı kürdleri de esasen gördükleri gibi. Bu arkadaş celladına aşık olmuş Avrupalılık esasen kafkasyalılıktır ve beyaz ırkın atası Kafkasyalılardır yani çerkezler , adigeler vs Avrupalılık taslayacak ancak onlar olabilir biz taslamıyoruz da sen nereye taslarsın exhorder. Sen ırk bilimine göre beyaz ırktan dahi gelmiyorsun ancak ben geliyorum senin gibi üstünlük de taslamıyorum .

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s